- Ten sukces wiąże się ściśle z wielkim wyzwaniem. Czasy są bardzo trudne, wśród przedsiębiorców dominuje niepewność będąca z jednej strony pokłosiem pandemii Covid-19 i wojny w Ukrainie, a z drugiej - krajowych uwarunkowań, zwłaszcza zmieniających się przepisów podatkowych i rosnących stóp procentowych. Nakładają się na to braki surowcowe i coraz boleśniejsze wyzwania transformacji energetycznej. Codziennie zadajemy sobie pytanie, w jaki sposób odejść od rosyjskich źródeł energii i czy mamy alternatywy, aby zapewnić ciągłość funkcjonowania naszych firm
– komentuje Michał Okińczyc.
Podkreśla, że wszystkie te kwestie wymykają się prostemu planowaniu i utartym strategiom, tym większą rolę mają do odegrania silne organizacje gospodarcze, pomagające na co dzień przedsiębiorcom w odnajdywaniu się w arcytrudnej rzeczywistości. Zarząd MZP planuje dyskusje i warsztaty, których celem jest wypracowanie ścieżek działania w niepewnych i wciąż zmieniających się realiach oraz dzielenie się wiedzą.
Działający od 1998 r. MZP jest jednym w pierwszych związków regionalnych w strukturze Konfederacji Lewiatan i jednym z liderów pod względem aktywności. Michał Okińczyc, zanim przejął od Mariana Bryksego kierownictwo w Małopolsce, od 2013 od 2017 zasiadał w zarządzie organizacji. Jest zwolennikiem ewolucyjnej zmiany pokoleniowej, jednocześnie przyszło mu kierować MZP w trudnych czasach pandemii, a teraz – w okresie niepewności spowodowanej agresją Rosji na Ukrainę oraz spiętrzeniem kryzysów. Szef małopolskiego Lewiatana jest głosem biznesu w Wojewódzkiej Radzie Dialogu Społecznego, gdzie w ostatnich miesiącach MZP wniósł kilka znaczących inicjatyw dotyczących m.in. zmian w Polskim Ładzie, ułatwień w zatrudnianiu cudzoziemców czy możliwości przekształcenia użytkowania wieczystego we własność dla przedsiębiorców. Michał Okińczyc działa również w Radzie Przedsiębiorców przy Rzeczniku Małych i Średnich Przedsiębiorców.

Biznes
W skład Konfederacji Lewiatan wchodzą także organizacje branżowe i 22 niezależne organizacje terenowe, które koordynują swoje działania poprzez Radę Regionów. Jej zadaniem jest m.in. wzmacnianie współpracy, wymiana wiedzy pomiędzy związkami, wspólne działania na rzecz ochrony praw, godności i interesów pracodawców. Pracami Rady kieruje prezydium, a Michał Okińczyc objął w nim funkcję wiceprzewodniczącego.
Piotr Wójcik działa w MZP od 20 lat, w zarządzie zasiada od 2014 r., obecnie pełni funkcję wiceprezesa. Odpowiada za sprawy mikro, małych i średnich przedsiębiorstw, stara się był ich głosem w mieście i województwie. Ostatnio skupia się m.in. na transformacji energetycznej MŚP. W ostatnich wyborach do władz centralnych Konfederacji Lewiatan Piotr Wójcik uzyskał nominację Regionów do Rady Głównej Konfederacji, co jest historycznym osiągnięciem, gdyż po raz pierwszy w historii aż dwóch przedstawicieli jednej z 22 organizacji terenowych Konfederacji weszło w skład jej ścisłego kierownictwa.
W zarządzie MZP w Krakowie również zaszły zmiany: do prezesa Michała Okińczyca oraz wiceprezesów: Piotra Wójcika, Marcina Banasika, Jakuba Barana i Mirosława Bryksego dołączyli Jarosław Kurdziel z Payroll Sp. z o.o. (dotychczas przewodniczący Rady Dyrektorów Personalnych i Rynku Pracy przy MZP) oraz Krzysztof Podgórski z Salumanus Sp. z o.o., który w ostatnich miesiącach koordynował wsparcie MZP dla Ukrainy. Biurem MZP kieruje niezmiennie dyrektor Kamilla Banasik-Brudny.