Cmentarz nr 158 w Tuchowie odzyskuje pierwotny wygląd
Znajdujący się przy drodze w kierunku Meszny Opackiej cmentarz pierwotnie był ogrodzony kamiennymi słupami i drewnianymi sztachetami. Te jednak, z czasem rozpadły się. Nekropolię i znajdujące się na niej groby ogrodzono zwykłym płotem i betonowymi słupkami, przez co zatracony został zabytkowy charakter tego miejsca.
To ważna nekropolia I-wojenna w Tuchowie, na której w trzech mogiłach zbiorowych i 27 pojedynczych pochowano 37 poległych z armii austro-węgerskiej i rosyjskiej. Wśród nich jest też siedmiu Polaków z 1 i 5 pułku piechoty Legionów Polskich, którzy polegli w Bitwie pod Łówczówkiem w 1914 roku.
- Cmentarz zawsze odgrywał ważną rolę w świadomości mieszkańców Tuchowa. W ubiegłym roku odbyły się przy nim nawet nasze lokalne obchody Święta Niepodległości 11 listopada i myślę, że ta uroczystość będzie kontynuowana w tym miejscu również w kolejnych latach – mówi Magdalena Marszałek, burmistrz Tuchowa.
Cmentarze - atrakcją turystyczną
Gmina wspólnie z wojewodą podzieliła się kosztami pierwszego etapu renowacji nekropolii. Prace pochłonęły blisko 80 tysięcy złotych. Dzięki nim udało się odtworzyć fragment pierwotnego ogrodzenia – od frontu i po jednym segmencie na odcinkach bocznych wraz z prowadzącą na cmentarz bramą.
- Po stuleciu Wielkiej Wojny jest ogromne zainteresowane cmentarzami z tego okresu i możemy mówić wręcz o masowym ich odwiedzaniu, zwłaszcza przez Węgrów czy Słowaków. Choć może to dziwnie brzmi nekropolie te mają duży potencjał turystyczny. Cmentarze są świadectwem czasów, a jak wiemy stare cmentarze to jest także świadectwo i zgromadzenie pięknych dzieł sztuki. Głównym elementem tego na Grabku jest drewniany krzyż z przepiękną figurą ukrzyżowanego Chrystusa – dodaje Andrzej Szpunar, dyrektor tarnowskiej delegatury Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, który uczestniczył w odbiorze prac po pierwszym etapie.
Gmina już deklaruje starania o pozyskanie środków na kontynuowanie remontu nekropolii, w tym na dokończenie budowy ogrodzenia, oraz na renowację nagrobków.
Bądź na bieżąco i obserwuj
FLESZ - System E-TOLL na polskich drogach. Jak opłacić przejazd płatnymi odcinkami autostrad?
