FLESZ - Czesne nie zostanie obniżone
Celem tego konkursu jest wyłanianie i nagradzanie przedsięwzięć budowlanych wyróżniających się szczególnymi walorami. Tym razem poszukiwano takich właśnie inwestycji ukończonych w roku 2019. Do konkursu zgłoszonych zostało 460 realizacji z całego kraju, do finału zakwalifikowano 76 inwestycji.
Nagrody w konkursie przyznano w 12 kategoriach "Modernizacja Roku" oraz czterech kategoriach "Budowa XXI wieku". W każdej z kategorii znalazła się jedna główna nagroda: tytuł "Modernizacja Roku ", "Budowa XXI wieku" oraz wyróżnienia.
Krakowski Uniwersytet Rolniczy zdobył zdobył I miejsce i tytuł "Modernizacja Roku" i "Budowa XXI w." w kategorii edukacja i szkolnictwo. Jurorzy docenili przebudowę XIX-wiecznego spichlerza przy ul. Balickiej m.in. za "nieinwazyjne wniesienie współczesnych wartości estetycznych, użytkowych i materiałowych, umożliwiających nowe przeznaczenie, przy równoczesnym wyeksponowaniu historycznego znaczenia".
Wykonawcą tej inwestycji była firma Budimex S.A Kraków, a projektantem FHU Koliber, Ewa Miśków-Janik.
Inwestycja objęła przebudowę, rozbudowę oraz zmianę sposobu użytkowania budynków gospodarczych wchodzących w skład dawnego założenia dworskiego powstałego w 1885 roku. Niegdyś ten zespół folwarczny służył głównie do przechowywania zbóż, suszonek, a także utrzymaniu zwierząt gospodarskich.
Teraz budynki przy Balickiej przekształcono w nowoczesny kompleks dydaktyczny. Przed remontem powierzchnia budynków wynosiła 717,89 mkw., a obecnie wynosi 1027 mkw. (w tym: powierzchnia dydaktyczna – 849,89 mkw. i sala konsumpcyjna wraz z zapleczem – 177,34 mkw.).
- Przebudowany obiekt składał się z trzech połączonych ze sobą budynków: dwupiętrowego spichlerza oraz parterowego budynku inwentarskiego i budynku magazynowego. Od momentu przejęcia nieruchomości przez uczelnię obiekt ten wykorzystywany był w głównej mierze jako pomieszczenia gospodarcze, a w części budynku magazynowego funkcjonowało laboratorium prowadzone przez Wydział Rolniczo-Ekonomiczny - przypomina Izabella Majewska, rzecznik prasowy UR.
W wyniku przebudowy w obiekcie powstały m.in. sale wykładowe i ćwiczeniowe, pokoje pracy cichej oraz sala konsumpcyjna z zapleczem. Budynek jest w pełni przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. Inwestycja została przeprowadzona z dużą dbałością o zachowanie elementów historycznych, dzięki czemu można teraz podziwiać zabytkowe wątki kamienne i ceglane.
Łączna wartość robót to prawie 5,5 mln zł. Prace termomodernizacyjne były współfinansowane ze środków unijnych.
- Co oni wyprawiają?? Oto Najlepsze MEMY o kierowcach! Zobaczcie
- Kolejny potwór wyciągnięty z Wisły! Ta ryba przeraża
- Oto najdziwniejsze nazwy polskich wsi. W niektóre aż trudno uwierzyć
- TOP 15 ginekologów w Krakowie wg ZnanyLekarz.pl [LISTA]
- Kraków. W końcu rozpocznie się przebudowa al. 29 Listopada! Tak będzie wyglądać
- Atrakcyjne mieszkanie na wynajem. Tak internauci kpią z ogłoszeń [MEMY]
