https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Tradycyjne Święto Rękawki nominowane w plebiscycie Turystyczne Skarby Małopolski. Głosowanie trwa

Paulina Szymczewska
Tradycyjne Święto Rękawki na kopcu Krakusa w Krakowie.
Tradycyjne Święto Rękawki na kopcu Krakusa w Krakowie. Anna Kaczmarz
Tradycyjne Święto Rękawki na kopcu Krakusa, organizowane przez Centrum Kultury Podgórza oraz Drużynę Wojów Wiślańskich KRAK, zostało nominowane w tegorocznej VI edycji plebiscytu Turystyczne Skarby Małopolski – w kategorii „Dzieje się – wyjątkowe wydarzenie turystyczne”. Głosowanie trwa do 4 października.

Plebiscyt organizuje Samorząd Województwa Małopolskiego we współpracy z Małopolską Organizacją Turystyczną. Jego ideą jest wyłonienie i nagrodzenie najbardziej atrakcyjnych, nowatorskich i przyjaznych dla turystów przedsięwzięć oraz inicjatyw, dzięki którym Małopolska jest najchętniej odwiedzanym polskim regionem.

A jest to region wyjątkowy, gdzie każdy znajdzie coś dla siebie – od unikatowych na skalę światową skarbów kultury i dziedzictwa oraz zapierających dech w piersiach krajobrazów, po niepowtarzalną ofertę turystyki aktywnej, a także jedyne w swoim rodzaju wydarzenia kulturalne i wyśmienitą kuchnię.

Doskonała zabawa w średniowiecznym stylu

W plebiscycie Turystyczne Skarby Małopolski nagrody są przyznawane w kilku kategoriach. Są to:

  • Miejsce z klimatem – miejscowość lub gmina turystyczna,
  • Najciekawszy szlak turystyczny,
  • Dzieje się – wyjątkowe wydarzenie turystyczne,
  • Unikatowa atrakcja turystyczna,
  • Sielskie klimaty – wypoczynek blisko natury,
  • W gościnie – oferta kulinarna.

W tegorocznej edycji plebiscytu, w kategorii „Dzieje się – wyjątkowe wydarzenie turystyczne” zostało nominowane m.in. krakowskie Święto Rękawki, które od wielu lat organizuje Centrum Kultury Podgórza (zawsze we wtorek po Wielkanocy) i które cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem, przyciągając rzesze krakowian oraz gości z innych części kraju oraz zza granicy.

– Tradycyjne Święto Rękawki to nasz największy i najbarwniejszy plenerowy projekt, który na stałe wpisał się już w poświąteczny kalendarz krakowian. Dla wielu wizyta na kopcu Krakusa tuż po Wielkanocy stała się rodzinną tradycją. To doskonała zabawa we wczesnośredniowiecznym stylu – mówi Anna Grabowska, dyrektor Centrum Kultury Podgórza.

Potyczki zbrojne wojów i tradycyjne obrzędy

Święto Rękawki nawiązuje do przedchrześcijańskiej tradycji odprawiania wiosennych obrzędów ku czci zmarłych, która – jak się szacuje – sięga wczesnego średniowiecza (ok. VIII wieku). Najtrwalszym śladem po tym słowiańskim święcie było urządzanie na kopcu Krakusa styp pogrzebowych za zmarłych, którym poświęcano chleb, jabłka, a przede wszystkim jaja, które – jak wierzono – miały moc zjednywania dobra, obrony przed złem i jako ziarno życia zasilały duszę zmarłego. To właśnie stąd pochodzi zwyczaj zrzucania pożywienia ze stoków kopca wprost w ręce okolicznej biedoty, który zachował się do XIX wieku.

W 2001 r. z inicjatywy Centrum Kultury Podgórza i drużyny Wojów Wiślańskich KRAK udało się powrócić do historycznych korzeni tego święta i przygotować rekonstrukcję wydarzeń sprzed wieków. Od tamtej pory co roku we wtorek po Wielkanocy pod kopcem Krakusa można przenieść się w czasie i dowiedzieć się, jak wyglądało życie we wczesnośredniowiecznych osadach, obejrzeć potyczki zbrojne wojów oraz tradycyjne obrzędy odprawiane ku czci zmarłych.

Rękawkę tradycyjnie rozpoczyna zawsze obrzęd rozpalenia ognia, a po nim odbywa się zwyczajowy bieg wojów wokół kopca (w pełnym rynsztunku). Biorą w nim udział grupy rekonstrukcyjne z całej Polski, a także goście zagraniczni. Nie brakuje też innych atrakcji – takich jak pokazy rzemiosł tradycyjnych, występy artystyczne, konkursy, zabawy dla dzieci czy degustacje potraw gotowanych według przepisów naszych przodków (wojowie szczególnie lubią grube kasze, miętę słodzoną miodem, podpłomyki czy groch z kapustą). Rękawka to również doskonała okazja, by poznać historię kopca Krakusa, państwa Wiślan i Polan.

Głosuj w plebiscycie Turystyczne Skarby Małopolski

II etap tegorocznej edycji plebiscytu Turystyczne Skarby Małopolski rozpoczął się 16 września. Głosowanie trwa do 4 października, a laureatów i wyróżnionych poznamy w listopadzie. Zostaną oni objęci kampanią promocyjną realizowaną przez Małopolską Organizację Turystyczną.

Zdobywca I miejsca w kategorii „Miejsce z klimatem – miejscowość lub gmina turystyczna" otrzyma nagrodę w wysokości 100 tys. zł, natomiast dla zwycięzców w kategoriach „Najciekawszy szlak turystyczny”, „Dzieje się – wyjątkowe wydarzenie turystyczne”, „Unikatowa atrakcja turystyczna”, „Sielskie klimaty – wypoczynek blisko natury” oraz „W gościnie – oferta kulinarna” przewidziano nagrody o wartości do 5 tys. zł.

Więcej informacji: konkurs.visitmalopolska.pl (na tej stronie jest również dostępny panel do głosowania).

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Turystyka

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska