Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Krakowska szopka trafiła do Watykanu na plac św. Piotra

Piotr Rąpalski
Piotr Rąpalski
Polska szopka, Krakowsko - Rzymska, wykonana przez krakowskiego artystę szopkarza Dariusza Czyża jest obecna na Wystawie 100 Szopek na Watykanie. Reprezentuje stylem tzw. „szopki krakowskie” oraz została nazwana szopką rzymską, gdyż inspirowana jest architekturą Rzymskiego Miasta i zawiera w sobie jego symbole.

Pierwszymi z nich jest kopuła, która symbolizuje Bazylikę św. Piotra, wieże inspirowane tymi z Bazyliki Matki Bożej Większej oraz taras Zamku Anioła wraz z jego postacią. Tuż obok całej budowli stoi kolumna ze statuą Maryi obecna na najważniejszych rzymskich placach. Artysta w prezentowanej szopce zawarł jeszcze jeden, bardzo istotny motyw Wiecznego Miasta – miniaturową dziurkę od klucza, w której zobaczymy kopułę Bazyliki Św. Piotra. Element ten nawiązuje do słynnej dziurki w bramie posiadłości Kawalerów Maltańskich na wzgórzu Awentyn, która jest jedną z najważniejszych atrakcji miasta. A u dołu budowli, w grocie – czeka Rzymska Wilczyca. Papieskie herby widoczne w posadzce szopki mają upamiętnić pontyfikaty Jana Pawła II, Benedykta XVI i papieża Franciszka.

To jednak nie jest wszystko, bo prezentowana szopka jest pełna niespodzianek: jest dwustronna. Po drugiej stronie budowli ujrzymy fasadę Bazyliki Matki Bożej Większej, a na jednym z jej balkonów obecny jest nie tylko wizerunek Maryi, który wiąże się z cudem spadającego śniegu w środku rzymskiego lata, ale także relikwie drewienek betlejemskiego żłóbka, które przechowuje maryjna bazylika. Na dziedzińcu oczekują święci: siostra Faustyna, ojciec Pio i Jan Paweł II. W szopce nie mogło zabraknąć postaci papieża Franciszka i świętego Franciszka.

Dariusz Czyż - artysta-szopkarz jest wielokrotnym laureatem corocznego Krakowskiego Konkursu Szopek. Podczas swojej pięćdziesięcioletniej kariery wykonał ponad 100 szopek - wśród nich były te mierzące i 2 metry wysokości i te najmniejsze, w łupinie orzecha. Na swoim koncie ma także szopkę w skorupce jajka, krakowskim obwarzanku oraz wykonaną na zlecenie Prezydenta Polski.

Obecność krakowsko-rzymskiej szopki w tym wydarzeniu jest inicjatywą Stowarzyszenia Totus Tuus – promocja Słowa św. Jana Pawła II, które działa w Rzymie i które do Rzymu polską szopkę sprowadziło już po raz trzeci. – Szopka Dariusza Czyża jest niezwykle oryginalnym dziełem. Ten kto darzy uczuciem miasto Rzym, z pewnością patrząc na jej detale dozna wzruszenia. Udział krakowsko-rzymskiej szopki na wystawie, to nie tylko okazja do promocji Polski na świecie, to taki symboliczny prezent pod choinkę dla rzymskiej Polonii, która Święta Bożego Narodzenia spędza poza rodzinnym krajem; a dla polskich dzieci uczących się za granicą – to lekcja o polskiej tradycji. Możemy być dumni, że na tegorocznej wystawie są obecne aż dwie szopki z Polski. Mamy nadzieję, że w następnych edycjach wystawy będzie ich jeszcze więcej. Zapraszamy do współpracy polskie instytucje i stowarzyszenia. – mówi Aleksandra Zapotoczny, prezes Stowarzyszenia Totus Tuus.

Wystawa potrwa do 7 stycznia na placu św. Piotra w Watykanie.

W jakim kierunku powinna się zmieniać UE?

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska