Tegoroczna rekrutacja do pierwszej klasy prowadzona jest w 114 samorządowych szkołach podstawowych. Nabór odbywa się z wykorzystaniem elektronicznego systemu rekrutacji. Łącznie szkoły przedstawiły ofertę rekrutacyjną obejmującą 7328 miejsc. Nie ma tym razem nowych miejsc, które byłyby efektem edukacyjnych inwestycji w Krakowie.
- Wszystkie nowe miejsca wynikające z budowy lub rozbudowy szkół zostały przedstawione w ofercie rekrutacyjnej w poprzednim roku. Kolejne dodatkowe miejsca pojawią się po zakończeniu inwestycji prowadzonych przez Miejskie Centrum Obsługi Oświaty - wyjaśnia Małgorzata Tabaszewska z biura prasowego krakowskiego magistratu. Dodaje też, że żadna samorządowa szkoła od zeszłego roku nie została zlikwidowana i wszystkie prowadzą nabór.
Ważne terminy rekrutacji
Ogłoszenie wyników - podanie do publicznej wiadomości list kandydatów zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych - przewidziane jest na 22 kwietnia. Od 23 kwietnia do 5 maja rodzice będą mieli potwierdzać wolę posłania dziecka do szkoły, do której się dostało.
6 maja nastąpi ogłoszenie list przyjętych i nieprzyjętych. Wtedy też okaże się, ile i gdzie są jeszcze wolne miejsca.
Gdzie posłać dziecko do szkoły?
Dzieci, które mieszkają w obwodzie danej szkoły samorządowej, przyjmowane są do niej z urzędu. Natomiast dzieci mieszkające poza obwodem danej szkoły rekrutowane są na podstawie kryteriów określonych uchwałą Rady Miasta Krakowa.
Są to:
kandydat ubiega się o przyjęcie do szkoły, której uczniem jest w bieżącym roku szkolnym jego rodzeństwo - 6 pkt.
szkoła na liście preferencji we wniosku rekrutacyjnym została wskazana na pierwszym miejscu - 5 pkt.
droga rodzica z miejsca pracy lub miejsca nauki w trybie dziennym (stacjonarnym) do szkoły wskazanej we wniosku rekrutacyjnym jest krótsza niż droga do jakiejkolwiek innej samorządowej szkoły podstawowej - 3 pkt.
kandydat ubiega się o przyjęcie do szkoły, w której obecnie realizuje roczne przygotowanie przedszkolne - 4 pkt.
szkoła wskazana we wniosku rekrutacyjnym ma siedzibę na terenie Dzielnicy Miasta Krakowa, w której mieszka kandydat - 2 pkt.
droga rodzica do szkoły wskazanej we wniosku rekrutacyjnym, z przedszkola do którego uczęszcza rodzeństwo kandydata, jest krótsza niż droga do jakiejkolwiek innej samorządowej szkoły podstawowej - 1 pkt.
Najbliższa albo wybrana
Jedni rodzice uznają, że najlepszym wyjściem będzie posłanie dziecka do szkoły najbliżej domu. Inni dociekają, jaka jest oferta i wyniki rozmaitych podstawówek w mieście, by wybrać jak najlepszą. Cenną podpowiedzią dla rodziców przyszłych pierwszaków może być najnowszy ogólnopolski Ranking Szkół Podstawowych 2025, który ostatnio opublikował portal WaszaEdukacja.pl.
W rankingu, w którym maksymalnie można było uzyskać 100 punktów, uwzględniono 7 971 szkół podstawowych. W tegorocznej edycji zestawienia, podobnie jak w latach ubiegłych, pod uwagę wzięto wszystkie placówki edukacyjne, zarówno publiczne, jak i niepubliczne, w których liczba osób zdających egzamin ósmoklasisty wyniosła co najmniej dziewięć.
Ranking opracowano na podstawie analizy danych pochodzących z wiarygodnych źródeł, takich jak Okręgowe Komisje Egzaminacyjne, Centralna Komisja Egzaminacyjna oraz Ministerstwo Edukacji i Nauki. Podstawą tworzenia rankingu były wyniki egzaminu ósmoklasisty z języka polskiego, matematyki i języka obcego, a także osiągnięcia uczniów w ogólnopolskich olimpiadach przedmiotowych.
Po raz kolejny portal przedstawił również rankingi szkół podstawowych dla poszczególnych miast wojewódzkich. Sprawdziliśmy w takim właśnie zestawieniu dla Krakowa, jak wypadły szkoły samorządowe. Jedna z nich, od lat uchodząca za najlepszą samorządową podstawówkę w mieście, zajęła 1. miejsce, wyprzedzając szkoły prywatne, katolickie, społeczne.
Samorządowe szkoły podstawowe, które zdobyły ponad 70 punktów i uplasowały się wysoko w najnowszym rankingu - prezentujemy na slajdach w naszej galerii. Podajemy przy tym, ile każda z nich zdobyła punktów, które miejsce zajęła pośród wszystkich szkół w Krakowie (nie tylko samorządowych) oraz na którym miejscu znalazła się w rankingu ogólnopolskim.
