
Kąpiel w basenie, jeziorze lub morzu może skończyć się poważną infekcją. Jaką? Poznasz je na kolejnych slajdach, przesuwając zdjęcia w prawo, ew. naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE.

Dolegliwości żołądkowo-jelitowe
Wymioty, biegunka i bóle brzucha to typowe objawy zakażenia układu pokarmowego. Najczęściej odpowiedzialny za problemy żołądkowe pływaków jest Cryptosporidium – mikroskopijny pasożyt, patogen żyjący w jelitach ssaków, odporny na działanie chloru.
Do zakażenia dochodzi, gdy do wody zostanie uwolniony kał zakażonej osoby. W zanieczyszczonej wodzie znaleźć się może nawet miliard mikroorganizmów, a spożycie już 10 może skutkować infekcją u zdrowej osoby. Zakażenia trwa zazwyczaj od tygodnia do dwóch i objawia się przede wszystkim biegunką.
Innymi patogenami odpowiedzianymi za problemy żołądkowe osób korzystających z basenów publicznych są: Giardia, Shigella, pałeczki E. coli oraz norowirusy.

Ucho pływaka
Uchem pływaka określa się zapalenie ucha zewnętrznego, które pojawia się po długotrwałej ekspozycji przewodu słuchowego na wodę, w której znajdują się drobnoustroje. Może mieć podłoże bakteryjne, grzybicze lub wirusowe. Do zakażenia może dojść u osoby zdrowej, sprzyjają mu zaburzenia pH, mikrourazy nabłonka i nadmierna wilgoć w przewodzie słuchowym. Odpowiedzialne za wywołanie infekcji mogą być m.in. pałeczki ropy błękitnej lub grzyby z rodzaju Candida.

Podrażnienia i zakażenia skóry
Wysypka i podrażnienie skóry po wizycie na basenie często spowodowane kąpielą w zanieczyszczonym jacuzzi lub źle oczyszczonym, podgrzewanym basenie. Za te problemy dermatologiczne często odpowiada Pseudomonas aeruginosa, czyli pałeczka ropy błękitnej.
Szczególnie niebezpieczne może być zakażenie ran znajdujących się na skórze przez tzw. mięsożerne bakterie – Vibrio vulnificus, które spotkać można w ciepłej, słonej wodzie. Bakteria prowadzi do wyjątkowo ostrej infekcji, która wymaga leczenia antybiotykami i wycinania martwych tkanek.