https://gazetakrakowska.pl
reklama

VII Małopolski Kongres Srebrnej Gospodarki

Materiał informacyjny Województwo Małopolskie
Włączenie osób starszych w życie społeczne, tworzenie warunków do solidarności i integracji międzypokoleniowej oraz rola nowoczesnych technologii w podnoszeniu jakości życia starszego pokolenia będą omawiane podczas wspólnej dyskusji o przyszłości Małopolski, w kontekście starzejącego się społeczeństwa i wyzwań, które stoją przed nami wszystkimi.

Jak skutecznie wykorzystać potencjał osób starszych? Dlaczego część z nich pozostaje bierna i zamyka się w swoich domach, tak jakby emerytura oznaczała koniec aktywnego i pełnego pasji życia? Wreszcie, czy osoby starsze, chore i samotne muszą być skazane na wegetację we własnym domu? Odpowiedzi i skutecznych rozwiązań poszukamy 9 grudnia w Operze Krakowskiej, w gronie przedstawicieli władz samorządowych, wyższych uczelni, organizacji pozarządowych i biznesu, kształtujących politykę senioralną na szczeblu gminnym i miejskim.

Flagowe i rozpoznawalne wydarzenie od 2016 roku

Z wójtami i burmistrzami podyskutujemy o budowaniu polityki senioralnej na poziomie lokalnym. Zastanowimy się, co przyczyni się do poprawy jakości i poziomu życia osób starszych w gminie czy mieście. Jak projektować polityki publiczne nakierowane na aktywizację i integrację seniorów w środowisku ? Co należy zrobić, aby zainteresować lokalne środowisko, organizacje pozarządowe, przedsiębiorców wsparciem osób starszych w codziennym funkcjonowaniu? Jak budować lokalną sieć współpracy na rzecz zdrowego i aktywnego starzenia się?

Rozwiniemy także temat technologii wspierających usługi zdrowotne i opiekuńcze dedykowane osobom starszym. Starzenie się zazwyczaj powoduje postęp ograniczeń funkcji sensorycznych, poznawczych oraz mobilności. W ten sposób osoby starsze mają potężny wpływ na kształtowanie rynku różnego rodzaju usług i produktów wspierających je w niezależnym funkcjonowaniu. Dostępne obecnie rozwiązania prezentują postęp techniczny jak i uwzględniają zróżnicowane aspekty codziennego życia. Jest to związane ze wzrostem społeczeństwa informacyjnego i ciągłym włączaniem technologii informacyjno-komunikacyjnych do naszego codziennego życia.

Działania na rzecz poprawy sytuacji seniorów w Małopolsce

W dyskusji wezmą udział przedstawiciele środowisk medycznych, eksperci z branży informacyjno-komunikacyjnej, przedsiębiorcy zajmujący się rozwijaniem nowych technologii, które mogłyby ułatwić osobie starszej codzienne funkcjonowanie oraz przedstawiciele start-up’ów, będących inkubatorami nowych pomysłów. Środowiska te, w naszej ocenie, mają realny wpływ na zmianę społeczną, chcemy więc skierować ich uwagę na potrzeby starszych mieszkańców naszego regionu i zaangażować w działania na rzecz poprawy sytuacji seniorów w Małopolsce.

Zaproszeni goście przybliżą wiele nowatorskich technologii pomocnych między innymi w procesie zdalnego leczenia i monitorowania zmian w organizmie. Opowiedzą o mobilnych rozwiązaniach w zakresie diagnostyki chorób, innowacjach technologicznych w farmacji, wykorzystaniu telemedycyny i sztucznej inteligencji w tworzeniu usług i produktów dla osób starszych. Wspólnie zastanowimy się również nad takimi zagadnieniami, jak wzmacnianie zdolności innowacyjnych instytucji i organizacji działających w obszarze opieki zdrowotnej i społecznej oraz poprawa współpracy międzysektorowej i transferu technologii. Na koniec podejmiemy temat barier i korzyści dla osób starszych w korzystaniu z nowych technologii.

Zapewnienie pomyślnego i aktywnego starzenia się Małopolan

Zagadnienia stanowiące przedmiot debat VII Małopolskiego Kongresu Srebrnej Gospodarki są ściśle powiązane z programem strategicznym Srebrna Małopolska 2030, który od 2023 roku wdrażany jest przez samorząd województwa małopolskiego.

Jego głównym celem jest zapewnienie pomyślnego i aktywnego starzenia się mieszkańców Małopolski, rozumianego jako dobre samopoczucie w sferze fizycznej, psychicznej i społecznej umożliwiające zachowanie niemal do końca niezależności w czynnościach codziennego życia.

Jak co roku, przygotowaliśmy dodatkowe atrakcje. Tym razem czeka na Państwa muzyczna niespodzianka – recital artystów Opery Krakowskiej, który uświetni wydarzenie. W kuluarach będą się prezentować także liczni wystawcy oferujący produkty i usługi dla seniorów.

Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych do udziału w wydarzeniu 9 grudnia 2024 roku, do nowoczesnego gmachu Opery Krakowskiej, która przywita nas w przedświątecznej atmosferze i będzie stanowiła wspaniałe tło do wymiany myśli i doświadczeń a także owocnych spotkań.

Więcej informacji na: www.senioralna.malopolska.pl

Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska