
4. Jean-Claude Van Damme
W ojczystej Belgii trenował karate, w którym zdobył mistrzostwo Europy. Występował też na ringu jako kickbokser i w zawodach kulturystycznych. Potem spróbował aktorskich sił w USA. Popularność zapewnił mu występ w filmie „Krwawy sport”. Na ekranie chętnie popisywał się swoim popisowym numerem – kopnięciem z wyskoku z obrotem o 360 stopni. Dzięki swej charyzmie obsadzany był w głównej roli w wielu filmach, takich jak: „Strażnik czasu”, „Cyborg”,„Kickboxer”, „Wykonać wyrok”, „Podwójne uderzenie”, „Uniwersalny żołnierz”, „Nieuchwytny cel”, „Uciec, ale dokąd”, „Maksimum ryzyka”, „The Quest”, „Maksimum ryzyka” i „Zakon”.

3. Steven Seagal
Sporty walki trenował od najmłodszych walk. Wiedzę o nich i praktyczne umiejętności rozwijał przez 15 lat w Japonii, dokąd wyjechał z USA jako 16-latek. Poznał tam aikido, opanował też karate i kendo, uprawiał również karate i kung fu. W Japonii założył szkołę sztuk walki, karate nauczał także w Hollywood. Stał się rozpoznawalny dzięki roli „Nico” (partnerując Sharon Stone). Wykorzystując swe umiejętności i warunki fizyczne, grywał pozytywne postacie. Ma na koncie takie filmy, jak: „”Wybraniec śmierci”, „Liberator”, „Liberator 2”, „Na zabójczej ziemi”, „Patriota”, „Terrorysta”, „Wpół do śmierci”, „Najemnik” i „Gra o życie”.

2. Chuck Norris
Jest nie tylko tylko legendą kina akcji, ale i ikoną popkultury, bohaterem setek memów i żartów. Sportami walki zainteresował się podczas służby wojskowej w Korei Płd. Trenował m.in. taekwondo. Po powrocie do USA założył szkoły karate, kilka razy był mistrzem świata. Stworzył własny styl walki Chun Kuk Do, posiada czarny pas w brazylijskim ju-jitsu. Był rywalem Bruce’a Lee w „Drodze Smoka”. Popularność zdobywał w filmach z serii „Zaginiony w akcji” i „Delta Force”. Największą sławę zapewnił mu udział w telewizyjnym serialu „Strażnik Teksasu”. Zagrał też m.in. w filmach „Oko za oko”, „Samotny wilk McQuade”, „The Hitman” i „Niezniszczalni 2”.

1. Bruce Lee
Kultowa postać „kina kopanego”, które spopularyzował na całym świecie. Jego filmy zrewolucjonizowały ten typ gatunku, gdyż sceny walk nabrały realizmu i dynamiki. Urodził się w USA, młodość spędził w Hongkongu, gdzie trenował Wing Chun, jeden ze stylów chińskiej sztuki walki wushu. Potem wyjechał do USA. Otworzył tam szkoły kung fu, stworzył własny styl walki Jeet Kune Do („Droga przechwytującej pięści”). Drogę do sławy zapewniły mu filmy „Wielki szef”, „Wściekłe pięści” i „Droga smoka”, a do filmowej nieśmiertelności - „Wejście smoka”. Zmarł w 1973 roku w wieku 32 lat, według oficjalnej informacji - z powodu obrzęku mózgu.