https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Tynieckie skarby w rękach konserwatorskich. Nowa wystawa w opactwie

Adam Wojnar
Wystawa "Tynieckie skarby w rękach konserwatorskich" czynna będzie do kwietnia przyszłego roku
Wystawa "Tynieckie skarby w rękach konserwatorskich" czynna będzie do kwietnia przyszłego roku Adam Wojnar
W opactwie tynieckim, jednym z najstarszych istniejącym klasztorów w Polsce o prawie tysiącletniej historii, została otwarta nowa wystawa - „Tynieckie skarby w rękach konserwatorów”.

Wystawa, która mieści się się w dwóch niewielkich pomieszczeniach ukazuje rolę, a przede wszystkim pracę niewielkiej grupy ludzi pracujących na tynieckim wzgórzu, konserwatorów dzieł sztuki. Są to przede wszystkim wykładowcy Katedry Technologii Techniki Dzieł Sztuki Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie. Zaprezentowane zostały prace konserwatorskie jakie od wczesnych lat powojennych były prowadzone aż do czasów współczesnych, i które są nadal realizowane były przez wykładowców Wydziału Konserwacji: prof. Józefa Nikla, dr Jacka Kieferlinga, dr Edyty Bernardy i Macieja Malczewskiego.

Pierwsza część wystawy otwierają wybrane fragmenty archiwalnej dokumentacji materiałów i fotografii z prac konserwatorskich min. jakie były prowadzone przez prof. Józefa Nykla w 1973 r. przy ołtarzu świętego Krzyża, czy też dokumentacja z prowadzonych prac konserwatorskich w latach 2002 – 2004 przy Tęczowym Krucyfiksie.

Dokumentacyjne materiały i fotografie z prowadzonych prac konserwacyjnych zostały specjalnie zaaranżowane wewnątrz snycerskich pozłacanych ramach, wykonanych przez studentów konserwacji i rzeźby w ramach ćwiczeń prowadzonych przez dr Romana Jacka Kieferlinga. Zaprezentowana została również kopia obrazu Ferdynanda Ruszczyca „Krzyż w Tyńcu” z 1908 r.

W gablocie zaaranżowany został warsztat konserwatora witrażownika gdzie obok szkła gomółkowego pokazane zostały narzędzia oraz jedną z gotowych kwater powstałej w wyniku prac prowadzonych przez dr Edytę Bernacką.

W następnej sali prezentowane jest snycerskie relikty wyposażenia kościoła śś. Piotra i Pawła, które podczas prowadzonych prac konserwatorskich i restauracyjnych nie zostały odnalezione a ich miejsce zajęły rekonstrukcje.

Interesującym elementem wystawy jest pokazanie poszczególnych etapów rzeźbienia kopii w lipowym drzewie aż po końcowy etap nałożenia złota płatkowego 23/34 karata i grubości ludzkiego włosa.

Zaaranżowana została pracownia snycerska oraz pokaz wykonania kopii i narzędzia.

Zaprezentowano również materiały stosowane w konserwacji oraz kopie płytek posadzkowych wykonanych na różnych materiałach.

Dobrze, że dzięki tej wystawie możemy zobaczyć sam warsztat konserwatora, jego narzędzia i to związany z różnymi materiałami jak: drewno, szkło, ceramika ale trudno jest przedstawić na wybranej dokumentacji, zdjęciach jak wiele wysiłku potrzeba, aby utrzymać to, co kiedyś zostało stworzone aby następnie przekazać kolejnym pokoleniom.

W godzinach otwarcia Muzeum Opactwa Benedyktynów „Skarby Tynieckie” można oglądać do 24 kwietnia 2024 r.

Najspokojniejsze kraje na świecie, zobacz zestawienie

od 16 lat
Wideo
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska