25 października 2021 roku kilkanaście szkół z Małopolski połączyło się ze sobą online by porozmawiać m.in. o tym czym jest dla nich ekologia, czy dobrze czują się w swoim mieście, jakie zielone inicjatywy podejmują w swojej szkole.
Młodzież dzieliła się sprawdzonymi pomysłami na nadanie drugiego życiu książkom, omawiała segregację odpadów w szkole czy chwaliła się zbiórkami odzieży dla lokalnych domów opieki społecznej i domów dziecka.
- Co roku jako Samorząd Uczniowski organizujemy kiermasz książek dla naszych młodszych kolegów i koleżanek. To szansa na oddanie lub sprzedaż niepotrzebnych nam już podręczników. Po co kupować nowe? Możemy przecież dać naszej książce drugie życie. W tym roku na szkolnym kiermaszu zebraliśmy 600 książek czekających na nowego właściciela – mówi uczennica Zespołu Szkół Techniczno-Ekonomicznych w Myślenicach.
Marnotrawstwo jedzenia? To nie dla nich!
Na pytanie odnośnie pomysłu na radzenie sobie z marnotrawstwem jedzenia uczniowie z uśmiechem rozmawiali o lodówkach na szkolnych korytarzach, które umożliwiałby dzielenie się z rówieśnikami z niezjedzonym drugim śniadaniem. Jedna ze szkół wspominała o współpracy z krakowskim Bankiem Żywności w tym zakresie.
Współpraca międzypokoleniowa
Uczniowie Szkół Partnerujących inicjatywie UrbanTalk poparli działania miasta Krakowa odnośnie wprowadzenia transportu ekologicznego, rozwoju ścieżek rowerowych czy zielonych przystanków. Doceniają też inicjatywę Budżetu Obywatelskiego i podkreślają swój czynny udział w głosowaniu na projekty lokalne.
Z wszystkich wypowiedzi kształtuje się wspólne przesłanie, które powinno dać mieszkańcom Krakowa i Małopolski do myślenia.
- Chcielibyśmy być bardziej słuchani i zauważani. Marzymy o bardziej zaangażowanej społeczności lokalnej, która wspiera nasze inicjatywy ekologiczne. Potrzebujemy więcej ludzi odważnych! Promujących ekologiczny styl życia. Wiemy, że bez wsparcia lokalnej społeczności nie zmienimy naszego otoczenia na lepsze - mówi uczennica ZS im. W.Witosa w Suchej Beskidzkiej.
W imieniu Wyższej Szkoły Zarządzania i Bankowości w Krakowie dr Borys Makary, wicekanclerz uczelni zapowiedział wsparcie działalności proekologicznej szkół m.in. angaż WSZIB w akcję Sprzątania Świata jak i przygotowanie kolejnych darmowych webinarów dla uczniów szkół partnerskich, które wesprą młodzież w podejmowaniu kolejnych wyzwań ekologicznych.
W spotkaniu wzięła udział młodzież z:
- Powiatowego Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Wieliczce
- Zespołu Szkół Łączności w Krakowie
- Zespołu Szkół Rzemiosła i Przedsiębiorczości w Krakowie
- Zespołu Szkół Ekonomicznych nr 2 w Krakowie
- Zespołu Szkół Techniczno-Ekonomicznych w Myślenicach
- Zespołu Szkół w Proszowicach
- Zespołu Szkół Techniczno-Ekonomicznych w Skawinie
- Zespołu Szkół Ekonomicznych nr 1 w Krakowie
- Zespołu Szkół Poligraficzno-Medialnych w Krakowie
- Zespołu Szkół z Suchej Beskidzkiej
Czym jest Urban Talk?
UrbanTalk to inicjatywa realizowana przez Wyższą Szkołę Zarządzania i Bankowości w Krakowie. To cykl wydarzeń poświęconych ekologii i życiu w mieście. Celem spotkań jest zaangażowanie lokalnej społeczności w debatę o kierunku rozwoju Krakowa i jego wpływie na codzienne życie mieszkańców. UrbanTalk to panele dyskusyjne, webinary, filmy oraz spotkania edukacyjne z mieszkańcami miasta.
W inicjatywę włączyły się także krakowskie szkoły, firmy i instytucje, którym bliska jest zielona idea. Wydarzeniom partnerują m.in. Miasto Kraków, Zarząd Zieleni Miejskiej, HEVRE, Krakowski Alarm Smogowy, Radio Kraków czy Dziennik Polski.
Zapisy poprzednich wydarzeń, jak i harmonogram kolejnych spotkań są dostępne na www.wszib.edu.pl/urbantalk
O organizatorze
Wyższa Szkoła Zarządzania i Bankowości w Krakowie jako uczelnia niepubliczna funkcjonuje na rynku już 26 lat. W ramach swojej działalności prowadzi zajęcia zarówno w trybie stacjonarnym, jak i niestacjonarnym na następujących kierunkach: informatyka, finanse i rachunkowość, zarządzanie. Kształci na studiach licencjackich, inżynierskich, magisterskich i podyplomowych.
Więcej informacji znajduje się na: www.wszib.edu.pl
