Opryskiwacz
Ochrona roślin przed szkodnikami i chwastami oraz nawożenie upraw to zadania, którym czoła stawiają opryskiwacze. Opryskiwacze są obecnie bardzo szeroko stosowane (w rolnictwie, sadownictwie i ogrodnictwie), a wynaleziono je na początku XX wieku.
Dojarki
Technologia pobierania mleka od krów ewoluowała na przestrzeni lat. I choć w niejednej stodole jeszcze dziś krowy doi się w sposób tradycyjny rękami, to od lat istnieją urządzenie mechaniczne służące do automatycznego dojenia nawet wielu krów jednocześnie. Tymczasem pierwszy raz udało się wydoić dwie krowy za jednym razem w 1896 roku. Stało się to możliwe dzięki urządzeniu, które wymyślił i wykorzystał William Mehring w 1896 roku. Aby móc wydoić krowy na dwóch stanowiskach jednocześnie zastosowano tzw. pulsator ssący. Podczas udoju operator siedział na ławce między krowami i za pomocą dźwigni nożnych pompował mleko do naczyń zbiorczych. Dojarki tego typu z dużym powodzeniem sprzedawano w różnych krajach jeszcze w drugiej połowie XX wieku.
Drony rolnicze
Drony wkroczyły do rolnictwa. Pierwszym z działań, w których wykorzystuje się je, to monitorowanie pól i doglądanie stanu upraw. Mogą jednak służyć również do ultra precyzyjnego opryskiwania upraw. Dron potrafi opryskać powierzchnię nawet 6000 m2 w zaledwie 10 minut - taki sprzęt kosztuje około 50 tys, zł. A jakie mogą być jeszcze atuty drona? Systematycznie unoszący się nad polem niewielki statek powietrzny może przyczyniać się do odstraszania dzikich zwierząt, które chciałyby pożywić się uprawami.
Aplikacje dla rolnika
O czymś takim to nawet 30 lat temu rolnicy nie śnili. Aplikacje w smartfonach stanowią dziś coraz bardziej przydatny element ułatwiający zarządzanie i planowanie w gospodarstwie. Dziś w telefonie rolnik może zidentyfikować chwasty, choroby i szkodniki w uprawach. sprawdzi też, czy wybrane preparaty można ze sobą mieszać, czy jest to niewskazane dla danych substancji aktywnych.
Funkcje aplikacji to: ogólne zarządzanie inwentarzem, podstawowe informacje o pogodzie, graficzna mapa gospodarstwa rolnego, interaktywny kalendarz roczny. Rolnik może prowadzić pełną dokumentację swojego gospodarstwa: od karty pola, rejestru pasz, rejestru zabiegów środkami ochrony roślin po informacje o nawożeniu i bieżącym zbiorze nasion.
