https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

3 marca rusza nabór do przedszkoli w Krakowie. Dzieci rodzi się mniej, dlatego jedną z placówek czeka likwidacja

Małgorzata Mrowiec
W serwisie rekrutacyjnym warto wskazać więcej niż jedno przedszkole, w preferowanej przez siebie kolejności. To zwiększa szanse na dostanie się dziecka do publicznej placówki
W serwisie rekrutacyjnym warto wskazać więcej niż jedno przedszkole, w preferowanej przez siebie kolejności. To zwiększa szanse na dostanie się dziecka do publicznej placówki Andrzej Banaś
Rekrutacja do samorządowych przedszkoli i oddziałów przedszkolnych w podstawówkach w Krakowie rozpocznie się 3 marca. Tego dnia zostanie uruchomiony elektroniczny system rekrutacji. Rodzice najmłodszych krakowian nie znajdą już w nim przedszkola w ścisłym centrum miasta - przy ul. Dietla 70. Zainteresowanie tą placówką z roku na rok spada, prognoza demograficzna mówi, że dzieci będzie coraz mniej. Przedszkole idzie do likwidacji.

Decyzję w tej sprawie podjęli krakowscy radni na środowej (12 lutego) sesji Rady Miasta. Samorządowe Przedszkole nr 17 w Krakowie ma zostać wyłączone z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 6 przy ul. Dietla 70 i zlikwidowane 31 sierpnia 2026 roku. W roku szkolnym 2025/2026 będą tam jeszcze chodzić przedszkolaki, które obecnie są w oddziale dzieci młodszych. Nabór nowych przedszkolaków nie będzie natomiast prowadzony.

Jak czytamy w uzasadnieniu uchwały w sprawie zamiaru likwidacji tej placówki, problematyczne jest usytuowanie budynku, w którym funkcjonuje. Nie ma tam m.in. możliwości wydzielenia ogrodu przedszkolnego.

Coraz mniej przedszkolaków na Starym Mieście

Ponadto z roku na rok kurczy się liczba chętnych do korzystania z tego przedszkola. W roku szkolnym 2020/2021 uczęszczało do niego 68 dzieci w ramach czterech oddziałów. A teraz funkcjonują w nim zaledwie dwa oddziały, w których jest w sumie 28 dzieci.

Jak zwraca uwagę magistrat, "od paru lat obserwuje się stały spadek dzieci uczęszczających do publicznych i niepublicznych przedszkoli na terenie Dzielnicy I Stare Miasto. W roku 2024, w stosunku do roku 2022, liczba ta zmniejszyła się o 227 dzieci. W związku ze spadającą liczbą urodzeń na terenie Gminy Miejskiej Kraków oraz prognozą demograficzną na najbliższe lata, zgodnie z którą liczba dzieci w Krakowie w wieku 3-6 lat będzie się zmniejszać, należy spodziewać się stale zmniejszającego się zapotrzebowania na miejsca przedszkolne".

W uzasadnieniu uchwały wskazano, że również analiza wyników rekrutacji do samorządowych przedszkoli pokazuje, iż gmina zaspokaja potrzeby mieszkańców co do dostępności miejsc przedszkolnych w Dzielnicy I, na terenie której funkcjonuje właśnie Przedszkole nr 17.

Przy ul. Dietla będą się rozwijać szkoły

W gmachu szkolnym przy ul. Dietla 70 poza Przedszkolem nr 17 ma swoją siedzibę także Szkoła Podstawowa nr 16 oraz XLVI Liceum Ogólnokształcące, które zostało utworzone w 2023 roku. Ogólniak ma teraz sześć oddziałów, a będzie rozwijać swoją działalność - liczba klas ma się w nim zwiększać przez najbliższe dwa lata. Baza lokalowa "zwolniona" przez likwidowane przedszkole zostanie wykorzystana na poszerzenie oferty podstawówki oraz XLVI LO, a także zapewnienie komfortowych warunków nauki w tym obiekcie.

Dodatkowo, jak przekazuje Urząd Miasta, dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 6 prowadzi rozmowy z dyrekcją placówki przy ul. Miodowej, aby umożliwić przedszkolnej kadrze pedagogicznej znalezienie zatrudnienia w pobliskich przedszkolach. Zarówno przedszkole przy ulicy Miodowej, jak i placówki przedszkolne przy ul. Piekarskiej mają jeszcze miejsce na utworzenie dodatkowych oddziałów, a ich budynki oraz infrastruktura wokół nich są lepiej przygotowane na przyjęcia małych dzieci.

W marcu pełna mobilizacja rodziców. Ważne terminy rekrutacji

Zgodnie z danymi GUS dotyczącymi liczby urodzeń, w Krakowie jest 35 444 dzieci w wieku przedszkolnym. Jeśli chodzi o dzieci, które już chodzą do przedszkola, od 20 do 28 lutego rodzice mają czas na składanie deklaracji o kontynuowaniu przez nie wychowania przedszkolnego.

3 marca natomiast zostanie uruchomiony elektroniczny system rekrutacji dla kandydatów na przedszkolaków. Dopiero tego dnia będzie znana oferta miejsc w przedszkolach - będzie to liczba miejsc ogółem pomniejszona o "rezerwacje" miejsc dokonane przez rodziców dzieci kontynuujących uczęszczanie do przedszkola.

Od 3 do 31 marca rodzice najmłodszych krakowian będą mogli składać wnioski o przyjęcie do przedszkola wraz z dokumentami potwierdzającymi spełnianie przez kandydata warunków i kryteriów branych pod uwagę w rekrutacji. Przykładowo jednym z takich dokumentów jest zaświadczenie, że dziecko zostało poddane obowiązkowym szczepieniom ochronnym lub zostało zwolnione z tego obowiązku z przyczyn zdrowotnych. Spełnienie kryterium dotyczącego szczepień daje dziecku 7 punktów w rekrutacji. Przedszkola przypominają, że wszystkie zaświadczenia (dotyczące szczepień, zaświadczenia ze żłobka, zaświadczenia z zakładu pracy i inne) ważne są tylko miesiąc. Dlatego należy zwracać uwagę na daty wystawienia dokumentów.

Można wybrać jedno lub więcej przedszkoli. Co roku magistraccy urzędnicy podkreślają, że wybór większej liczby przedszkoli podczas składania wniosków zwiększa szanse na znalezienie miejsca w samorządowej placówce - dlatego warto wskazać nie tylko przedszkole najbliżej domu.

18 kwietnia o godz. 9 zostaną ogłoszone listy kandydatów zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych.

Od 22 kwietnia do 5 maja rodzice będą mieli czas na potwierdzenie woli posłania dziecka do przedszkola, do którego się dostało.

6 maja zostaną podane do publicznej wiadomości listy przyjętych i nieprzyjętych. Wtedy też ma zostać opublikowany wykaz wolnych miejsc na stronie serwisu rekrutacyjnego.

Rekrutacja uzupełniająca na wolne miejsca ruszy 20 maja.

Nowe miejsca jeszcze nie teraz, ale powstają

W minionym, 2024 roku nie zakończyła się żadna miejska inwestycja, która związana byłaby z budową lub rozbudową przedszkoli w Krakowie. Natomiast - jak wskazują magistraccy urzędnicy - realizowanych było i jest nadal kilka inwestycji, które będą miały w przyszłości wpływ na liczbę miejsc w krakowskich przedszkolach. Są to:

  • Rozbudowa Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 14 (budowa Samorządowego Przedszkola nr 25) przy ul. Stawowej - stworzenie 8 oddziałów przedszkolnych dla ok. 200 dzieci - zakończenie inwestycji w 2026 roku

  • Rozbudowa Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 9, ul. Prawocheńskiego 7 - 5 oddziałów przedszkolnych dla ok. 125 dzieci - zakończenie inwestycji: 2026 r.

  • Rozbudowa Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 8 przy ul. Wrony 115 - w części przedszkolnej rozbudowywanego ZS-P znajdzie się 5 oddziałów przedszkolnych dla ok. 125 dzieci - zakończenie inwestycji: 2027 r.

  • Rozbudowa i przebudowa Szkoły Podstawowej nr 54 wraz z pomieszczeniami dla przedszkola przy ul. Tynieckiej 122 - 6 oddziałów przedszkolnych dla ok. 150 dzieci - zakończenie inwestycji: 2027 r.

  • Rozbudowa Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 15, ul. Grochowa 23 (24 sale lekcyjne) - docelowo oddziały przedszkolne znajdą się w obecnej lokalizacji szkoły przy ul. Goszczyńskiego, co znacząco zwiększy liczbę dzieci mogących uczęszczać do przedszkola. Ta inwestycja zakończy się w 2026 roku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Edukacja

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska