https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Ubezpieczenie dla dziecka w szkole: Bądź przezorny, ubezpiecz swoje dziecko

red
Wraz z rozpoczęciem nowego roku nauki szkoły i inne placówki edukacyjne informują o możliwości zawarcia ubezpieczenia NNW. Czy warto korzystać z tych ofert? Jak wybrać właściwą?

Zapewnienie bezpieczeństwa wszystkim uczniom i stworzenie takich warunków, by nauka i zabawa odbywały się w przyjaznej atmosferze, to obowiązek szkoły. Wychowawcy i opiekunowie ponoszą odpowiedzialność za skutki możliwych wypadków z udziałem dzieci - zarówno podczas lekcji, jak i w czasie organizowanych przez szkołę wycieczek. Taka odpowiedzialność istnieje niezależnie od faktu objęcia uczniów ubezpieczeniem.

Jednak zarówno w szkole, jak i poza nią dzieci narażone są na różnego rodzaju zdarzenia, które mogą skutkować poważnym uszczerbkiem na zdrowiu. By uniknąć trudnych sytuacji, już na początku roku warto zadbać o odpowiednią ochronę.

- Ubezpieczenie NNW, czyli następstw nieszczęśliwych wypadków, daje rodzicom komfort i pewność, że w sytuacji, gdy już dojdzie do wypadku - bez względu na miejsce zdarzenia - ubezpieczyciel pokryje np. koszty leczenia - mówi Katarzyna Żok z Concordii Ubezpieczenia.

Ministerstwo daje wolną rękę

Wprawdzie na początku września zwykle wychowawcy lub rady rodziców proponują „składkę na ubezpieczenie”, czyli wykupienie grupowego ubezpieczenia, jednak Ministerstwo Edukacji Narodowej przypomina, że ubezpieczenie NNW jest dobrowolne. Rodzice zawsze mają możliwość wyboru - mogą w ogóle z niego zrezygnować, mogą podpisać umowę za pośrednictwem szkoły lub zrobić to we własnym zakresie, korzystając z dowolnej dostępnej na rynku oferty przygotowanej zgodnie z potrzebami ich dziecka. Wyjątek jest jeden - jeśli uczniowie będą brali udział w wycieczce lub imprezie zagranicznej, wówczas wykupienie ubezpieczenia NNW i kosztów leczenia będzie obowiązkowe dla wszystkich.

Koszt i umowa

Zazwyczaj koszt ubezpieczenia w skali roku nie jest duży.

- Jednak rodzice powinni zawsze pamiętać, aby dokładnie sprawdzić warunki umowy - ogólne warunki ubezpieczenia - bo to od nich będzie zależała wysokość świadczenia oraz wymiar wypłat - przypomina Marzena Walkowska z Centrum Odszkodowań DRB.

Jak wybrać dobre ubezpieczenie NNW

Przede wszystkim sprawdź, jaka jest suma ubezpieczenia, jakie konkretnie zdarzenia są uwzględnione w ofercie i czy są wyłączenia odpowiedzialności ubezpieczyciela - muszą być wskazane i opisane w ogólnych warunkach ubezpieczenia.

Dostosuj zakres do aktywności swojego dziecka. Polisa powinna uwzględniać np. wyczynowe uprawianie sportu, jeżeli dziecko jest sportowcem.

Sprawdź, czy polisa obowiązuje zarówno w kraju, jak i za granicą oraz czy uwzględnia wypłatę odszkodowania, jeśli wypadek zdarzy się zarówno na terenie szkoły, jak i poza nią.

Jeżeli masz wątpliwości co do oferty, jakiś zapis wydaje się niezrozumiały, koniecznie skontaktuj się z agentem ubezpieczeniowym, który reprezentuje wybraną przez ciebie firmę i proś o doprecyzowanie. Podpisz umowę dopiero wówczas, gdy uznasz, że spełnia twoje oczekiwania.

Jeszcze jedno - jeśli szkoła przed wyborem oferty dla uczniów proponuje spotkanie z ubezpieczycielem, koniecznie weź w nim udział.

Komentarze 2

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

E
Ekspert Ubea.pl
Artykuł radzi, by sprawdzić, czy ubezpieczenie działa też poza szkołą. Akurat to zazwyczaj nie jest problemem szkolnych polis, bo standardowo działają one przez cały rok w całej Polsce. Szkolne ubezpieczenia mają jednak często inne wyłączenia odpowiedzialności, które sprawiają, że ich przydatność znacząco spada. Dla przykładu szkolne polisy często wypłacają odszkodowanie za złamanie ręki, lecz nie dają już pieniędzy za zwichnięcie.
Ekspert porównywarki ubezpieczeń Ubea.pl
K
Katarzyna
Niestety, szkolne ubezpieczenia zazwyczaj dają bardzo małą ochronę. Atrakcyjna niska składka, którą ubezpieczyciele kuszą rodziców, oznacza, że ewentualne odszkodowanie wypłacone po wypadku będzie także małe... Dlatego bardzo często lepszą opcją jest zrezygnowanie z grupowego ubezpieczenia i zakupienie dla dziecka indywidualnej polisy.
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska