5 z 12
Aby dostać się na długą (linia brzegowa Łeby to ok. 10 km, z...
fot. Polskapress

6. ŁEBA

Aby dostać się na długą (linia brzegowa Łeby to ok. 10 km, z czego zapiaszczone fragmenty posiadają łącznie długość ok. 6 km) i szeroką (na ok. 20-30 m) plażę z centrum Łeby, trzeba liczyć się z kilkunastominutowym spacerem. Ale naprawdę warto – nigdzie indziej na Wybrzeżu nie znajdziemy bowiem… takiego piasku! Łebska plaża jest czysta i malownicza, otoczona klifami oraz lasami, a struktura ziarenek piasku przywodzi na myśl mąkę. Jeśli wśród Waszych wymarzonych destynacji znajdują się Erg Chebbi w Maroku, pustynia Namib w Namibii czy Corralejo na Wyspach Kanaryjskich, to obszar bałtyckiego wybrzeża między Łebą a Rowami stanie się spełnieniem marzeń o egzotycznych wakacjach w granicach kraju.

W sezonie na amatorów wodnych kąpieli czeka strzeżone kąpielisko z łagodnym zejściem do wody o długości 1 km i sam Bałtyk o temperaturze nawet 20°C. U ujścia kanału Chełst do rzeki Łeby znajduje się port, a w porcie statki i jachty, na pokładzie których wyruszyć można naprzeciw morskim falom.

No i tuż obok znajduje się Słowiński Park Narodowy, czyli jeden z największych w Europie kompleksów ruchomych wydm. Złociste wzniesienia mierzące nawet 40 m n.p.m. wędrują z prędkością nawet 10 m rocznie, „pożerając” przy okazji kolejne drzewa i zostawiając za sobą kikuty tych, które już wcześniej stanęły im na drodze. Trudno się dziwić, że – położona u stóp iście baśniowej budowli (obecnie hotelu Neptun) – plaża A znalazła się niegdyś w zestawieniu rajskich zakątków na wakacyjny relaks i najpiękniejszych plaż świata wg Skyscanner.

6 z 12
Choć kurort od lat rywalizuje z Łebą o miano stolicy...
fot. Travelist

5. USTKA

Choć kurort od lat rywalizuje z Łebą o miano stolicy Wybrzeża Środkowego, tutejsza plaża, podzielona na dwie części kanałem portowym, to synonim najwyższej zgody, jaka może zapanować podczas plażowania. A to dlatego, że to plaża, która… usatysfakcjonuje każdego. Miłośnicy turystycznego gwaru i niezliczonych atrakcji dla rodzin mają do dyspozycji część wschodnią. Na zachodzie zaś spokojnie odnajdą się Ci, którzy cenią spokój.

W krajobrazie na wschód od dzielącego na dwie połowy plaże w Ustce kanału portowego dominują kolorowe stragany, knajpki i atrakcje dla dzieci, w tym pierwsze w Polsce plażowe przedszkole. Wzdłuż tej części ciągnie się nadmorska promenada, a fragment złotego pasa piasku przerobiono na sektor sportowy z wypożyczalnią sprzętu wodnego i profesjonalnymi i oświetlonymi boiskami do siatkówki, na których rozgrywane są Mistrzostwa Polski w Siatkówce Plażowej Mężczyzn. To też ulubiony fragment Bałtyku poławiaczy bursztynu, którzy zimą, podczas krajowych mistrzostw w wypłukiwaniu „złota Bałtyku”, w gumowych strojach, z kosiorami na ramieniu zanurzają się w spienionych wodach morza.

Potwierdzeniem najwyższych standardów w zakresie czystości i bezpieczeństwa na plaży w Ustce jest Błękitna Flaga, która łopocze na wietrze o niespotykanych wskaźnikach czystości. A wszystko to dzięki różnicy temperatur wody i powietrza nad kanałem portowym, co powoduje powstanie tzw. hydrotermicznej poduszki, dzięki której wszelkie zapylenia opadają nad kanałem i nie zanieczyszczają plaży.

Na zachód od portu rozpościerają się natomiast dzikie, wydmowe krajobrazy. Piasek jest tu przyjemny i delikatny, a dodatkowo – dzięki programowi poszerzania plaży – jest go dużo. Poza wejściem, które wiedzie wzdłuż zachodniego falochronu, na plaże dostać się można przez ścieżki otoczone wonnymi lasami sosnowymi.

7 z 12
Sceneria morza, cenione przez amatorów sportów wodnych...
fot. Travelist

4. MIELNO

Sceneria morza, cenione przez amatorów sportów wodnych jezioro Jamno, Promenada Przyjażni, ciekawe ścieżki rowerowe oraz trasy spacerowe (m.in. do latarni morskiej w Gąskach), dobre połączenia komunikacyjne z resztą kraju, a na dodatek pomniki sympatycznego morsa przy deptaku i jelenia przy Urzędzie Gminy – lista argumentów za wyborem Mielna za cel wakacyjnych podróży zawsze była „mocna”. Jednak przez kilka ostatnich sezonów miasto wzbogaciło się o kilka prawdziwych asów w rękawie – m.in. międzynarodowy certyfikat Błękitna Flaga i dziesiątki dodatkowych metrów złotego piasku przy brzegu.

Dodajmy do tego liczne punkty gastronomiczne, wypożyczalnie sprzętu wodnego, szkółki sportów wodnych, a mamy wypoczynek skrojony na miarę oczekiwań amatorów nadbałtyckich aktywności… w miarę luźnej atmosferze. I mamy tu na myśli nie tylko sporo miejsca na plaży.

Letnisko z poszerzoną plażą, nadmorską promenadą i 150-letnią tradycją to nie tylko synonim rodzinnego wypoczynku przy akompaniamencie morskich fal, ale i szalonej zabawy przy dźwiękach najmodniejszych muzycznych hitów. Napiszemy więcej… gdyby szukać porównań w skali całego świata, to Mielno spokojnie mogłoby być „polską Ibizą”. Zagęszczenie nocnych klubów, dyskotek i barów z muzyką jest na obszarze kurortu położonego między taflą Bałtyku a jeziorem Jamno największe na całym Wybrzeżu. Oczywiście, nie biorąc pod uwagę Sopotu, nastawionego na nieco inną klientelę …

W sezonie wakacyjnym taneczne rytmy w lokalach rozbrzmiewają do białego rana. Gdy DJ-e zejdą wreszcie ze swoich posterunków, zawsze można jeszcze zaliczyć „after” na plaży. A po paru godzinach znów tu powrócić, by w promieniach nadmorskiego słońca cieszyć się urokiem nadmorskiego „chilloutu” i kąpielą w jednym strzeżonych w sezonie kąpielisk.

8 z 12
Mało które miejsce na ziemi może się pochwalić plażami...
fot. Przemysław Świderski / Polskapress

3. HEL - duża plaża na cyplu

Mało które miejsce na ziemi może się pochwalić plażami otaczającymi je aż z 3 stron – już choćby z tego powodu warto odwiedzić Półwysep Helski. Nawet jeśli dojazd nie jest najłatwiejszy i w szczycie sezonu trzeba stać w wielokilometrowych korkach (znacznie lepiej przerzucić się na rower lub wybrać się w podróż kolejką). Na szczęście to, co znajdziemy na miejscu, z nawiązką wynagrodzi trudy podróży. W końcu, według serwisu The World Geography, to jeden z 15 najbardziej zdumiewających półwyspów świata. A to co czeka na jego krańcu dosłownie zapiera dech w piersiach.

Aż 70 dni słonecznych w roku, długie na ok. 100 m kąpielisko, silne, pożądane przez amatorów windsurfingu i kitesurfingu wiatry – to tylko niektóre z cech tamtejszej plaży, które zagwarantowały jej min. 10 miejsce w zeszłorocznym, prestiżowym rankingu European Best Destinations, i – identycznie jak teraz – 3. miejsce na podium w naszym eksperckim zestawieniu.

Ważny jest klimat, który za sprawą ekscytującej lokalizacji, pewnego ryzyka związanego z występującymi tu prądami morskimi, silnych powiewów w skali Beauforta i nowej, drewnianej promenady okalającej cały cypel posiada nieco dziki i romantyczny charakter.

Może to za sprawą zaklętych w obelisk Stolemów Kaszubskich – spokojnych olbrzymach, które dawniej władały Pomorzem? To ich legenda dostarczyła inspiracji do budowy Kopca Kaszubów – kamiennego obeliska, symbolizującego miejsce-początek Rzeczypospolitej oraz jedność i tożsamość społeczności kaszubskiej, który podziwiać można przy plaży. Z kwestii mniej romantycznych, a bardziej pragmatycznych: na terenie kąpieliska dostępne są toalety; do 500 w odległości od plaży znajdują obiekty gastronomiczne; nawet w środku sezonu czeka tu mnóstwo wolnego miejsca do plażowania.

Pozostały jeszcze 3 zdjęcia.
Przewijaj aby przejść do kolejnej strony galerii.

Polecamy

Byli napadani z bronią w ręku. Trafi do nich Dzwon Nadziei poświęcony w Krakowie

Byli napadani z bronią w ręku. Trafi do nich Dzwon Nadziei poświęcony w Krakowie

Kibice Hutnika świętowali zwycięstwo. Zobacz zdjęcia z trybun

Kibice Hutnika świętowali zwycięstwo. Zobacz zdjęcia z trybun

Co za mecz Hutnika! Decydujący gol padł w doliczonym czasie

Co za mecz Hutnika! Decydujący gol padł w doliczonym czasie

Zobacz również

Byli napadani z bronią w ręku. Trafi do nich Dzwon Nadziei poświęcony w Krakowie

Byli napadani z bronią w ręku. Trafi do nich Dzwon Nadziei poświęcony w Krakowie

Święto Bacowskie w Ludźmierzu. Teraz bacowie mogą już wypasać owce i pucyć oscypki

Święto Bacowskie w Ludźmierzu. Teraz bacowie mogą już wypasać owce i pucyć oscypki