
W Barometrze zawodów 2019 znalazła się lista 10 najbardziej poszukiwanych pracowników. Są to przedstawiciele zawodów trwale deficytowych, których brakuje we wszystkich prognozach związanych z badaniem.
Sprawdź, jakie kwalifikacje stanowią gwarancję zatrudnienia.

Samodzielni księgowi
Branża: finansowa
Swoją pozycję na rynku pracy umocnili samodzielni księgowi, a osłabili pracownicy ds. rachunkowości i księgowości. O ile w tym pierwszym przypadku atutem kandydata do pracy mogą być: doświadczenie, znajomość aktualnych przepisów prawnych i programów komputerowych, o tyle pracownicy ds. rachunkowości i księgowości mogą mieć problem ze znalezieniem dobrze płatnej pracy. Pracodawcy oferuję im głównie programy stażowe.

Szefowie kuchni
Branża: gastronomiczna
Z niedoborem wykwalifikowanych pracowników boryka się branża gastronomiczna. Aż w 11 województwach brakuje doświadczonych osób, które potrafią zarządzać pracą zespołu. Równowagę odnotowano tylko w pięciu województwach: zachodniopomorskim, mazowieckim, łódzkim, opolskim i kujawsko-pomorskim.
W ośmiu województwach właściciele lokali gastronomicznych mają problem ze znalezieniem kelnerów i barmanów (w zachodniej i południowej Polsce), w siedmiu trudno jest obsadzić stanowiska pomocy kuchennych (w zachodniej Polsce).
Pracodawcy z branży gastronomicznej borykają się także z niedoborem, cukierników, kucharzy i piekarzy.

Pielęgniarki
Branża: medyczna
Polskie społeczeństwo starzeje się, a wraz z nim starzeją się pielęgniarki i położne. Ten mocno sfeminizowany zawód cieszy się umiarkowaną popularnością ze względu na niskie zarobki, konieczność pracy w trybie zmianowym oraz perspektywę brania nadgodzin. Pielęgniarkom w podeszłym wieku często brakuje aktualnych uprawnień, natomiast osoby młode nie chcą kształcić się w zawodzie.