Spis treści
Deszcz 14 czerwca i w nocy ze środy na czwartek może nie był obfity, ale nawilżył wierzchnią warstwę gleby, co obniżyło nieco zagrożenie pożarowe w lasach.
Susza w Polsce pogłębia się. Zagrożone uprawy w 14 województwach
Susza dotyka uprawy na terenie wszystkich województw poza małopolskim i świętokrzyskim, wynika z raportu Instytutu Upraw Nawożenia i Gleboznawstwa — Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach:
W trzecim okresie raportowania, tj. od 11 kwietnia do 10 czerwca 2023 r. średnia wartość Klimatycznego Bilansu Wodnego (KBW), na podstawie którego dokonywana jest ocena stanu zagrożenia suszą, była ujemna, wynosiła -110 mm. W obecnym sześciodekadowym okresie wartość KBW uległa zmniejszeniu o 40 mm w stosunku do poprzedniego okresu (1 IV–31 V).
Na początku czerwca deficyt wody dla roślin uprawnych nadal wzrastał i występował już niemal w całym kraju. Największe niedobory wody, jak podaje IUNG, notowano na terenach:
- Pojezierzy Mazurskiego i Pomorskiego oraz na Kujawach – od -180 do -209 mm.
- Duży deficyt wody notowano również na obszarze Polski środkowej – od -150 do -179 mm.
- Nieco mniejszy deficyt wody, od -50 do -149 mm, występował na terenie leżącym na południe od ww. obszarów.
W trzecim okresie raportowania specjaliści IUNG stwierdzili wystąpienie suszy rolniczej na terytorium Polski. Mowa o występowaniu suszy rolniczej na terenie kraju, która powoduje obniżenie plonów co najmniej o 20 proc. w skali gminy w stosunku do plonów uzyskanych w średnich wieloletnich warunkach pogodowych.
Susza w 3. okresie raportowania (od 11 kwietnia do 10 czerwca 2023) występowała w sześciu uprawach:
- zbóż jarych w 1468 gminach (59,27 proc. gmin Polski),
- zbóż ozimych w 1363 gminach (55,03 proc. gmin Polski),
- truskawek w 1289 gminach (52,04 proc. gmin Polski),
- krzewów owocowych w 1225 gminach (49,45 proc. gmin Polski),
- drzew owocowych w 730 gminach (29,47 proc. gmin Polski).
Trochę popadało, ale na północy potrzeba więcej. Prognoza IMGW
IMGW na czwartek 15 czerwca prognozuje miejscami przelotny deszcz i burze. Na północy i zachodzie opady deszczu do 30 mm. Instytut wydał nawet ostrzeżenia meteorologiczne 1. stopnia przed burzami z gradem. Tu już niestety pojawia się ryzyko uszkodzenia upraw. Zagrożenie dotyczy głównie północnego wschodu.
Maksymalny opad 14 czerwca w wyniósł 40,3 mm w północno wschodniej część województwa podkarpackiego, czytamy na Twitterze IMGW. Miejscami, gdzie występowały burze, deszcz był ulewny, głównie w południowej części Polski.
Prognoza pogody na kolejne dni – opady:
