Prace konserwatorskie w kaplicy Krzyża Świętego trwają już kolejny sezon. Ostatnio powróciła na swoje miejsce w kaplicy odnowiona figura Chrystusa Mogilskiego. Ale także - jak informują cystersi - w myśl powrotu do pierwotnego wystroju ołtarza - zostały ustawione tutaj barokowe figury Matki Bożej i św. Jana (to powrót po kilkudziesięciu latach). Z kolei samemu ołtarzowi przywrócono jego pierwotny, czarny kolor. Przypomnijmy, że ołtarz znaliśmy dotąd zielony, co było efektem jego przemalowania w późniejszym okresie.
"Obecnie nadal trwają prace nad konserwacją i oczyszczeniem wotów dziękczynnych, tabernakulum, ambonką oraz innymi elementami wystroju ołtarza" - wymienia Opactwo Cystersów w Mogile, informując o postępach prac.
Jak dzięki działaniom konserwatorów wygląda ołtarz w kaplicy cudownego krucyfiksu, można zobaczyć obecnie odwiedzając sanktuarium w Mogile podczas trwającego dorocznego odpustu. Cystersi zapraszają w dni powszednie odpustu m.in. na wieczorne msze św. i procesje eucharystyczne.
Również w czasie odpustu - codziennie aż do soboty, 21 września - opactwo zaprasza do zwiedzania z przewodnikiem drewnianego kościoła św. Bartłomieja (w godz. 09-18 z przerwą między 13 a 14) oraz cysterskiego muzeum (w godz. 10-18, oprowadzanie przez przewodnika - po wcześniejszym uzgodnieniu; szczegóły na stronie: www.muzeumcystersow.pl).
Przypomnijmy, że dokładnie od roku Opactwo Cystersów w Mogile ma status pomnika historii. 14 września 2023 roku weszło w życie mówiące o tym rozporządzenie Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. To wyjątkowe wyróżnienie, jakim jest uznanie za pomnik historii, potwierdza niezwykłe wartości kulturowe i historyczne tego zabytku, który ma ogromne znaczenie dla polskiej tożsamości kulturowej.
Początki opactwa sięgają XIII wieku, kiedy cystersi osiedlili się w Mogile, a te ziemie ofiarował im biskup krakowski Iwo Odrowąż. Częścią opactwa jest także drewniany kościół św. Bartłomieja Apostoła, wzniesiony w 1466 roku dla potrzeb lokalnej społeczności. Jak podkreślają znawcy, kościół ten stanowi jedyny w Polsce zachowany do dziś przykład średniowiecznego trójnawowego rozwiązania w drewnie. W 1740 r. kościół został przebudowany w duchu baroku. Uzyskał plan krzyżowy, gdy do korpusu dostawiono parę kaplic. Została też wtedy powiększona zakrystia. Około 1766 r. wnętrze zostało ozdobione rokokową polichromią. Wnętrze drewnianego kościółka w ostatnich latach przeszło gruntowną renowację.
Starzejmy się w dwóch kluczowych momentach To musisz wiedzieć!
