Podczas wczorajszej sesji usłyszeliśmy kilka kontrargumentów, ale ostatecznie odnieśliśmy sukces. Okazuje się, że we wsi Naprawa, gdzie tunel ma powstać, Kurek jest postacią kontrowersyjną i jego kandydatura może spowodować sprzeciw mieszkańców.
Takich kontrowersji nie budzi generał. Pancerno-motorowa 10. Brygada Kawalerii, dowodzona przez Maczka, w pierwszych dniach września 1939 r. stoczyła pod Jordanowem bohaterską bitwę z przeważającymi siłami niemieckimi.
Przekonywaliśmy radnych, że betonowy tunel bardziej pasuje do postaci dowódcy oddziału czołgów, niż do poety, pisarza. Że przy otwarciu tunelu można zrobić pokazy wojskowe, rekonstrukcje historyczne. Takie imprezy mogłyby być cykliczne.
Sugerowaliśmy też, że na uroczystość otwarcia tunelu można by zaprosić przedstawicieli miast Ypres, Breda czy Gandawa, które wyzwalał gen. Maczek w Belgii i Holandii, walcząc u boku aliantów. To byłaby promocja Jordanowa i jego okolic.
Przed obradami pytaliśmy mieszkańców, czy skwer na rynku Jordanowa ma nazwę. Stwierdzili, że nie. Zasugerowaliśmy radnym, że romantyczne "planty" bardziej pasują do literata.
Do głosu doszedł przewodniczący rady. - Muszę sprostować: ta zieleń należy do miasta, a nie gminy, nie możemy ingerować - mówił Adam Kawula. - Zawsze można się dogadać z urzędnikami z budynku po drugiej stronie rynku - odparliśmy.
Kawula przypomniał, że co roku we wsi Wysoka z pompą obchodzona jest rocznica wybuchu II wojny światowej, gdzie wspomina się gen. Maczka. Wójt Stanisław Pudo z kolei wspomniał, że gmina wydała książkę, gdzie opisano dokonania dowódcy. - Nikt nie ujmuje zasług generałowi, bohaterowi ogólnopolskiemu, ale teraz gminy promują się przez pokazywanie tego, co mają unikatowego, jako lokalne ojczyzny - mówił wójt, który skłania się ku kandydaturze Kurka.
Z odsieczą przyszła nam dyrektorka szkoły w Naprawie. - Chciałam nadać szkole imię Jalu Kurka i wprowadzić go do kanonu lektur. Spotkałam się z oporem społeczności, bo pisarz pokazał nędzę galicyjską, posługując się autentycznymi nazwiskami rodzin z Naprawy - przyznała dyrektor Barbara Gruca.
Chodzi o najsłynniejszą powieść Kurka "Grypa szaleje w Naprawie", pokazującą biedę lat 30. XX w. Niektórzy ludzie opisani w niej ciągle żyją, jak i ich potomkowie, i mają autorowi za złe, że wykorzystał ich nazwiska.- Ludzie się na to nie zgodzą. Będą protesty. Gen. Maczek lepszy - stwierdził radny z Naprawy Daniel Mirek.
Głos zabrała też dyrektorka szkoły w Jordanowie im. Bohaterów Września 1939. - My bylibyśmy zachwyceni, gdyby tunel nosił imię generała - rzuciła Czesława Madoń.
Przewodniczący stwierdził, że w takiej sytuacji możliwe są konsultacje społeczne w gminie. Zapowiedział też wysłanie prośby o opinię w tej sprawie Generalnej Dyrekcji Dróg i Autostrad, która będzie tunelem zarządzać. "GK" będzie pilnować obu spraw.
Czas jest. Tunel pod Małym Luboniem ma powstać do 2020 roku.