FLESZ - Zasiłki dla bezrobotnych będą wyższe

W marcu tego roku, mimo wprowadzonych w połowie miesiąca pierwszych ograniczeń związanych z pandemią koronawirusa, czołówka listy najbardziej poszukiwanych pracowników w Krakowie była bardzo podobna do tej z marca 2019 r. Otwierali ją „pomocniczy pracownicy budowlani”, czyli m.in. pomocnicy murarza, tynkarza czy cieśli. W zestawieniu 25. specjalności, których dotyczyło najwięcej ofert złożonych przez pracodawców w krakowskim GUP, zdecydowana większość dotyczyła różnego rodzaju pracy fizycznej; wysoko byli nie tylko budowlańcy różnej maści, ale też sprzedawcy, magazynierzy i kierowcy. Rosło także zapotrzebowanie na opiekunów osób starszych.
Poważną zmianę w stosunku do marca zeszłego roku stanowiło pojawienie się znaczącej liczby ofert dla pracowników niefizycznych: wysoko, bo na piątym miejscu zadebiutowali pracownicy obsługi biurowej, drugą dziesiątkę (tuż za kelnerami) otwierali specjaliści ds. sprzedaży, nieco niżej byli specjaliści ds. rekrutacji pracowników, a także wykładowcy na kursach, edukatorzy i trenerzy oraz analitycy finansowi. Poza tym praca czekała na kelnerów, pokojowe w hotelach i pensjonatach, taksówkarzy oraz biomasażystów.
Poradnik maturzysty. TOP 10 zawodów przyszłości po koronawir...
Co najmniej kilka z tych branż zostało całkowicie unieruchomionych w wyniku ograniczeń i zakazów wprowadzonych przez rząd w walce z pandemią. Błyskawicznie znalazło to odzwierciedlenie w kwietniowych ofertach, a ściślej – ich braku. Niemal całkowicie znikły propozycje dla pracowników gastronomii, zwłaszcza kelnerów, oraz hotelarstwa, a także osób niefizycznych (z wyjątkiem garstki pracowników biurowych oraz pracowników call center). Utrzymała się natomiast względnie spora liczba ofert dla różnego rodzaju budowlańców (bo ta branża realizowała wciąż publiczne i prywatne inwestycje), a także dla kierowców i magazynierów (bo w pandemii rozwinęły się mocno firmy logistyczne i kurierskie), w zestawieniu awansowali opiekunowie medyczni oraz opiekunowie seniorów. Do czołówki wskoczyły też szwaczki maszynowe (zapewne z powodu masowego szycia maseczek). Zdecydowanie wzrósł popyt na wszelkiego rodzaju osoby sprzątające.
Sytuacja na rynku pracy okazała się jednak bardzo niestabilna. Jak bardzo, pokazuje zestawienie TOP25, jakie stworzyliśmy w oparciu o dane GUP w Krakowie za maj 2020. Różni się ono mocno nie tylko od listy sprzed roku, czy z lutego (sprzed pandemii), ale i sprzed miesiąca. Wraz z odmrażaniem kolejnych sektorów gospodarki pojawiło się zapotrzebowanie na specjalności, które w poprzednich tygodniach nie cieszyły się wzięciem, z drugiej strony utrwaliły się pewne trendy, których nie obserwowaliśmy na rynku pracy w ostatniej dekadzie – a może nawet nigdy.
Jak zatem wygląda majowy TOP25 najbardziej poszukiwanych pracowników w Krakowie (wedle danych z urzędu pracy)? Sprawdź w galerii.
- Najmodniejsze fryzury damskie w 2023 r. Prawdziwe hity!
- Tak wyglądał Kraków zaledwie 12 lat temu. Takie życie już nie wróci... [ZDJĘCIA]
- Co wkurza kierowców?
- Tłumy w Energylandii. Zabawa w nowej rzeczywistości! [FOTO]
- Tak karmią w krakowskich szpitalach [ZDJĘCIA OD PACJENTÓW]
- Ile zarabiają pracownicy służby zdrowia? LISTA PŁAC