Uwaga! Popularne leki na przeziębienie całkowicie wycofane z...

  Uwaga! Popularne leki na przeziębienie całkowicie wycofane z aptek. OSTRZEŻENIE GIF

  Zdjęcie autora materiału

  Aktualizacja:

  Gazeta Krakowska

  Uwaga! Popularne leki na przeziębienie całkowicie wycofane z aptek. OSTRZEŻENIE GIF
  1/15
  przejdź do galerii

  ©Pixabay

  Główny Inspektor Farmaceutyczny podjął decyzję o wycofaniu z aptek na terenie całego kraju i zakazie wprowadzania do sprzedaży kilkunastu popularnych leków stosowanych w terapii przeziębienia. Chodzi o preparaty zawierające substancję czynną fenspiryd, która może powodować problemy z sercem.
  Decyzja Głównego Inspektora Farmaceutycznego ma związek z zaleceniami wydanymi przez Komitet ds. Bezpieczeństwa Europejskiej Agencji Leków. Europejska Agencja Leków (EMA) dokonała ponownej oceny produktów leczniczych zawierających fenspiryd. Przeprowadzona analiza – obejmująca m.in. wyniki badań laboratoryjnych i dane z opublikowanej literatury – pokazała, że stosowanie tego rodzaju preparatów może powodować problemy z pracą serca.

  Jak poinformowała EMA, zaburzenia rytmu serca mogą być poważne i występować nagle, nie jest również możliwe zidentyfikowanie tych pacjentów, którzy są szczególnie narażeni na działanie fenspirydu.
  W związku z tym przedstawiciele unijnej agencji uznali, że leki zawierające tę substancję nie powinny być wprowadzane do obrotu. Taką samą decyzję podjął również Główny Inspektor Farmaceutyczny w stosunku do produktów dotychczas dostępnych w polskich aptekach.

  Preparaty z fenspirydem były dotychczas stosowane w terapii infekcji dróg oddechowych, także u dzieci. Mają działanie przeciwkaszlowe. Wszyscy pacjenci, którzy przyjmują leki zawierające fenspiryd powinni przerwać ich stosowanie i zwrócić się do lekarza lub farmaceuty o poradę w sprawie alternatywnej terapii. Nieużywane leki z domowych apteczek należy zwrócić do aptek w celu właściwej utylizacji. Składniki preparatu można sprawdzić w ulotce dołączonej do każdego opakowania.

  Sprawdź w naszej galerii, jakich leków dotyczy decyzja GIF.
  Zobacz galerię  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Warto zobaczyć

  Diety