
Muzeum Ratusz w Oświęcimiu
Rynek Główny 2
W budynku odrestaurowanego XIX-wiecznego Ratusza można zanurzyć się w historii miasta. Oddział Muzeum, który tu istnieje, ma przybliżać dzieje tego jednego z najstarszych miast Polski.
Choć Oświęcim to aż osiem wieków historii, udało się tak zaaranżować przestrzeń Ratusza, by nie pominąć w tej opowieści żadnego z ważnych i istotnych wydarzeń. Podróż w czasie zaczyna się więc od średniowiecza a kończy w czasach współczesnych. Wirtualnymi przewodnikami po tym najstarszym okresie jest pierwsza oświęcimska para książęca – Władysław i Eufrozyna. To z nimi można obejrzeć stare dokumenty, pieczęcie, a dzięki interaktywnym rozwiązaniom tu zastosowanym cofnąć się do pierwszych lat istnienia grodu. Na parterze odnajdziemy trzy cele więzienne z różnych okresów przeszłości miasta. Na pierwszym piętrze czekają nas opowieści o epidemiach, pożarach i powodziach. A także potopie szwedzkim. Piętro poświęcone jest bowiem historii od XVII wieku po zabory. Druga część wystawy to czasy I wojny światowej. Dużą frajdą jest kolejna odsłona dziejów Oświęcimia, od czasów Młodej Polski. To w tej części prezentowany jest samochód Oświęcim – Praga model Baby z 1936 roku (produkowany w Pradze, składany w Oświęcimiu). Oświęcim Praga to był prawdziwy cud techniki na rynku samochodów w Polsce przed drugą wojną światową. Autami z Oświęcimia jeździli wielcy ówcześni artyści i politycy, żeby wspomnieć malarza Wojciecha Kossaka, śpiewaka Jana Kiepurę czy rajdowego mistrz Polski Jana Rippera. Kto by nie chciał wsiąść do takiego wozu i przejechać się wirtualnymi uliczkami miasta. Po przejażdżce czeka zwiedzających historia KL Auschwitz i czasów wojny. Współczesność zaś to opowieść o działaniach pokojowych, kulturalnych i sportowych Oświęcimia.
Godziny otwarcia
Poniedziałek nieczynne
Wtorek – Piątek 10.00 – 18.00
Sobota / Niedziela 10.00 – 18.00
Opłata za wstęp do Ratusza
bilet normalny 12 zł
bilet ulgowy 8 zł
bilet rodzinny (do 5 os. w tym 1 lub 2 osoby dorosłe) 30 zł
bilet grupowy (od 10 do 25 osób, bez opiekunów) 8 zł
bilet łączony Ratusz / Zamek / Wieża – turyści indywidualni
normalny 25 zł / ulgowy 16 zł / rodzinny 60 zł
Wtorek:
Bezpłatny wstęp do Muzeum – tylko dla turystów indywidualnych
Strona Muzeum Ratusz

Zamek Rabsztyn
W drugiej połowie XIII wieku, na szczycie skały zbudowano zamek. Nieco później wybudowano kamienną wieżę obronną. Nie wiadomo, kto zbudował najstarszą część zamku – legendy podają, że był to małopolski ród rycerski Toporczyków z Morawicy.
Piękne, zrekonstruowane ruiny zamku wznoszą się nieopodal Olkusza. Spotkasz tutaj rycerzy walczących w licznych turniejach. Ze szczytu widokowej wieży zobaczysz okazałą panoramę okolic Olkusza, a po inscenizacjach rycerskich potyczek odpoczniesz przy pysznej kawie.
W 2022 roku Zamek Rabsztyn otrzymał prestiżowy Jurajski Certyfikat Jakości w kategorii ATRAKCJE TURYSTYCZNE.
Cennik i godziny otwarcia:
Wtorek-piątek
Bilet normalny 15zł
Bilet ulgowy 10zł
Sobota-niedziela
Bilet normalny 20 zł
Bilet ulgowy 14 zł
CZERWIEC, LIPIEC, SIERPIEŃ
wtorek-piątek 10:00- 18:00
sobota, niedziela 10:00- 20:00
Strona Zamku Rabsztyn

Muzeum papieskie DOM RODZINNY JANA PAWŁA II
ul. Kościelna 7
Ekspozycja stała w przebudowanym Domu Rodzinnym Jana Pawła II to nowoczesna, multimedialna wystawa narracyjna, która nie tylko pozwala poznać lub odkryć na nowo życie, działalność i nauczanie Człowieka, który zmienił oblicze współczesnego świata, ale też zabiera zwiedzających w podróż w czasie, dotykając najnowszej historii Polski. Jej autorami są Barbara i Jarosław Kłaputowie z pracowni Kłaput Project. Zaprasza do swego rodzaju spotkania z naszym ukochanym Ojcem Świętym. Prezentowana tu postać Jana Pawła II to nie kolejny Jego pomnik, ale to człowiek z krwi i kości.
https://domjp2.pl/informacje-praktyczne