Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Gorlicach pieniędzy na 500+ nie brakuje, choć wypłaty idą opieszale

Lech Klimek
Lech Klimek
Kilka milionów złotych trafiło już do mieszkańców powiatu za sprawą programu „500 plus”. Żalą się tylko gorliczanie. To właśnie w mieście do tej pory wydano najmniej decyzji, wypłat też było niewiele.

Mieszkańcy Gorlic niecierpliwie sprawdzają stan swoich rachunków bankowych, wyglądając pieniędzy z „500 plus”. Na razie na próżno. Choć ustawowe terminy jeszcze nie gonią, miasto z wypłatami na tle całego powiatu wypada fatalnie. Mimo że w Gorlicach do tej pory zarejestrowano 1508 wniosków, to wydano zaledwie 120 decyzji.

Dbają o dokładność

- Może się wydawać, że jest tego niewiele - komentuje wiceburmistrz Gorlic Łukasz Bałajewicz. - To jednak nasze świadome działanie. Nie przekraczamy żadnych terminów, ale osobiście uczuliłem pracowników, aby bardzo dokładnie weryfikowali wnioski. Chodzi o to, by nikt nie musiał później oddawać wypłaconych pieniędzy.

Pan Bałajewicz zwraca też uwagę na problemy z programami do obsługi „500+”.

- Nie zawsze sprawnie działają połączenia z systemami ZUS i urzędu skarbowego. To znacząco wydłuża weryfikację wniosków - tłumaczy.

Podobne uwagi ma Michał Diduch, szef Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Sękowej.

- Te systemowe problemy wydłużają czasem weryfikację wniosków do kilku dni - mówi. - Ale działa to coraz sprawniej i problemów jest coraz mniej.

W Łużnej i Uściu wzorowo

Takich kłopotów nie mają w gminie Łużna, gdzie do tej pory wypłacono najwyższą kwotę świadczeń w powiecie. Tam z programu mieszkańcy otrzymali już 1 141 tys. 121 złotych.

- Wypłacamy wszystko na bieżąco - informuje Małgorzata Koszyk, szefowa GOPS w tej gminie. - Z naszych analiz wynika, że brakuje jeszcze wniosków na 200 dzieci.

By mieć pewność, że w gminie nie zabraknie pieniędzy na wypłaty, zamówiono już kolejną transzę środków u wojewody.

- To w sumie niewielka kwota, trochę ponad 100 tysięcy - mówi szefowa GOPS. - Jeśli nie wydamy jej w maju, to oczywiście zostanie ona przeniesiona na kolejny okres.

W gminie Uście Gorlickie wypłacono 344 500 złotych.

- Do końca miesiąca będzie tego znacznie więcej - mówi Katarzyna Synowiec-Świędrych, zajmująca się w Uściu programem „500 plus”. - Na poniedziałek mamy przygotowaną wypłatę ponad 614 tysięcy złotych. Będziemy wtedy praktycznie na bieżąco z realizacją wniosków - dodaje.

Pierwsze wnioski wpływały do urzędów gmin w dniu startu programu. Większość składających je mieszkańców wybrała tradycyjny sposób, czyli w formie papierowej.

- Drogą papierową złożono 1078 wniosków, tych elektronicznych było 83 - opowiada burmistrz Biecza Mirosław Wędrychowicz. - Okazało się, że te elektroniczne zawierały sporo błędów i konieczne było wzywanie zainteresowanych do uzupełnienia i poprawek - dodaje.

Najwięcej, bo 1508 wniosków, złożyli mieszkańcy Gorlic, 1273 - mieszkańcy gminy Gorlice. Niewiele mniej, bo 1161 wniosków, wpłynęło w gminie Biecz.

- To cały czas są dane bardzo nieprecyzyjne - komentuje Anna Rafa, kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej gminy Gorlice. - Nadal składane są kolejne wnioski.

Na wakacje albo wyprawkę

Liczba wniosków nie pokrywa się oczywiście z liczbą uprawnionych do świadczeń dzieci.

- Najwyższa obecnie miesięczna kwota przyznanych świadczeń dla rodziny w gminie Biecz wyniosła 3 000 zł - stwierdza burmistrz Biecza. - Wniosek dotyczył rodziny z szóstką dzieci.

Bogusław Moroń z Sękowej ma trzy córki. Dostał już pozytywną decyzję i lada dzień z programu „500+” otrzyma przelew na konto.

- Chcemy przeznaczać te pieniądze na porządne, rodzinne wakacje. Pierwsze oczywiście już w tym roku - dodaje.

Gazeta Gorlicka

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska