
Cis pospolity
To drzewo, które niekiedy przyjmuje bardziej krzewiastą formę. Rzadko spotykane w lasach, częściej na zachodzie i północy Polski. Świetnie sprawdza się jako żywopłot, warto jednak wiedzieć, że zarówno igły jak i nasiona są śmiertelnie trujące. - Działa drażniąco na błonę śluzową przewodu pokarmowego, wywołuje objawy żołądkowo-jelitowe, działa depresyjnie na ośrodkowy układ nerwowy, układ oddechowy i serce – podaje Atlas Roślin.

Naparstnica purpurowa
Jest to zarówno uprawiana roślina ozdobna, jak i zdziczała. Służy do produktów niektórych leków, ale nasiona, liście i kwiaty śmiertelnie trujące. Zarówno świeża jak i suszona roślina powoduje m.in. zaburzenia rytmu serca.

Blekot pospolity
Na tę roślinę trafimy i w lesie, na polach uprawnych i w ogrodzie. Jest utrapieniem rolników, zwłaszcza uprawiających ziemniaki. Listki przypominają nieco natkę pietruszki, dlatego roślinę tę nazywa się czasem psią pietruszką. Wydziela tak intensywny zapach, że odstrasza zwierzęta. Jest trujący nie tylko dla ludzi, ale również dla zwierząt pastewnych.

Ligustr pospolity
To roślina, której często używa się do tworzenia żywopłotów, rośnie również dziko na terenie Polski. Kwiaty są nieco podobne do jadalnego lilaka pospolitego. Zarówno owoce jak i liście ligustrów są trujące. Może powodować wymioty, ból brzucha, biegunkę, a czasem zaburzenia krążenia.