- Żłobek będzie miał dwie kondygnacje nadziemne. Na parterze przewidziano cztery sale pobytu dla dzieci, a na pierwszym piętrze trzy. Bezpośrednio przy pokojach dla dzieci znajdą się sanitariaty. Ponadto budynek będzie wyposażony w kuchnię do przygotowywania posiłków na miejscu, salę zajęć ruchowych dla dzieci, salę sensoryczną, pomieszczenia administracji, pomieszczenia socjalne, magazynowe i techniczne - wylicza Jan Machowski, rzecznik prasowy Zarządu Inwestycji Miejskich w Krakowie.
Przy budynku żłobka zaplanowano plac zabaw z urządzeniami dostosowanymi do wieku i możliwości ruchowych podopiecznych.
Niczym budowa z klocków ...
Jak wyjaśnia Machowski: "Budynek żłobka będzie realizowany w technologii modułowej. Zostanie wyposażony w wentylację nawiewno-wywiewną z systemem odzysku ciepła. Do ogrzewania wykorzystana będzie absorpcyjna pompa ciepła napędzana gazem. Na dachu budynku przewiduje się montaż instalacji PV. Zyski energetyczne z instalacji wykorzystane będą do zasilania oświetlenia i/lub podgrzewania ciepłej wody użytkowej".
Nic się nie zmarnuje
W ramach odprowadzania wód opadowych zastosowany będzie szczelny zbiornik retencyjny, tzw. „suchy” ogród deszczowy, z którego woda odparowywać będzie do atmosfery. Ze zbiornika planuje się wykonać przelew awaryjny do podziemnego zbiornika retencyjnego, gdzie magazynowana woda użyta będzie do podlewania roślinności.
Budowa żłobka przy ul. Działowskiego objęta jest dofinansowaniem w ramach programu rozwoju instytucji opieki nad dziećmi w wieku do lat 3 „MALUCH+” 2022-2029 ze środków Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO).
Polacy oceniają rząd: mieszane opinie po roku
