W Krakowie powstał nowy skwer. Będzie nosił imię Pilota...

  W Krakowie powstał nowy skwer. Będzie nosił imię Pilota Pirxa

  Zdjęcie autora materiału
  Piotr Ogórek

  Aktualizacja:

  Gazeta Krakowska

  Rejon ulicy Lema

  Rejon ulicy Lema ©Fot: Joana Zmuda

  Kraków ma nowy skwer. Choć nowa jest tylko nazwa, bo fizycznie skwer powstał w roku 2016. Chodzi o zielony teren o zbiegu ulicy Lema i al. Jana Pawła II. Skwer będzie nosił imię Pilota Pirxa. Decyzję o tym podjęli w środę radni na sesji Rady Miasta Krakowa.
  Rejon ulicy Lema

  Rejon ulicy Lema ©Fot: Joana Zmuda

  Z wnioskiem o nazwanie skweru położonego u zbiegu al. Jana Pawła II oraz ul. Stanisława Lema w Dzielnicy III Prądnik Czerwony imieniem Pilota Pirxa wystąpiła rada dzielnicy. Pomysł został zaakceptowany przez prezydenta i jego urzędników, a ostateczną zgodę na nową nazwę dali w środę radni miejscy.

  Skwer został zagospodarowany w ramach dzielnicowego budżetu obywatelskiego edycji 2016 i pełni rolę zielonego miejsca do odpoczynku dla mieszkańców, a dodatkowo umożliwia też odpoczynek dla osób starszych lub najmłodszych udających się do lub wracających z Parku Lotników Polskich.

  Pilot Pirx to tytułowy bohater opowieści science fiction autorstwa Stanisława Lema. Jest on pilotem, a potem dowódcą statków kosmicznych. Przygody Pilota Pirxa rozpoczynają się w momencie, gdy podróże w kosmosie są codziennością, a regularne loty rakiet o napędzie atomowym służą do przemieszczania się między planetami w celach gospodarczych, naukowych i turystycznych. W opowieściach pojawiają się także maszyny, komputery, roboty, androidy, których rozwój technologiczny może zagrażać ludziom. Stanisław Lem był bardzo popularnym pisarzem, który w swojej twórczości przewidział takie technologie jak Internet, czy iPhone’y, rozwój mocy obliczeniowej komputerów, wyposażania ich w coraz bardziej zaawansowane funkcje, a nawet budzenie się samoświadomości maszyn i chęci buntu przeciwko swoim twórcom – ludziom. Jego przemyślenia o uzależnieniu ludzi od techniki technologii oraz możliwych zagrożeń z tego powodu stają się obecnie coraz mniej fantastyką, a coraz bardziej rzeczywistością.

  Pierwsza opowieść o Pilocie Pirxie została opublikowana 60 lat temu w miesięczniku „Młody Technik”, a 10 lat później zostały wydane w wersji książkowej pod tytułem „Opowieści o Pilocie Pirxie”. Książki Stanisława Lema, w tym i te o Pilocie Pirxie przetłumaczono na 40 języków. Jego twórczość promowała i promuje literaturę polską oraz miasto Kraków.

  FLESZ: Wybory samorządowe 2018 | Twój głos się liczy  KONIECZNIE SPRAWDŹ:

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Polecamy

  Kto zasługuje na tytuł Osobowość Roku 2018? Zagłosuj lub zgłoś swoje propozycje nominacji

  Kto zasługuje na tytuł Osobowość Roku 2018? Zagłosuj lub zgłoś swoje propozycje nominacji

  Sportowiec Małopolski 2018 [GŁOSOWANIE ZAKOŃCZONE]

  Sportowiec Małopolski 2018 [GŁOSOWANIE ZAKOŃCZONE]

  Wybierz najpiękniej oświetlone na święta miasto w Polsce

  Wybierz najpiękniej oświetlone na święta miasto w Polsce

  Oto 15 najbardziej zadłużonych gmin w Małopolsce

  Oto 15 najbardziej zadłużonych gmin w Małopolsce