5 z 12
"Floryda"...

"Floryda"

Lauren Goff
wyd. Pauza

Dla wielu Floryda to miejsce pełne słońca, kryształowo czystej, błękitnej wody i białych piasków. Być może to prawda, ale Lauren Groff w swoich opowiadaniach nie tam nas zabiera. Wraz z autorką odkrywamy mroczne zakątki świata i ludzkiej duszy, w których czai się strach, prawdziwy lub wyimaginowany.

6 z 12
"Jaremianka"...

"Jaremianka"

Agnieszka Dauksza
wyd. Znak

Jedna z najzdolniejszych i najbardziej charyzmatycznych artystek XX wieku. Malarka, rzeźbiarka, graficzka, projektantka kostiumów teatralnych, lalek i pomników. Dziewczyna ze Starego Sambora na Kresach, która przyjechała do Krakowa, by „wymyślić sztukę na nowo”. Studiowała pod kierunkiem Xawerego Dunikowskiego, współtworzyła Grupę Krakowską i teatr Cricot, właśnie z nią najchętniej współpracował Tadeusz Kantor.

Ukochana żona Kornela Filipowicza, matka Aleksandra, siostra bliźniaczka Nuny, ceniona przyjaciółka m.in. Różewiczów, Sternów, Przybosiów. W ich wspomnieniach jawi się jako wcielenie ruchu, zmienna, zachwycająca postać, która pozostawiała po sobie wrażenie niedosytu. Gdy poznała diagnozę swojej choroby, pracowała w zapamiętaniu, by namalować każdy kolejny obraz - chociaż jeszcze jeden. Jej prace wciąż zdumiewają nowatorstwem pomysłów, inspirują i prowokują. „Nie umarła” - twierdzili zgodnie jej bliscy. Zatem jak rozumieć wydarzenia z 1958 roku? I jak czytać pozostałe ślady? Gdzie jest Maria?

7 z 12
"Kult"...

"Kult"

Łukasz Orbitowski
wyd. Świat Książki

„Kult” w dużej mierze oparty jest na prawdziwej historii Kazimierza Domańskiego, działacza katolickiego i (jak donosi Wikipedia) prezesa Stowarzyszenia Ducha Świętego oraz inicjatora budowy prywatnej świątyni Matki Bożej Królowej Wszechświata Bożego Pokoju. Orbitowski sfabularyzował jego losy mistrzowsko, zamieniając je w gawędę, snutą przez Zbyszka, nieco przemądrzałego brata religijnego działkowca. Jej spokojna melodia ma w sobie rytm znany z opowieści starszych pokoleń, albo - jeśliby sięgnąć do literackich konotacji - prozy Wiesława Myśliwskiego.
Dużo w tej historii śmiechu, jednak nigdy - właśnie przez to ciepłe gawędziarstwo - Orbitowski nie zmienia fabuły w groteskę czy karykaturę. W „Kulcie” może i zaglądamy w głąb polskiej duszy, ale temu spojrzeniu towarzyszy ciepły uśmiech.

8 z 12
"Miedziaki"...

"Miedziaki"

Colson Whitehead
wyd. Albatros

Pamiętacie „Kolej Podziemną” Colsona Whiteheada? Nagrodzoną Pulitzerem historię o niewolnicy imieniem Cora, która ucieka z plantacji, przemierzając stan po stanie dzięki tytułowej, tajnej linii kolejowej? „Miedziaki” zdają się być naturalną kontynuacją opowieści, takim „sto lat później”.

Jesteśmy więc na Florydzie lat 60. gdzie poznajemy młodego Elwooda. Ciemnoskóry chłopak wziął sobie do serca zasłyszane słowa Martina Luthera Kinga i nabiera przekonania, że jest „ równie dobry jak każdy inny”. Wychowująca go babcia pilnuje, żeby nie zszedł na złą drogę, a on pilnie się uczy, myślą o college’u. Tyle, że Ameryka połowy ubiegłego wieku, daleka jeszcze jest od równości. Na skutek incydentu chłopak trafia do zakładu poprawczego. Który zamiast wychowania i edukacji serwuje swoim podopiecznym ekstremalną dawkę fizycznej i psychicznej przemocy.

Tak jak w poprzedniej powieści: Whitehead czaruje językowym bogactwem i przeraża świadomością, że spora część opisanej przez niego historii wydarzyła się naprawdę.

Pozostały jeszcze 3 zdjęcia.
Przewijaj aby przejść do kolejnej strony galerii.

Polecamy

Sandecja lepsza w derbach Małopolski. Lider stracił jednak snajpera

Sandecja lepsza w derbach Małopolski. Lider stracił jednak snajpera

Na Wiktorówkach odsłonięto tablicę z okazji 150-lecia przewodnictwa tatrzańskiego

Na Wiktorówkach odsłonięto tablicę z okazji 150-lecia przewodnictwa tatrzańskiego

Rekordowa edycja naszej ekologicznej akcji w Centrum Serenada

NASZA AKCJA
Rekordowa edycja naszej ekologicznej akcji w Centrum Serenada

Zobacz również

Cracovia pokazała, że nie jest z nią tak źle. Zwycięstwo zapewnił jej Chorwat

Cracovia pokazała, że nie jest z nią tak źle. Zwycięstwo zapewnił jej Chorwat

"Sadzonka za surowce wtórne". Dawaliśmy kwiaty i inne gadżety za elektrośmieci

"Sadzonka za surowce wtórne". Dawaliśmy kwiaty i inne gadżety za elektrośmieci