
8. Dolph Lundgren
Mógł się pochwalić IQ wynoszącym 160 punktów i tytułem magistra chemii, ale do historii kina akcji przejdzie z innego powodu – wg magazynu „Superinteressante” w filmach pozbawił życia aż 662 osób. Zanim stał się ekranowym zabijaką trenował karate kyokushin (został mistrzem Europy w wadze ciężkiej), judo, goju-ryu, przez rok służył w piechocie morskiej, był ochroniarzem Grace Jones. Na ekranie mierzący 196 cm Szwed zwrócił swą uwagę występem w filmie „Rocky IV” (jako bokser Iwan Drago). Potem pojawiał się w takich obrazach, jak: „”Punisher”, „Ostry poker w Małym Tokio”, „Uniwersalny żołnierz”, „Drzewo Jozuego” i „Mechanik: czas zemsty”.

7. Dwayne Johnson
Zanim został jednym z największych ostatnio twardzieli kina akcji, należał do szkolnych drużyn futbolu amerykańskiego, zapaśników i biegaczy, ale największe sukcesy odnosił we wrestlingu. „Wrestling Observer Newsletter” 6 razy wybrał go najbardziej charyzmatycznym wrestlerem roku. Jego występy na ringu i osobowość zwróciły uwagę producentów filmowych. Zebrał pochlebne recenzje za występy w filmach „Mumia powraca” i „Król Skorpion”. Potem muskularny siłacz zagrał m.in. w „Szybkich i wściekłych” oraz takich obrazach, jak: „Z podniesionym czołem”, „Plan gry”, „Góra czarownic”, „Planeta 51”, „Agent i pół”, „G.I. Joe: Odwet”, „Herkules” i „San Andreas”.

6. Jet Li
Na ekranie prezentował niesamowite umiejętności, charyzmę i talent. Te pierwsze nabył w ojczyźnie, w której 5 razy uzyskał tytuł Wszechstronnego Narodowego Mistrza Chin w wushu. Swój kraj reprezentował w pokazach sztuk walki w ponad 45 krajach. Był też trenerem kadry narodowej. Pozycję gwiazdy zapewnił mu występ w historycznym obrazie epickim „Klasztor Shaolin”, a ugruntował rola w trzech filmach „Dawno temu w Chinach”. W kinie anglojęzycznym zadebiutował w przeboju „Zabójcza broń 4” (jedyny raz, gdy nie zagrał pozytywnego bohatera). Ma na koncie też rolę w takich filmach, jak: „Pocałunek smoka”, „Romeo musi umrzeć” i „Zabójca”.

5. Jackie Chan
Stworzył typ filmowego mistrza sztuk walki, który swą nadzwyczajną sprawność fizyczną łączył z komizmem, grając z reguły rolę pozytywnych bohaterów. Umiejętności zdobyte podczas 10-letniego pobytu w szkole Opery Pekińskiej (m.in. sztuki walki, akrobacja, pantomima, taniec) i czerpanie z twórczości geniuszy burleski Bustera Keatona i Harolda Lloyda zapewniły mu miano mistrza komedii kung fu. Zagrał w takich filmach, jak „Projekt A”’ „Policyjna opowieść”, „Serce smoka”, „Karate Kid”, „Draka w Bronksie” i „Jackie Chan: Pierwsze uderzenie”. W 2017 roku otrzymał Oscara Honorowego za całokształt pracy aktorskiej.