Tydzień Dobrego Słowa. W Krakowie będą walczyć z mową...

  Tydzień Dobrego Słowa. W Krakowie będą walczyć z mową nienawiści. "Zaczepiście"

  Zdjęcie autora materiału
  Piotr Ogórek

  Aktualizacja:

  Gazeta Krakowska

  Ewa Całus, dyrektora wydziału edukacji UMK
  1/8
  przejdź do galerii

  Ewa Całus, dyrektora wydziału edukacji UMK ©Piotr Ogórek

  Od poniedziałku 4 lutego w Krakowie startuje kampania przeciw mowie nienawiści – Krakowski Tydzień Dobrego Słowa. Akcja skierowana jest przede wszystkim do krakowskich szkół, zarówno uczniów, jak i nauczycieli. To pokłosie m.in. zabójstwa prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza.
  Władze Krakowa chcą powiedzieć stop mowie nienawiści i zastąpić ją dobrymi słowami. W zeszłym tygodniu prezydent Jacek Majchrowski skierował list do dyrektorów szkół dotyczący mowy nienawiści. Apeluje w nim, aby zintensyfikować dotychczasowe działania w tym zakresie.

  - Aktualnie trwają warsztaty kompetencyjne dedykowane nauczycielom. Przygotowują się na nich do tego, aby lepiej radzić sobie z mową nienawiści, mogli podjąć działania z uczniami i realizować różne akcje. W warsztatach bierze udział już ponad 300 nauczycieli. Cały czas zwalniają się kolejne miejsca, można się jeszcze rejestrować na czwartek i piątek – mówi Ewa Całus, dyrektor Wydziału Edukacji Urzędu Miasta Krakowa.

  Kolejnym elementem walki z mową nienawiści ma być Tydzień Dobrego Słowa, który potrwa od 4 do 8 lutego. - Chcemy podzielić się między szkołami dobrymi praktykami. Dużo już się dzieje i chcemy to pokazać. Mnóstwo dyrektorów napisało do mnie z rewelacyjnymi działaniami, które już się dzieją. Chcemy, żeby niosły się to dalej – zaznacza Ewa Całus.

  Ważnym elementem kampanii ma być uwolnienie przestrzeni szkolnej od hejtu. - Dlatego przygotowaliśmy plakaty z dobrymi słowami, które mają zastąpić hejt. Trafią one do szkół i domów kultury w przyszłym tygodniu. Planujemy też zrobienie muralu okolicznościowego (ale jeszcze nie wiadomo gdzie) – zaznacza Ewa Całus. Na plakatach pojawią się takie zwroty, jak: masno fest, jesteś taki prestiżowy, jesteś nieziemsko epicki, uśmiechnij się, zaczepiście czy spoko ziomek.

  - Tydzień Dobrego Słowa jest akcją otwartą dla szkół. Decyzję o skali zaangażowania pozostawimy dyrektorom, nauczycielom i uczniom. Oczywiście działania będą dostosowane do rodzaju szkół – co innego będzie się działo w przedszkolach, podstawówkach czy liceach – dodaje Katarzyna Czaczuć, dyrektor Krakowskiego Ośrodka Terapii.

  W walkę z mową nienawiści zaangażowany jest także Waldemar Domański, jeden z inicjatorów Pogromców Bazgrołów. - Chcemy zaangażować uczniów. Każdy z nich ma telefon z aparatem. Chcemy więc, aby dokonali pewnej inwentaryzacji miasta. W drodze do szkoły mijają mury, gdzie są wypisane różne rzeczy. Chcemy, żeby to udokumentowali, a w miesiącach ciepłych zajmiemy się usunięciem tego – zaznacza Domański.

  POLECAMY - KONIECZNIE SPRAWDŹ:
  FLESZ: Prezes PiS nagrany. Czy ta afera pogrąży błąd?


  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Polecamy

  Wybieramy OSOBOWOŚCI ROKU w Małopolsce

  Wybieramy OSOBOWOŚCI ROKU w Małopolsce

  Wybieramy MISTRZÓW URODY w Małopolsce - GŁOSOWANIE

  Wybieramy MISTRZÓW URODY w Małopolsce - GŁOSOWANIE

  Hakerzy kradną dane ze smartfonów, zabezpiecz je.

  Hakerzy kradną dane ze smartfonów, zabezpiecz je.

  Porozmawiaj z Rybką MiniMini na żywo na ekranie!

  Porozmawiaj z Rybką MiniMini na żywo na ekranie!