https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Ulica Zwierzyniecka będzie otwarta dla aut. Tramwaje muszą jeszcze poczekać

Piotr Tymczak
Ulica Zwierzyniecka zostanie otwarta dla ruchu samochodowego 31 sierpnia.
Ulica Zwierzyniecka zostanie otwarta dla ruchu samochodowego 31 sierpnia. Wojciech Matusik
W sobotę, 31 sierpnia, ulica Zwierzyniecka zostanie oddana do użytku po przebudowie. Na razie będą mogły nią jeździć samochody. Tramwaje mają na nią wrócić w połowie grudnia, kiedy planowane jest zakończenie remontu ul. Kościuszki oraz pętli tramwajowej na Salwatorze.

- Ulica Zwierzyniecka zostanie oddana dla ruchu samochodowego, ale będą na niej nadal trwać prace wykończeniowe związane m.in. z nasadzeniem zieleni. Tramwaje będą mogły na nią powrócić w połowie grudnia. W tym terminie zaplanowano zakończenie przebudowy ulicy Kościuszki wraz z pętlą na Salwatorze - wyjaśnia Michał Pyclik z Zarządu Dróg Miasta Krakowa.

Przyznaje, że nie brano pod uwagę udostępnienia już teraz ul. Zwierzynieckiej dla tramwajów, bowiem wiązałoby się to ze zbyt dużymi kosztami związanymi z utworzeniem tzw. nawrotki, na której mogłyby nawracać (np. pod Domem Handlowym Jubilat) tramwaje dwukierunkowe.

Ruch na ul. Zwierzynieckiej zostanie wznowiony w sobotę, 31 sierpnia, i będzie realizowany jako przejazd przez plac budowy. Oznacza to, że pewne prace będą nadal prowadzone, np. przygotowania do nasadzeń zieleni, montaż sieci trakcyjnej czy elementów małej architektury.

Dopuszczenie ul. Zwierzynieckiej do ruchu będzie się wiązać z następującymi zmianami:

  • przywrócenie przejścia dla pieszych przy moście Dębnickim. Początkowo planowano przywrócić to przejście wraz z otwarciem skrzyżowania pod Jubilatem, jednak z uwagi na konieczność dokończenia prac związanych z sygnalizacją i oznakowaniem, ostatecznie będzie to możliwe dopiero teraz;
  • możliwość skrętu w prawo z ul. Konopnickiej w ul. Zwierzyniecką;
  • wyłączenie parkowania na ul. Zwierzynieckiej (z wyjątkiem miejsc przy Jubilacie i miejsc dla dostaw);
  • wygrodzenie pasa do lewoskrętu z al. Krasińskiego w kierunku ul. Zwierzynieckiej;
  • wygrodzenie pasa do jazdy na wprost z ul. Zwierzynieckiej w ul. Kościuszki (nakaz skrętu w prawo z ul. Zwierzynieckiej w al. Krasińskiego);
  • przywrócenie parkingu Kiss&Ride oraz dedykowanych miejsc postojowych w okolicach budynku filharmonii.

Mimo że ul. Kościuszki pozostanie zamknięta jeszcze przez około 3,5 miesiąca, z myślą o uczniach dojeżdżających do szkół na Salwatorze, od 31 sierpnia zostaną wprowadzone zmiany mające na celu usprawnienie ruchu komunikacji miejskiej, która dowozi uczniów do szkół:

  • odwrócenie ruchu jednokierunkowego na końcowym odcinku ul. Królowej Jadwigi (przejazd będzie możliwy od ul. Księcia Józefa do ul. Królowej Jadwigi i dalej ul. Jaxy Gryfity, Emaus w kierunku al. Focha);
  • możliwość przejazdu dwukierunkowego na końcowym odcinku ul. Królowej Jadwigi dla pojazdów komunikacji miejskiej (w godz. 7–16) pod nadzorem osób kierujących ruchem;
  • utworzenie tymczasowych przystanków na ul. Królowej Jadwigi.

Nasadzenia zieleni na ulicach Zwierzynieckiej i Kościuszki

W pierwszych miesiącach nowego roku szkolnego na ul. Zwierzynieckiej i Kościuszki mają się rozpocząć nasadzenia nowej zieleni, zgodnie z harmonogramem dostosowanym do optymalnych warunków pogodowych.

- Jesień to idealny czas na aklimatyzację roślin, co gwarantuje lepsze przyjęcie się nowej zieleni. W obu lokalizacjach tereny przygotowane pod nasadzenia zostaną tymczasowo zabezpieczone, aby uniknąć potencjalnych zagrożeń dla przechodniów - informują w krakowskim urzędzie.

- Projekt rewitalizacji zieleni w centrum miasta zakłada zintegrowanie jak największej ilości drzew, krzewów oraz traw ozdobnych. Ze względu na gęste uzbrojenie podziemne, nie wszędzie możliwe jest posadzenie drzew. W miejscach, gdzie pozwala na to infrastruktura, zaplanowano zieleńce z krzewami okrywowymi i ozdobnymi trawami. Szczególną uwagę zwrócono na przystanki, gdzie posadzone zostaną drzewa, poprawiające komfort oczekujących pasażerów - dodają w magistracie.

Zwracają tam uwagę, że wybrano gatunki roślin, które doskonale tolerują miejskie warunki i zanieczyszczone powietrze. Wśród nich znajdą się niskie krzewy okrywowe tworzące estetyczne jednogatunkowe grupy. Ponadto wzdłuż obu ulic posadzone zostaną takie gatunki jak cis pośredni „Farmen”, irga błyszcząca oraz berberys Thunbera „Kobold”. Dodatkowego uroku dodadzą różnorodne barwy hortensji bukietowej „Kyushu”, róży „Sea Foam” oraz płożących odmian śliwy karłowej.

Na ul. Kościuszki posadzone zostaną lipy drobnolistne, a na ul. Zwierzynieckiej – miłorzęby. Obecnie trwa selekcja dostępnych w szkółkach egzemplarzy, które będą harmonijnie współgrać z niższą zielenią. W sumie posadzone zostaną 62 drzewa.

- Celem jest nie tylko estetyka, ale i praktyczne oddzielenie ruchu pieszego od jezdni, co przyczyni się do zwiększenia bezpieczeństwa i komfortu użytkowników miejskiej przestrzeni - wyjaśniają w urzędzie.

Przebudowa ul. Kościuszki i Zwierzynieckiej realizowana jest przez Zarząd Dróg Miasta Krakowa, Wodociągi Miasta Krakowa SA oraz Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej SA. Realizatorem prac jest firma ZUE SA, z którą została podpisana umowa na kwotę 94 mln zł.

Projekt CPK zostaje, jednak będzie zmodyfikowany

od 7 lat
Wideo
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska