Najciekawsze technologie, które przez ostatnie dwa lata stworzyli badacze związani z Politechniką Krakowską, zostały zaprezentowane podczas konferencji „Partnerstwo dla Innowacji”. W ramach niej konstruktorzy mieli okazję do bezpośredniego spotkania z inwestorami potrzebnymi do wprowadzenia unikalnych rozwiązań do powszechnego użytku.
Firmy gotowej pomóc we wdrażaniu swego wynalazku szukali m.in. twórcy dwukołowej przystawki ładunkowej do roweru. Tego rodzaju adapter montuje się do tradycyjnego jednośladu, w miejsce przedniego koła. – Dzięki temu, w sytuacji gdy na przykład potrzebujemy przewieźć ciężkie zakupy, w ciągu 10-15 minut możemy zmienić klasyczny rower w trójkołowy. Co więcej, nie wymaga to specjalnych zdolności manualnych – tłumaczy prof. dr hab. inż. Witold Grzegożek, kierownik projektu. – Wiele osób boi się upadku na zwykłym rowerze, trudno im utrzymać równowagę. W przypadku naszego pojazdu stabilność jazdy jest dużo większa. Tworzyliśmy go m.in. z myślą o osobach niepełnosprawnych
– dodaje naukowiec.
W murach PK powstały także antybakteryjne barwniki, chronione już w naszym kraju patentem. Jak tłumaczy dr inż. Jolanta Pulit-Prociak, kierownik zespołu odpowiedzialnego za opracowanie tej technologii, wybarwiona przy ich użyciu tkanina zyskuje trwalsze właściwości biobójcze. Taki materiał można zaś następnie wykorzystać do tworzenia ubrań, które powinny charakteryzować się odpornością na drobnoustroje, np. skarpet.
Na przedsiębiorców zainteresowanych innowacjami czeka również m.in. niskobudżetowa metoda otrzymywania leków przeciwdepresyjnych, emulsja kosmetyczna z aktywnym składnikiem przeciwstarzeniowym, oryginale nawozy na bazie osadów ściekowych, urządzenie stabilizujące tor pływania bezzałogowej platformy służącej do pomiarów dna zbiorników wodnych czy innowacyjny materiał do zastosowań militarnych. Wielowarstwowe panele balistyczne „OCTA”, które powstały na PK, są w stanie zatrzymać pociski nawet z broni maszynowej. Ich twórcy liczą, że w przyszłości znajdą zastosowanie np. przy produkcji kamizelek kuloodpornych dla policjantów i żołnierzy, dużo lżejszych niż te obecnie stosowane i bardziej skutecznych, oraz okien i drzwi przeciwpancernych czy osłon pojazdów.
W ramach programu „Inkubator Innowacyjności” Politechnika Krakowska uzyskała z resortu nauki i szkolnictwa wyższego dotację na pokrycie kosztów opracowywania technologii, które mogłyby zainteresować przedsiębiorców. Łącznie na swoje badania wynalazcy z PK otrzymali ponad 1,1 mln zł.
TOP 10 najpopularniejszych kierunków studiów. Zobacz, co chc...
POLECAMY - KONIECZNIE SPRAWDŹ:
FLESZ: Jedziesz na ferie? Niewiedza może Cię drogo kosztować