Budowa rozpoczęła się w lipcu 2021 roku, obecnie trwają prace związane z wyposażeniem obiektu. Znacząco poprawi on sytuację osób starszych i terminalnie chorych, bo obecny oddział opiekuńczo leczniczy w budynku szpitala dysponuje tylko 22 miejscami, a hospicjum stacjonarnego w Bochni dotąd nie było (w mieście działa jedynie hospicjum domowe im. bł. Edmunda Bojanowskiego).
- To bardzo ważna inwestycja dla mieszkańców powiatu bocheńskiego, bo oddział opiekuńczo-leczniczy w szpitalu jest bardzo oblegany. Aby się tam dostać, trzeba czekać prawi pół roku, natomiast sto łóżek, które są w tym budynku zaplanowane spowoduje, że kolejka skróci się. Myślę, że będzie to tydzień, dwa, może trzy tygodnie, a nie pół roku – mówi Adam Korta, starosta bocheński.
ZOL i hospicjum w Bochni są odpowiedzią na obecną sytuację, w której społeczeństwo się starzeje. - Mamy więcej osób starszych, mniej młodszych. To powoduje, że tego typu placówki pozwolą ludziom umrzeć z godnością - dodaj starosta.
Przygotowania do budowy ZOL-u i hospicjum trwały w Bochni od kilku kadencji, a w 2011 roku podjęto rezolucję w sprawie utworzenia przy ul. Karolina Centrum Solidarności Społecznej im. św. Jana Pawła II. Będzie to największa inwestycja w dotychczasowej historii samorządu powiatowego w Bochni.
- Kopalnia Soli Bochnia wymieniła zadaszenia szybów, będą podświetlane napisy z datą
- Skałki w Muchówce nowym pomnikiem przyrody w Wiśnicko-Lipnickim Parku Krajobrazowym
- Pół godziny drogi od Krakowa czeka cię zupełnie inny świat. Warto wybrać ten kierunek
- Tradycje Barbórkowe i kult Św. Kingi na liście niematerialnego dziedzictwa
- W Bochni uruchomiono recyklomat. Zużyty plastik i szkło można wymieniać na eco-monety
- Na górze Kamionna w Beskidzie Wyspowym powstanie wieża widokowa. Ogłoszono przetarg