
To musisz wiedzieć o szczepionce na koronawirusa. Ekspert wyjaśnia
Za kilka dni w Polsce zacznie się pierwsza faza szczepień na koronawirusa. Kto się powinien zaszczepić? Czy to na pewno bezpieczne? Czy ta szczepionka jest skuteczna? Na te i inne pytania odpowiedział na twitterze prof. Wojciech Szczeklik, anestezjolog, internista, immunolog, kierownik Kliniki Anestezjologii i Intensywnej Terapii w 5 Wojskowym Szpitalu Klinicznym w Krakowie.
„Moją główną specjalizacją jest anestezjologia i intensywna terapia, ale jestem też specjalistą z interny i immunologii klinicznej. Ta ostatnia specjalizacja i zainteresowania naukowe, pozwalają mi czasem lepiej zrozumieć zagadnienia związane z COVID-19” – napisał. „Tymi pytaniami i odpowiedziami chciałem się z Państwem podzielić - bo najważniejsza w świadomej decyzji jest pełna informacja”.
Na kolejnych slajdach przeczytasz wszystko co - według profesora Szczeklika - należy wiedzieć o szczepionce. Przejdź dalej przy pomocy strzałek lub gestów na smartfonie.

Czym będziemy szczepieni?
Dostępna szczepionka to Pfizer/BioNTech, szczepionka na bazie m-RNA (szczepienia ruszyły już w Wielkiej Brytanii, USA i Kanadzie. Przedstawiona wiedza jest aktualna na dzień 18.12.2020
Szczepionki mRNA, które obecnie mają potwierdzoną skuteczność, odpowiednie bezpieczeństwo i wchodzą na całym świecie do praktyki klinicznej to:
1. Pfizer-BioNTech (robocza nazwa: BNT162b2) - planowana jako pierwsza w Polsce
2. Moderna (robocza nazwa: mRNA-1273)
Czy szczepionka oparta o mRNA to nowa technologia?
NIE - od lat jest rozwijana (badania nad nowotworami i innymi zakażeniami wirusowymi, w tym wścieklizna, Ebola, SARS-1). To co jest nowe, to masowe szczepienia na bazie tej technologii.
Czy proces powstawania szczepionki przebiegał wg. pełnych procedur badań klinicznych?
TAK - choć tempo było imponujące, to nie pominięto żadnych kroków powstawania szczepionki: fazy przedkliniczne, kliniczne (duże grupy!) i rejestracja przebiegały prawidłowo. Szczepionka mRNA zawiera instrukcję molekularną dla komórki ludzkiej jak wytworzyć białko S (spike, kolec) wirusa SARSCoV-2 co w rezultacie uruchamia produkcję przeciwciał oraz odporność komórkową z limfocytów T przeciwko wirusowi.

Co oznacza 95 procentowa skuteczność szczepionki?
Badanie przeprowadzono na 43 tys. ochotników. Połowa osób dostała placebo, a druga połowa szczepionkę. Zachorowania na OBJAWOWY COVID-19 zaobserwowano:
- w grupie, która dostała placebo - 162 osób.
- w grupie, która dostała szczepionki 8 osób.
Szczepionka uchroniła przed zachorowaniem 154 ze 162 osób - skuteczność ochrony przed zachorowaniem ok. 95%.
Czy szczepionka chroni przed ciężkim przebiegiem choroby?
TAK. Badanie na 43 tys. ochotników: 10 ciężkich zachorowań w badanej grupie z czego 9 w grupie placebo i 1 w grupie ze szczepionką.

Jakie są powikłania po szczepieniu?
Powikłania krótkoterminowe
Bezpieczeństwo jest porównywalne do innych szczepionek przeciwwirusowych. Najczęstsze działania niepożądane to:
1. ból, zaczerwienienie w miejscu wkłucia,
2. po szczepieniu często (mniej niż 20 procent) uczucie zmęczenia, ból głowy, bóle mięśni i stawów, gorączka.
Powikłania długoterminowe.
Na razie mamy obserwację kilkumiesięczną (od wakacji) i według dostępnych informacji Szczepionka jest bezpieczna. Długoterminowe skutki po szczepieniach są niezmiernie rzadkie. Dane o bezpieczeństwie długoterminowym będą zbierane, a informacje o nich będą publicznie dostępne.
Czy możliwe są odległe skutki zmiany naszego kodu genetycznego DNA?
ABSOLUTNIE NIE. Cząsteczka mRNA, która znajduje się w szczepionce nie przenika do jądra komórkowego i nie integruje się z DNA człowieka [10]. Jest wykorzystywana jedynie do produkcji białka i po kilku dniach jest degradowana.