MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Uratował kobietę uwięzioną w studni. Teraz został najlepszym strażakiem roku

Redakcja
Łukasz Wąs z Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Tarnowie został Strażakiem Roku 2015 Województwa Małopolskiego. Tytuł ten to nagroda za bohaterską akcję, w trakcie której uratował kobietę wydobywając ją z betonowej studni.

Autor: Marcin Karkosza

Akcję ratowniczą w miejscowości Nowodworze (gmina Tarnów) mł. ogn. Łukasz Wąs zapamięta na długo. W betonowej studni o głębokości 37 m została uwięziona kobieta.

Przerażona, wychłodzona (temperatura powietrza poniżej 0 stopni celcjusza) czekała na pomoc. 32-letni Łukasz Wąs, ryzykując własnym życiem i zdrowiem, przeprowadził akcję ratowniczą, która zakończyła się pełnym sukcesem – poszkodowana została uwolniona i przekazana pod opiekę ratowników pogotowia.

Właśnie ten bohaterski wyczyn jury konkursu uznało za godny miana „Strażaka Roku Województwa Małopolskiego”. We wtorek, 12 stycznia br., Łukasz Wąs otrzymał statuetkę, nagrodę oraz dyplom z rąk marszałka Jacka Krupy, wicemarszałka Stanisława Sorysa, prezesa Małopolskiego Związek Ochotniczych Straży Pożarnych RP Edward Siarka oraz komendanta wojewódzkiego PSP nadbryg. Andrzeja Mroza.

O miano Strażaka Roku 2015 Województwa Małopolskiego walczyło w sumie 7 osób. Wśród nich oprócz Łukasza Wąsa byli również:

  • 40-letni ogn. Rafał Kania z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Olkuszu (za: uratowanie kobiety na ulicy przez przeprowadzenie szybkiej, skutecznej akcji ratowniczo – reanimacyjnej),
  • 52-letni Bolesław Kuciel z OSP Sanka (za: uratowanie dziecka z płonącego domu),
  • 29-letni Mariusz Ziółkowski z OSP Byszyce (za: przeprowadzenie skutecznej akcji gaśniczej w zakładzie pracy);
  • 32-letni Paweł Gryboś z OSP Szymbark i 32-letni Bogusław Łukaszyk z OSP Ropa (wspólnie za: przeprowadzenie skutecznej akcji ratunkowej mężczyzny i ewakuacji mieszkańców z pożaru),
  • 22-letni Jakub Lipka z OSP Trąbki (za: uratowanie mężczyzny na drodze dzięki przeprowadzeniu szybkiej, sprawnej akcji ratowniczo – reanimacyjnej).

Kandydować mogli wszyscy strażacy ochotnicy zrzeszeni w OSP, PSP i Młodzieżowych Drużynach Pożarniczych na terenie województwa małopolskiego.

- Dzisiejsze spotkanie to okazja, aby podkreślić znaczenie tych, na których zawsze możemy liczyć, bo nigdy nie zawodzą, to forma docenienia i wdzięczności dla strażaków, będących zawsze na pierwszej linii frontu i zawsze pomocnych nam, mieszkańcom - podkreślił marszałek Jacek Krupa.

Celem konkursu „Strażak Roku Województwa Małopolskiego” jest przedstawienie, promowanie i nagrodzenie tych strażaków, który wyróżniają się wyjątkową ofiarnością i bohaterskimi postawami w akcjach ratunkowych.

- Zmienia się specyfika pracy strażaków, dzisiaj to nie tylko wyjazdy do pożarów, ale także udzielanie pomocy przedmedycznej. Zadania strażaków wymagają profesjonalnego sprzętu i szkoleń, dlatego samorząd województwa od lat wspiera działalność strażaków, zarówno zawodowych jak i ochotników - przypomniał wicemarszałek Stanisław Sorys.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska