Gorlicka lecznica znalazła się pośród 36 z Małopolski wpisanych do sieci szpitali. Znaleźliśmy się na II poziomie podstawowego systemu zabezpieczenia. Oznacza to tyle, że oddziały chorób wewnętrznych, pediatrii, anestezjologii, chirurgii ogólnej, neurologii, ginekologii i położnictwa, ale też noworodków, okulistyki, ortopedii, onkologii oraz geriatrii mają zagwarantowaną umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia, bez konieczności uczestniczenia w postępowaniu konkursowym.
Oddziały albo w sieci albo na kontrakcie
Westchnienie ulgi towarzyszyło ogłoszeniu przez krakowski NFZ sieci szpitali. Wprawdzie nic nie wskazywało, żeby Gorlic miało na niej nie być, ale wiadomo - oficjalny komunikat to nie to samo, co największe, ale kuluarowe zapewnienia.
- Niewątpliwie dzięki sieci szpitali będziemy mogli mówić o lepszej koordynacji całego procesu leczenia pacjenta, który zostaje skierowany do szpitala. Opieka ma być kompleksowa i zorganizowana, a szpitale będą mieć lepsze warunki funkcjonowania - podsumowuje Elżbieta Fryźlewicz-Chrapińska, dyrektor krakowskiego oddziału NFZ.
W Gorlicach, poza siecią, szpital będzie udzielał świadczeń w ramach oddziału medycyny paliatywnej, rehabilitacji, psychiatrii oraz zakładu opiekuńczo-leczniczego. Na razie, na szczęście dla naszych pacjentów, nie ma obaw co do kontraktu. - Właśnie rozstrzygnięte zostały konkursy dotyczące oddziału paliatywnego i wspomnianego ZOL-u - zdradza Marian Świerz, dyrektor szpitala.
Wiemy na razie tyle, że w nowym kontrakcie - na cztery lata - będziemy mieli więcej łóżek na ZOL. Ich liczba wzrosła z 32 do ponad czterdziestu. Nie ma też niepokoju o psychiatrię - obowiązujący kontrakt został przedłużony do przyszłego półrocza.
Efekty zmian - wszystko wyjdzie w praniu
Jeszcze w tym tygodniu znane będą szczegóły związane z kontraktem na fizjoterapię, a w drugiej połowie lipca na rehabilitację. - NFZ będzie ogłaszał konkursy na wszczepianie endoprotez i usuwanie zaćmy. Oczywiście będziemy do nich stawać - zapowiada.
Wojewoda małopolski Piotr Ćwik zachwala zmiany w systemie opieki zdrowotnej. - Cieszę się, że wejdą one w życie już za kilka miesięcy, od 1 października. To znacząca zmiana z perspektywy pacjentów: po pierwsze usługi będę bardziej dostępne, po drugie pacjent będzie w końcu traktowany kompleksowo. Takiego podejścia dotychczas nie było - podkreśla.
Dyrektor Świerz pytany o zmiany jest daleki zarówno od krytykowania, jak i chwalenia. Mówi wprost: każdy system dobrej opieki medycznej opiera się na mądrym jej finansowaniu.
WIDEO: B. Szydło: W centrum działań służby zdrowia musi być pacjent. Rząd przyjął projekt utworzenia tzw. sieci szpitali
Źródło: TVN24, x-news