Pierwszymi z nich jest kopuła, która symbolizuje Bazylikę św. Piotra, wieże inspirowane tymi z Bazyliki Matki Bożej Większej oraz taras Zamku Anioła wraz z jego postacią. Tuż obok całej budowli stoi kolumna ze statuą Maryi obecna na najważniejszych rzymskich placach. Artysta w prezentowanej szopce zawarł jeszcze jeden, bardzo istotny motyw Wiecznego Miasta – miniaturową dziurkę od klucza, w której zobaczymy kopułę Bazyliki Św. Piotra. Element ten nawiązuje do słynnej dziurki w bramie posiadłości Kawalerów Maltańskich na wzgórzu Awentyn, która jest jedną z najważniejszych atrakcji miasta. A u dołu budowli, w grocie – czeka Rzymska Wilczyca. Papieskie herby widoczne w posadzce szopki mają upamiętnić pontyfikaty Jana Pawła II, Benedykta XVI i papieża Franciszka.
To jednak nie jest wszystko, bo prezentowana szopka jest pełna niespodzianek: jest dwustronna. Po drugiej stronie budowli ujrzymy fasadę Bazyliki Matki Bożej Większej, a na jednym z jej balkonów obecny jest nie tylko wizerunek Maryi, który wiąże się z cudem spadającego śniegu w środku rzymskiego lata, ale także relikwie drewienek betlejemskiego żłóbka, które przechowuje maryjna bazylika. Na dziedzińcu oczekują święci: siostra Faustyna, ojciec Pio i Jan Paweł II. W szopce nie mogło zabraknąć postaci papieża Franciszka i świętego Franciszka.
Dariusz Czyż - artysta-szopkarz jest wielokrotnym laureatem corocznego Krakowskiego Konkursu Szopek. Podczas swojej pięćdziesięcioletniej kariery wykonał ponad 100 szopek - wśród nich były te mierzące i 2 metry wysokości i te najmniejsze, w łupinie orzecha. Na swoim koncie ma także szopkę w skorupce jajka, krakowskim obwarzanku oraz wykonaną na zlecenie Prezydenta Polski.
Obecność krakowsko-rzymskiej szopki w tym wydarzeniu jest inicjatywą Stowarzyszenia Totus Tuus – promocja Słowa św. Jana Pawła II, które działa w Rzymie i które do Rzymu polską szopkę sprowadziło już po raz trzeci. – Szopka Dariusza Czyża jest niezwykle oryginalnym dziełem. Ten kto darzy uczuciem miasto Rzym, z pewnością patrząc na jej detale dozna wzruszenia. Udział krakowsko-rzymskiej szopki na wystawie, to nie tylko okazja do promocji Polski na świecie, to taki symboliczny prezent pod choinkę dla rzymskiej Polonii, która Święta Bożego Narodzenia spędza poza rodzinnym krajem; a dla polskich dzieci uczących się za granicą – to lekcja o polskiej tradycji. Możemy być dumni, że na tegorocznej wystawie są obecne aż dwie szopki z Polski. Mamy nadzieję, że w następnych edycjach wystawy będzie ich jeszcze więcej. Zapraszamy do współpracy polskie instytucje i stowarzyszenia. – mówi Aleksandra Zapotoczny, prezes Stowarzyszenia Totus Tuus.
Wystawa potrwa do 7 stycznia na placu św. Piotra w Watykanie.
W jakim kierunku powinna się zmieniać UE?

- Wędkarstwo to nie hobby, to styl życia! Najlepsze memy o wędkarzach
- Gdzie na sanki w Krakowie? Lista najlepszych górek do zjeżdżania na sankach MAPA
- Tak wyglądają wnętrza legendarnego hotelu Cracovia. Niebawem powstanie tu nowe muzeum
- Horoskop miłosny na grudzień 2023. Zobacz, co cię czeka w nadchodzących tygodniach!