Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tuchowska bazylika cała w rusztowaniach

Paweł Chwał
Sanktuarium za posługi o. Eugeniusza Leśniaka zostało gruntownie wyremontowane i zyskało tytuł bazyliki mniejszej. Widoczne na zdjęciu rusztowania mają być rozebrane przed odpustem
Sanktuarium za posługi o. Eugeniusza Leśniaka zostało gruntownie wyremontowane i zyskało tytuł bazyliki mniejszej. Widoczne na zdjęciu rusztowania mają być rozebrane przed odpustem Paweł Chwał
Każdy, kto ma w pamięci bogato zdobione barokowe wnętrza tuchowskiego sanktuarium, zdziwiłby się bardzo, odwiedzając teraz tę jedną z najpiękniejszych świątyń w regionie. W sanktuarium, które od ubiegłego roku nosi tytuł bazyliki, trwa remont. Prezbiterium i nawa główna mają być gotowe na rozpoczynający się już za niewiele ponad dwa tygodnie wielki odpust.

Czytaj także: Szynwałd: pijany kierowca potrącił pieszego. Czeka go areszt

Prace są tak zaawansowane, a rusztowań ustawionych jest tak dużo, że nie sposób nawet w tym momencie odprawiać wewnątrz mszy świętych. Sprawowane są one w kaplicy polowej na dziedzińcu klasztornym.

- To już finał remontu, który prowadzimy w Tuchowie od trzech lat - mówi o. Eugeniusz Leśniak, kustosz sanktuarium, który na dniach żegna się z Tuchowem. Po trzyletniej posłudze został skierowany do Gdyni, gdzie pracował już na początku swojej drogi kapłańskiej. - Cieszę się, że w tak krótkim czasie udało się tu tyle zrobić, że ta cząstka mnie, w postaci odnowionej bazyliki, tutaj pozostanie na zawsze.

W pierwszej kolejności odnowiono widoczną z daleka, górującą nad tuchowskim wzgórzem, wieżę sanktuaryjną. Później odkopano fundamenty świątyni, osuszono zawilgocone ściany, wypełniając nawiercone w nich otwory materiałem izolującym. Wymieniono instalacje ciepłowniczą, elektryczną i nagłośnieniową. Wreszcie odnowiono datowane na przełom renesansu i baroku unikatowe polichromie na ścianach.

Obecnie trwa wielkie malowanie świątyni połączone z uzupełnianiem ubytków i konserwacją tynków. - Znaczenie tego sanktuarium dla historii regionu jest ogromne. Świątynia stanowi jeden z piękniejszych przykładów sztuki barokowej, a jednocześnie jest to ważne miejsce na mapie pielgrzymkowej nie tylko w Polsce, ale w tej części Europy - mówi Andrzej Cetera, szef tarnowskiej służby zabytków, sprawujący pieczę nad prowadzonymi w klasztorze pracami.

W znacznej mierze są one finansowane z funduszy marszałkowskich oraz ze zbiórek wśród wiernych i pielgrzymów odwiedzających tuchowskie wzgórze. Najwięcej (ok. 100 tys. wiernych) przyjeżdża do
Tuchowa podczas wielkiego odpustu. W tym roku potrwa on aż 10 dni - od 1 do 10 lipca, a nad jego sprawnym przebiegiem czuwać ma już nowy proboszcz o. Bogusław Augustowski. - Wszystko jest już przygotowane, a programy wydrukowane - dodaje o. Leśniak.

Kraków: rozpoczęła się**rekrutacja na studia 2011**

Chcesz iść za darmo do Parku Wodnego w Krakowie? **Rozdajemy bilety**

Urządź się w Krakowie!**Zobacz, jak to zrobić!**

Wszystko o Euro2012 na**www.drogadoeuro2012.pl**

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska