https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Trójkąt Weimarski w Łodzi. Baerbock pod wrażeniem Polski

Małgorzata Puzyr
Ministerstwo Spraw Zagranicznych
Ministerstwo Spraw Zagranicznych fot. piotr smolisnki / polska press
W Łodzi odbyło się dziś spotkanie ministrów spraw zagranicznych Trójkąta Weimarskiego - Polski, Niemiec i Francji. Rozmawiali tylko na jeden temat - rosyjskiej agresji na Ukrainie.

W spotkaniu uczestniczyli: szef polskiego MSZ Zbigniew Rau, minister spraw zagranicznych Niemiec Annalena Baerbock oraz szef francuskiej dyplomacji Jean-Yves Le Drian.

Baerbock podczas konferencji prasowej po rozmowach wyraziła wdzięczność wobec Polek i Polaków, którzy okazują solidarność z Ukraińcami. - Jestem pod wrażeniem tego zaangażowania społeczeństwa obywatelskiego - podkreśliła

- Putin spekulował, że będziemy podzieleni, mylił się. Jesteśmy jeszcze bardziej zjednoczeni, stoimy razem u boku Ukrainy, ponieważ wiemy, jaka jest stawka - mówiła szefowa niemieckiego MSZ. - Ta napaść nas spaja - dodawała.

- Ta wojna przyniesie też wielkie szkody dla Rosji. Chcemy, żeby jak najwięcej państw opowiedziało się przeciwko działaniom Putina - podkreśliła.

Sankcje też na Białoruś

- Jesteśmy zjednoczeni w ramach działań dyplomatycznych po to, aby odizolować Rosję na scenie międzynarodowej. (…) Chciałbym przypomnieć, że Francja wystąpiła z projektem rezolucji na temat pomocy humanitarnej. (…) Ta rezolucja została złożona w ONZ wczoraj. Mam nadzieję, ze wspólnota międzynarodowa będzie w stanie się wykazać — powiedział z kolei szef francuskiej dyplomacji Jean-Yves Le Drian.

Jak podkreślił, sankcje powinny objąć również Białoruś. - Te sankcje powinny stosować się do Białorusi. Jako że od referendum z ostatniej niedzieli widzimy, że mamy do czynienia z krajem satelickim na żołdzie rosyjskich interesów Moskwy. I ten kraj również bierze udział w agresji na Ukrainę - stwierdził.

Podkreślił również ogromne zaangażowanie Polski wpomoc humanitarną dla Ukrainy.

Rau: Obserwujemy niczym nieusprawiedliwioną agresję

Szef polskiego MSZ Zbigniew Rau podkreślił na konferencji prasowej po spotkaniu, że w sposób radykalny zmieniła się architektura bezpieczeństwa na całym świecie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Gajewska o poparciu wyborców dla Rafała Trzaskowskiego w drugiej turze

Dalszy ciąg artykułu pod wideo ↓

- Z perspektywy miejsca naszego spotkania jest to rzeczywiście bardzo gorzkie przeżycie. Obserwujemy bowiem niczym nieusprawiedliwioną agresję, której ofiarami są cywile, kobiety, dzieci, chorzy, ci społecznie najsłabsi - mówił.

- Ta wojna niesprowokowana, niepotrzebna i absurdalna została wypowiedziana w imię pewnych założeń ideowych odwołujących się do takiej, czy innej wizji wspólnot narodowych - dodawał.

- Należy odnotować z wielką satysfakcją fakt, że my Europejczycy po 24 lutego znaleźliśmy wspólnych język w sprawach, co do których byliśmy często podzieleni, ale udało nam się w sposób spektakularny zbudować jedność większą niż do tej pory sobie wyobrażaliśmy. I ta jedność poglądów, jedność przekonań, jedność działania, dotyczy rzeczy fundamentalnych dla Europy, Unii Europejskiej, dla wspólnoty transatlantyckiej, dla całego wolnego świata - zaznaczył.

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera

Wybrane dla Ciebie

Najlepsze książki na Dzień Dziecka dla młodych czytelników

Najlepsze książki na Dzień Dziecka dla młodych czytelników

Fortepian za prawie 130 tys. zł już stoi nad Bagrami. Każdy będzie mógł na nim zagrać

Fortepian za prawie 130 tys. zł już stoi nad Bagrami. Każdy będzie mógł na nim zagrać

Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska