Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Uniwersytet Jagielloński rozpoczyna rekrutację maturzystów. Przyszli studenci mają do wyboru ponad 270 kierunków

OPRAC.:
Małgorzata Mrowiec
Małgorzata Mrowiec
Na studiach pierwszego stopnia i jednolitych magisterskich na kandydatów czeka niemal 10 tys. miejsc, w tym ponad 8,6 tys. na studiach stacjonarnych oraz ponad 1,1 tys. na studiach niestacjonarnych
Na studiach pierwszego stopnia i jednolitych magisterskich na kandydatów czeka niemal 10 tys. miejsc, w tym ponad 8,6 tys. na studiach stacjonarnych oraz ponad 1,1 tys. na studiach niestacjonarnych Joanna Urbaniec
W czwartek, 1 czerwca, w samo południe wystartuje rekrutacja na studia na Uniwersytecie Jagiellońskim w roku akademickim 2023/2024. Łącznie na nadchodzący rok akademicki najstarsza polska uczelnia przygotowała niemal 17 tys. miejsc na 273 kierunkach. Na kandydatów czekają m.in. dwie nowości pośród kierunków na studiach II stopnia: elektroradiologia na Wydziale Nauk o Zdrowiu oraz filologia ukraińska - Język-komunikacja-przekład na Wydziale Filologicznym. Rekrutacja potrwa do 9 lipca.

Uczelnia podkreśla, że - podobnie jak w latach poprzednich - w rekrutacji uwzględniany będzie tylko wynik z matury zdanej na poziomie rozszerzonym lub rozszerzonej dwujęzycznej. Nabór odbywać się będzie drogą elektroniczną za pośrednictwem systemu IRK (Internetowej Rekrutacji Kandydatów). Przyszli studenci o tym, czy od 1 października rozpoczną naukę na wymarzonym kierunku, dowiedzą się w drugiej połowie lipca. W przypadku wolnych miejsc UJ rekrutować będzie nawet do września.

- Od kilku lat prowadzimy politykę projakościową polegającą na tym, że wymagamy od kandydatów coraz wyższych kryteriów. Nie spowodowało to ucieczki osób zainteresowanych naszą ofertą. Jesteśmy jedyną uczelnią w Polsce, której od lat udaje się utrzymać liczbę studentów na stałym poziomie. W tym roku nie było potrzeby otwierania nowych kierunków na studiach pierwszego stopnia, bo uznaliśmy, że nasza dotychczasowa oferta jest adekwatna do oczekiwań kandydatów - przekazał w przeddzień rozpoczęcia rekrutacji prorektor UJ ds. dydaktyki prof. Armen Edigarian.

Jedną z nowości w ofercie UJ w tegorocznym naborze jest filologia ukraińska, będąca - jak przekazuje uczelnia - propozycją skoncentrowaną na praktyce przekładu oraz kompetencjach, które stanowią o jakości tłumaczeń. Ma to być jedyny w Polsce kierunek, który gruntownie i wszechstronnie kształci tłumaczy języka ukraińskiego. Jego ważnym atutem jest również realizacja w ramach przedmiotów obowiązkowych programu Szkoły Prawa Ukraińskiego prowadzonej przez Wydział Prawa i Administracji UJ. Wydział Filologiczny, na którym będą prowadzone zajęcia, przewidział 32 miejsca, w tym 12 dla obywateli polskich oraz 20 dla cudzoziemców.

Inna nowość, elektroradiologia na Wydziale Nauk o Zdrowiu, to studia, które mają kształcić nową kadrę na potrzeby opieki zdrowotnej kraju, a zwłaszcza diagnostyki obrazowej i elektromedycznej oraz radioterapii i medycyny nuklearnej. Podstawą kształcenia na tym kierunku jest wiedza ogólna z zakresu nauk medycznych, nauk o zdrowiu, a także nauk społecznych. Tylko kilka uczelni prowadzi studia o podobnym programie.

- Rozpoczęcie rekrutacji na kolejny rok akademicki jest dla każdej uczelni najważniejszym momentem. Jak co roku przygotowaliśmy bardzo ciekawą ofertę skierowaną do zarówno tegorocznych maturzystów, którzy czekają jeszcze na wyniki egzaminu dojrzałości, jak i tych z lat poprzednich oraz do studentów studiów drugiego stopnia. Mamy świadomość, że liczba kandydatów na studia w Polsce maleje, ale nie oznacza to, że nie mamy napływu bardzo poważnych maturzystów ubiegających się o jedno miejsce na kierunkach, na których trzeba mieć powyżej 90-procentowy wynik z matury, co podkreśla rangę Uniwersytetu Jagiellońskiego - mówi rektor UJ prof. Jacek Popiel.

W ubiegłym roku na najbardziej oblegany kierunek na UJ - psychologię - przypadało 21 kandydatów na jedno miejsce. Na ekonomię i filologię orientalną - japonistykę – 16, a na kierunek lekarsko-dentystyczny oraz finanse, bankowość, ubezpieczenia - 12.

Czy technologie niszczą psychikę dzieci?

od 16 lat

Czy technologie niszczą psychikę dzieci?

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska