W cokole repliki krzyża z Giewontu na zakopiańskich Krzeptówkach zostanie złożona urna z ziemią pochodzącą z Parku Pojednania Narodów na Kamieńcu w Oświęcimiu. Od prezydenta miasta Janusza Chwieruta odebrał ją kustosz Sanktuarium Narodowego Matki Bożej Fatimskiej ks. Marian Mucha w towarzystwie parafian.
Uroczysta ceremonia wmurowania urny z ziemią odbędzie się 11 listopada, podczas zakopiańskich uroczystości Narodowego Dnia Niepodległości. – Po mszy świętej za Ojczyznę, w której bierze udział społeczność Zakopanego i władze miasta pójdziemy w uroczystej procesji do repliki krzyża z Giewontu, znajdującego się obok kościoła i tam nastąpi uroczysty moment wmurowania urny – mówi kustosz sanktuarium ks. Marian Mucha.
Dodaje, że w cokole krzyża zgromadzona jest ziemia z różnych miejsc, uświęconych krwią Polaków jak: Katyń, Smoleńsk, Westerplatte, Dachau, Gibraltar czy cmentarzy wojennych: Monte Casino, Bredy, Narwiku, Loreto i Ancony.
Krzyż na Krzeptówkach jest wierną repliką krzyża wznoszącego się na Giewoncie. Ufundowali ją 18 sierpnia 2001 roku księża pallotyni z okazji setnej rocznicy postawienia krzyża na najbardziej rozpoznawalnym szczycie po polskiej stronie Tatr.
Sanktuarium Narodowe Matki Bożej Fatimskiej na zakopiańskich Krzeptówkach zostało wybudowane w latach 1987-1992 jako wotum za ocalenie życia papieża Jana Pawła II po zamachu z 13 maja 1981 roku. Opiekują się nim pallotyni.
- Z papieskiej laski trysnęła woda. Sprzedają ją po 50 zł
- Most Piastowski był przed wojną dumą mieszkańców Oświęcimia
- Najtańsze domy do kupienia w Małopolsce zachodniej
- Najpiękniejsze strażaczki z Małopolski Zachodniej [ZDJĘCIA]
- Chrzanów. Kasztelania zostanie otwarta na wiosnę [ZDJĘCIA]
- XIII Powiatowy Dzień Seniora. Tłumy w chrzanowskiej hali
https://docs.google.com/document/d/1vn3mUib7xqxXP51B1P6EwXLbb9Iwqnkx3jPJxMSnzv4/edit
