Przebudowa olkuskiego odcinka drogi nr 94 to dla miasta bardzo ważna inwestycja. Obiecana ponad dwa lata temu rozbudowa odcinka o długości 4,353 km, która miała rozpocząć się w rejonie Zakładów Górniczo-Hutniczych „Bolesław”, a zakończyć przy skrzyżowaniu dk 94 z ul. Kazimierza Wielkiego i ul. Pakuską do dzisiaj nie doszła do skutku.
Dwie nieudane próby
Na początku października Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) ogłosiła trzeci przetarg na rozbudowę tzw. starej czwórki przebiegającej przez Olkusz. Dwa poprzednie unieważniono z powodu zbyt wysokich kosztów zaproponowanych przez wykonawców. Aby uniknąć podobnej sytuacji, tym razem zadecydowano o zmianie zakresu postępowania.
- Obydwa poprzednie przetargi zarówno ten ogłoszony w 2018 r. jak i w 2019 r. zostały unieważnione z powodu dużego przekroczenia zaproponowanych przez wykonawców kosztów w stosunku do kosztów szacowanych przez GDDKiA. W przypadku 2018 r. było to prawie o 50 proc. więcej, w następnym przetargu o ok. 40 proc. więcej - wyjaśnia Iwona Mikrut z krakowskiego oddziału GDDKiA.
Rozbieżność ta wynikała z wyceny ryzyka, którą oszacowali wykonawcy, zarówno w przypadku uzyskiwania decyzji i uzgodnień jaki cen oraz dostępności materiałów.
Do trzech razy sztuka
GDDKiA podjęło więc decyzje o rozbudowie w systemie tradycyjnym. Tym razem ogłoszono przetarg na projekt i nadzór i dopiero po uzyskaniu niezbędnych decyzji w kolejnym zostanie wyłoniony wykonawca robót budowlanych. Dwa poprzednie konkursy ofert chciano rozstrzygnąć w systemie „projektuj i buduj”.
Wykonawca będzie więc odpowiedzialny za opracowanie projektu budowlanego oraz wszystkich materiałów niezbędnych do wydania decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej (ZRID). Oferty będą przyjmowane do 5 listopada br. Przetarg ogłoszono na 22 miesiące.
Co obejmie remont?
W ramach remontu mają zostać wykonane m.in. wzmocnienia konstrukcji, rozbiórka i przebudowa przejść podziemnych dla pieszych, przebudowa przepustów oraz budowa i przebudowa dróg podporządkowanych z ograniczonym dostępem do drogi głównej. Przebudowanych zostanie również sześć skrzyżowań m.in z ul. Gwarków i Wspólną, ul. Spółdzielczą i Kruszcową oraz ul. Mickiewicza i 20 Straconych.
- Aby wyjechać z ul. Wspólnej na dk 94 w stronę Katowic po godz. 14 w dzień tygodnia trzeba stać w korku nawet pół godziny. Na przejściu dla pieszych, które znajduję się w pobliżu dochodzi też często do wypadków. Budowa skrzyżowania na pewno pozwoliłaby rozwiązać te problemy - komentuje kierowca Mateusz Kocjan.
Jak wynika z Generalnego Pomiaru Ruchu średnio na dobę przejeżdża na tym odcinku od 22 do 26 tys. pojazdów. W godzinach szczytu auta tkwią w kilometrowych korkach.
