Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tynieckie skarby w rękach konserwatorskich. Nowa wystawa w opactwie

Adam Wojnar
Wystawa "Tynieckie skarby w rękach konserwatorskich" czynna będzie do kwietnia przyszłego roku
Wystawa "Tynieckie skarby w rękach konserwatorskich" czynna będzie do kwietnia przyszłego roku Adam Wojnar
W opactwie tynieckim, jednym z najstarszych istniejącym klasztorów w Polsce o prawie tysiącletniej historii, została otwarta nowa wystawa - „Tynieckie skarby w rękach konserwatorów”.

Wystawa, która mieści się się w dwóch niewielkich pomieszczeniach ukazuje rolę, a przede wszystkim pracę niewielkiej grupy ludzi pracujących na tynieckim wzgórzu, konserwatorów dzieł sztuki. Są to przede wszystkim wykładowcy Katedry Technologii Techniki Dzieł Sztuki Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie. Zaprezentowane zostały prace konserwatorskie jakie od wczesnych lat powojennych były prowadzone aż do czasów współczesnych, i które są nadal realizowane były przez wykładowców Wydziału Konserwacji: prof. Józefa Nikla, dr Jacka Kieferlinga, dr Edyty Bernardy i Macieja Malczewskiego.

Pierwsza część wystawy otwierają wybrane fragmenty archiwalnej dokumentacji materiałów i fotografii z prac konserwatorskich min. jakie były prowadzone przez prof. Józefa Nykla w 1973 r. przy ołtarzu świętego Krzyża, czy też dokumentacja z prowadzonych prac konserwatorskich w latach 2002 – 2004 przy Tęczowym Krucyfiksie.

Dokumentacyjne materiały i fotografie z prowadzonych prac konserwacyjnych zostały specjalnie zaaranżowane wewnątrz snycerskich pozłacanych ramach, wykonanych przez studentów konserwacji i rzeźby w ramach ćwiczeń prowadzonych przez dr Romana Jacka Kieferlinga. Zaprezentowana została również kopia obrazu Ferdynanda Ruszczyca „Krzyż w Tyńcu” z 1908 r.

W gablocie zaaranżowany został warsztat konserwatora witrażownika gdzie obok szkła gomółkowego pokazane zostały narzędzia oraz jedną z gotowych kwater powstałej w wyniku prac prowadzonych przez dr Edytę Bernacką.

W następnej sali prezentowane jest snycerskie relikty wyposażenia kościoła śś. Piotra i Pawła, które podczas prowadzonych prac konserwatorskich i restauracyjnych nie zostały odnalezione a ich miejsce zajęły rekonstrukcje.

Interesującym elementem wystawy jest pokazanie poszczególnych etapów rzeźbienia kopii w lipowym drzewie aż po końcowy etap nałożenia złota płatkowego 23/34 karata i grubości ludzkiego włosa.

Zaaranżowana została pracownia snycerska oraz pokaz wykonania kopii i narzędzia.

Zaprezentowano również materiały stosowane w konserwacji oraz kopie płytek posadzkowych wykonanych na różnych materiałach.

Dobrze, że dzięki tej wystawie możemy zobaczyć sam warsztat konserwatora, jego narzędzia i to związany z różnymi materiałami jak: drewno, szkło, ceramika ale trudno jest przedstawić na wybranej dokumentacji, zdjęciach jak wiele wysiłku potrzeba, aby utrzymać to, co kiedyś zostało stworzone aby następnie przekazać kolejnym pokoleniom.

W godzinach otwarcia Muzeum Opactwa Benedyktynów „Skarby Tynieckie” można oglądać do 24 kwietnia 2024 r.

Najspokojniejsze kraje na świecie, zobacz zestawienie

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska