9 z 12
Plaże w największym nadbałtyckim kurorcie po latach remontów...
fot. Travelist

2. KOŁOBRZEG

Plaże w największym nadbałtyckim kurorcie po latach remontów i rewitalizacji stały się dumą polskiego Wybrzeża i magnesem ściągającym do “Koło” turystów, bez względu na sezon. Szerokie (miejscami na ponad 100 m), piaszczyste i czyste (regularnie wyróżniane Błękitną Flagą), a do tego w otoczeniu całego mnóstwa wakacyjnych rozrywek i udogodnień (wystarczy wspomnieć amfibię wodną – specjalny wózek, który jeździ po piasku i unosi się na wodzie, zlokalizowany stanowisku ratowniczym na plaży przy Kamiennym Szańcu) z roku na rok przyciągają coraz większą liczbę plażowiczów.

W sezonie letnim na kołobrzeskiej plaży wyznaczane są 3 kąpieliska: Plaża Centralna o długości prawie 400 m i szerokości do 90 m oraz Plaża Zachodnia i Plaża Wschodnia. Wzdłuż Plaży Centralnej między molo a zabytkową latarnią morską ciągnie się malowniczy Bulwar Jana Szymańskiego. Latem miejsce to tętniące życiem serce miasta, które łączy wszystkie najlepsze aspekty polskiego Wybrzeża – niezwykły mix widoków, drewnianych smażalni i straganów z pamiątkami. Dalej stąd na zachód – od ujścia Parsęty w kierunku Grzybowa – ciągnie się najbardziej malowniczy odcinek promenady, z wysokim i szerokim wałem wydmowym. Na wschód od molo z kolei, wzdłuż Parku Zdrojowego aż do Kamiennego Szańca, przebiega jedna z najpiękniejszych alei spacerowych nad Bałtykiem – Promenada Wydmowa. Wszystkie te fragmenty razem wzięte tworzą najdłuższy deptak nadmorski, którego długi na ponad 3 km odcinek stanowi nadmorska promenada.

Kiedy znudzą nam się już plażowanie i nadmorskie spacery, możemy urozmaicić wakacyjny wypoczynek o wizytę na pięknej kołobrzeskiej Starówce, wybrać się w rejs statkiem albo przejażdżkę jedną z licznych ścieżek rowerowych. Nic nie stoi też na przeszkodzie, aby zafundować sobie przejazd prawdziwym czołgiem w Centrum Atrakcji Wojskowych czy spędzić dzień w spa w jednym z licznych kołobrzeskich hoteli klasy premium. W poszukiwaniu emocji można pokusić się o wyprawę do oddalonego o 5 km od Kołobrzegu Parku Rozrywki Dziki Zachód w Zieleniewie. Choć zapewniamy, harmonogram letnich atrakcji w cieniu SU Bałtyk, tuż przy molo w pełni zaspokoi głód rozrywek.

10 z 12
Nawet jeśli nigdy nie wdrapaliście się na żaden z polskich...
fot. Travelist

1. ŚWINOUJŚCIE

Nawet jeśli nigdy nie wdrapaliście się na żaden z polskich drapaczy chmur, spacer po plaży w Świnoujściu – od wejścia do tafli spienionej wody – pozwoli Wam pokonać dystans porównywalny do wysokości wieżowca Warsaw Spire czy wrocławskiego Sky Tower. Szerokość najpiękniejszej z polskich plaż sięga w niektórych miejscach nawet 200 m! Co ciekawe, to plaża, która poszerza się… sama, naturalnie. Morze na tym odcinku Wybrzeża „cofa się”, dzięki czemu piasku w nadmorskim pasie regularnie przybywa. O czystość tej niezwykłej nadmorskiej piaskownicy dba wykwalifikowana ekipa. Plaża sprzątana jest raz dziennie – i to nie tylko „manualnie”. Oprócz tradycyjnego zbierania śmieci i odpadków do gruntownego sprzątania wykorzystywana jest specjalistyczna maszyna do przesiewania piasku.

Nic dziwnego, że na długiej na kilkanaście km plaży w Świnoujściu od przeszło 18 lat, rok w rok, powiewają Błękitne Flagi. I nie pozostawili ich dumni plażowicze – zdobywcy wolnego skrawka piasku na plaży ogromnej jak amerykańska autostrada, ale przedstawiciele Fundacji na rzecz Edukacji Ekologicznej. Czysta, bezpieczna i ekologicznie zarządzana plaża, na dodatek oblewana wodą Bałtyku o statystycznie najwyższej temperaturze w kraju. W końcu plaża ta nazywana bywa Majorką Północy, a tutejszy piasek przypomina ten spotykany na plażach w Tajlandii. Średnia temperatura wody latem osiąga nawet 25-26 °C.

Być może to właśnie ta czystość i temperatura uzasadniają obecność przy brzegu chełbii modrej – pięknej meduzy, o którą coraz trudniej na polskim wybrzeżu. Poza meduzami spotkać tu można mewy, szybujące bieliki, małże, dumnie spacerujące łabędzie, a także – od wejścia na wysokości Baltic Park Molo po Falochron Zachodni – psy, które towarzyszą swoim właścicielom w morskich kąpielach. Słowem: sami przyjemni przedstawiciele świata przyrody i… ani śladu sinic – te za sprawą prądów morskich nie pojawiają się tu nigdy, można więc bez obaw korzystać z wodnych atrakcji. Mamy wygrzewają się w słońcu, młodsze dzieci budują zamki z piasku, młodzież próbuje swoich sił na desce do kite- i windsurfingu (nieopodal Stawy Młyny działa szkoła KiteFORT – pierwsza i jedyna na Pomorzu Zachodnim baza szkoleniowa SUP, windsurfingu i kitesurfingu), zakochani tulą się do siebie w chroniących od morskiej bryzy wiklinowych koszach, a tatusiowie podziwiają galerię statków oczekujących na redzie na wejście do portu. Dzieje się, ale nie ma tłoku i jest bezpiecznie. A przy tym niedaleko od fortów i innych fascynujących atrakcji.

Nie możemy się NIE zgodzić. Świnoujskie eldorado po raz 10 triumfuje w naszym zestawieniu. I nawet fala negatywnych emocji, jaka zalała ostatnio lokalną społeczność, turystów i social media po podaniu informacji o zamknięciu Ulicy Ku Morzu w prawobrzeżnej dzielnicy Świnoujścia (a tym samym odcięciu jednej z tras wiodących do plaży oraz dostępu drogą lodową do latarni morskiej i Fortu Gerharda), nie zmyła rajskich plaż w Krainie 44 Wysp z podium. Miss wśród plaż jest tylko jedna – i od dekady niezmienna.

11 z 12
Oto najpiękniejsze plaże w Polsce!
fot. Travelist

Oto najpiękniejsze plaże w Polsce!

Przewijaj aby przejść do kolejnej strony galerii.

Zobacz również

Największa miejska inwestycja w historii Oświęcimia. Jak będzie finansowana?

Największa miejska inwestycja w historii Oświęcimia. Jak będzie finansowana?

Jedna z najniebezpieczniejszych dróg w regionie przebudowana. Kiedy zostanie otwarta?

Jedna z najniebezpieczniejszych dróg w regionie przebudowana. Kiedy zostanie otwarta?

Polecamy

Jan Englert przyjechał do Tarnowa i spotkał się z widzami w Centrum Sztuki Mościce

Jan Englert przyjechał do Tarnowa i spotkał się z widzami w Centrum Sztuki Mościce

Masz działkę ROD? Sprawdź, czego absolutnie nie wolno tam robić!

Masz działkę ROD? Sprawdź, czego absolutnie nie wolno tam robić!

Nocny wypadek na trasie S7 pod Krakowem. Samochód zderzył się z sarną

Nocny wypadek na trasie S7 pod Krakowem. Samochód zderzył się z sarną