Zdaniem IZP, większość wytwórni pasz i młynów „wydaje się być pokryta w surowiec na okres poświąteczny”. W ocenie Izby, większy handel ziarnem rozpocznie się po 10 stycznia 2024 r.
Presja na cenach zbóż
- Utrzymujący się silny kurs złotego do głównych walut, a także trwająca korekta cen ziarna na MATIFie, wywierają presję na ceny zbóż oferowanych przez eksporterów, które z kolei nie zadowalają sprzedających ziarno. Dlatego też należy się spodziewać spowolnienia tempa eksportu ziarna zbóż (głównie pszenicy) z kraju w ramach nowych kontraktów w I kwartale 2024 roku – podała IZP.
Jak dodała, bieżący skup pszenicy przez eksporterów pozostaje niewielki, gdyż ceny oferowane za ziarno z dostawą do portów często kształtują się poniżej parytetu rynku krajowego. - Do tego dochodzi uszczuplona rynkowa podaż ziarna, a także bardzo wysokie koszty transportu związane z przemieszczaniem zbóż – wskazała IZP.
Ceny pszenicy na giełdach światowych
Izba zauważyła, że na przestrzeni ostatniego tygodnia ceny pszenicy na giełdzie w Chicago spadły. W piątek 22 grudnia br. cena pszenicy SRW w kontrakcie marcowym 2024 na giełdzie w Chicago wyniosła 226,41 USD/t i była o 2,1 proc. niższa niż przed tygodniem, a w kontrakcie majowym 2024 spadła o 1,9 proc. i wyniosła 230,53 USD/t.
Z kolei ceny pszenicy na paryskiej giełdzie MATIF spadły do najniższego poziomu od trzech tygodni – zauważyła IZP. Wskazała, iż na cenach pszenicy „cały czas ciążą obawy związane ze słabym tempem jej eksportu z UE”, a umacniający się kurs euro względem dolara dodatkowo utrudnia eksport. W piątek 22 grudnia br. cena pszenicy w kontrakcie marcowym 2024 na MATIFie wyniosła 222,00 EUR/t i była o 0,4 proc. niższa niż przed tygodniem, a w kontrakcie majowym 2024 spadła o 0,7 proc. i wyniosła 226,75 EUR/t.
Źródło:
