
Drewniany kościół św. Jana Chrzciciela Orawka
Kościół świętego Jana Chrzciciela to najstarszy kościół katolicki w polskiej części Górnej Orawy. Typowany był do wpisu na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Na placu przykościelnym stoi jeden z nielicznych w Polsce słupów morowych. Powstanie kościoła datuje się na lata 1651-1656, zbudowany z inicjatywy ks. Jana Szczechowicza.

Ambona kościół św. Jana Chrzciciela Orawka
Kościół świętego Jana Chrzciciela to najstarszy kościół katolicki w polskiej części Górnej Orawy. Typowany był do wpisu na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Na placu przykościelnym stoi jeden z nielicznych w Polsce słupów morowych.

Cerkiew św. Jakuba Powroźnik
Cerkiew św. Jakuba w Powroźniku to greckokatolicka cerkiew w Powroźniku. Zbudowana została w 1600 r., jest więc najstarszą cerkwią w polskich Karpatach. W 2013 roku została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Cerkiew ma nietypową historię. Cerkiew była wielokrotnie remontowana, a w latach 1813-14, po powodzi, przeniesiono ją na obecne miejsce. Znajduje się na szlaku architektury drewnianej województwa małopolskiego.

Ikonostas cerkiew Powroźnik
Ikonostas w Powroźniku powstał w I połowie XVIII w. i pomimo rozcięcia i przesunięcia w głąb sanktuarium zachował się w całości. G Ponad wejściem do sanktuarium znajduje się górny rząd przedstawiający Apostołów oraz medaliony przedstawiające Proroków i Ojców Kościoła. Po bokach znajdują się natomiast obrazy świętych męczenników.