https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

To w Miechowie był kiedyś jedyny dostępny dla chrześcijan Grób Pański

Aleksander Gąciarz
Nowomianowani „giermkowie”, czyli kandydaci na członków zakonu bożgrobców
Nowomianowani „giermkowie”, czyli kandydaci na członków zakonu bożgrobców Aleksander Gąciarz
Piąta edycja Miechowskich Dni Jerozolimy upłynęła pod znakiem upowszechniania wiedzy o Ziemi Świętej zarówno tej z czasów Chrystusa, jak i obecnej. Nie brakowało znakomitych prelegentów.

Niemiecki historyk i dziennikarz Michael Hesemann, powołując się na wyniki badań archeologicznych udowadniał, że opisane w Ewangeliach miejsca i wydarzenia rzeczywiście miały miejsce. Dr hab. o Dobromir Jasztal, obecny przy pierwszym od XVI wieku otwarciu Grobu Pańskiego, opowiadał o jego odnowie i planach dalszych prac. - Bazylika w Jerozolimie przedstawia smutny obraz. Zaniedbane mury, podzielone wspólnoty. Bazylika jest jednak symbolem podziału, ale i jedności. I ta ostatnio przeważa, dzięki czemu trwają przygotowania do jej remontu - mówi o. Jasztal.

O wiele lepiej prezentuje się bazylika miechowska z wierną kopią jerozolimskiej Kaplicy Grobu Bożego, w której msze odprawili biskup kielecki Jan Piotrowski (w sobotę) i prymas senior abp Józef Kowalczyk (w niedzielę). W czasie obchodów kilka razy przypomniano, że w okresie, gdy Ziemia Święta znajdowała się rękach innowierców, to właśnie do Miechowa i tutejszej kopii Grobu Bożego pielgrzymowali chrześcijanie. Tutaj przez prawie siedem wieków była siedziba zakonu bożogrobców.

O związkach Miechowa z Ziemi a Świętą doskonale wiedzą uczniowie, którzy zostali laureatami tegorocznej edycji konkursu o tej tematyce. Najlepsi, Weronika Jarno z LO w Miechowie i Maciej Jędrychowski ze SP nr 2 sami będą mogli odwiedzić Ziemię Świętą. To nagroda, jaką ufundował dla nich zmarły w czerwcu Andrzej Pierz, członek zakonu bożogrobców i założyciel Katolickiego Biura Pielgrzymkowego. Wśród gości wręczających nagrody był syn zmarłego Marek Pierz oraz minister do spraw pomocy humanitarnej Beata Kempa. Miejsca na konkursowym podium zajęli również Dagmara Filus i Alicja Nowakowska w kategorii szkół średnich oraz Mikołaj Moskwa i Mikołaj Basa w kategorii szkół podstawowych i klas gimnazjalnych. Oni też zostali nagrodzeni podczas uroczystego otwarcia Dni Jerozolimy.

- Naszym największym sukcesem jest to, że zainteresowaliśmy historią młodzież. Ogromnie jestem dumny, że biorą udział w konkursach wiedzy o związkach Miechowa z Ziemią Świętą. Duże słowa uznania należą się też nauczycielom, którzy z nami współpracują - mówi szef komitetu organizacyjnego Dni Jerozolimy Stanisław Osmenda. Właśnie z myślą o jeszcze większym zaangażowaniu młodzieży pięciu młodym osobom wręczono specjalne dyplomy i płaszcze, mianując ich "giermkami" bożogrobców. Zaszczytu dostąpili Bartosz Pigulak, Maciej Golec, Tomasz Tomczyk, Przemysław Drożdżeń i Maciej Jędrychowski.

Stanisław Osmenda przyznał, że przygotowane wydarzenia wymaga wiele czasu. - Rozpoczęliśmy już w czerwcu ubiegłego roku. Zastanawialiśmy się kogo gości zaprosić. Padła propozycja doktora Hesemanna, znakomitego dziennikarza którego ogromna wiedza pozwala przybliżyć Ziemi Świętą. Przy pierwszych Dniach Jerozolimy postawiliśmy na widowiskowość: była orkiestra szkocka, kramy, pokazy walk rycerskich. Teraz odeszliśmy od tego ze względu na koszty, ale też fakt, że podobne widowiska można zobaczyć przy innych okazjach.

Dwudniowy cykl imprez, wykładów, uroczystości kościelnych miał też wymiar charytatywny. Harcerze prowadzili wśród uczestników kwestę, z której dochód trafił do prowadzonego przez siostry Elżbietanki Domu Pokoju na Górze Oliwnej w Jerozolimie. Placówkę reprezentowała na Dniach Jerozolimy siostra Marcina.

Dniom towarzyszyła poza tym projekcja filmu Tajemnica Grobu Jezusa, spotkanie poświęcone sytuacji chrześcijan w Ziemi Świętej, wernisaż wystawy portretów polskich bożogrobców. Wśród zaproszonych gości była m. in. 22-osobowa delegacja bożogrobców z Wielkiej Brytanii.

KONIECZNIE SPRAWDŹ:

FLESZ: “Mały ZUS” - większe oszczędności dla firmy

Komentarze 6

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

S
Sanczo Pansa
Czytam i zastanawiam sie Mikołaje Basa i Moskwa to z regionów Kozłowa? A co taki Giermek będzie robił? Jak ma służyć tym walecznym rycerzom?
G
Gramarnazi
Chyba REPLIKA grobu, a nie grób...
H
Hi
Jak burmistrz zbuduje Central Park to następne będą kasyna ;)
M
Miechowianin 1
Zainteresowanie miechowian praktycznie żadne. Kogo zapytam, to nikt o niczym nie wie. Widziałem w TV (lokalne) jak Beata(ta od ojca dyrektora) zamieniła kilka słów z Magdą (tą od Kroniki) i tyle ich widzieli.
h
hazardzista
Pograło by się coś.
A
As
Mianowano ich giermkami hahahahahaha. No jaja po całości.
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska