Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Krakowie przybywa nowych osiedli. Eldorado na rynku deweloperskim trwa. Dziesiątki nowych bloków

OPRAC.:
Piotr Ogórek
Piotr Ogórek
Osiedle Botanika w Nowej Hucie przy ul. Tomickiego. Gotowe są już trzy budynki. W planach jest czwarty, na obecnym parkingu, co budzi oburzenie nowych mieszkańców, bo deweloper zapewniał ich, że więcej budynków nie powstanie. W trzech budynkach znalazło się ponad 500 mieszkań
Osiedle Botanika w Nowej Hucie przy ul. Tomickiego. Gotowe są już trzy budynki. W planach jest czwarty, na obecnym parkingu, co budzi oburzenie nowych mieszkańców, bo deweloper zapewniał ich, że więcej budynków nie powstanie. W trzech budynkach znalazło się ponad 500 mieszkań Anna Kaczmarz / Dziennik Polski / Polska Press
W Krakowie z roku na rok przybywa nowych mieszkań, tworzą się nowe osiedla. Z reguły są to nie najlepiej zaplanowane kompleksy mieszkalne, bo głównym ich celem jest zarobek dewelopera, a niekoniecznie komfort mieszkańców nowych, czy okolicznych. Gdzie w ostatnich latach powstały nowe osiedla i kompleksy mieszkalne? Zobaczcie naszą listę.

FLESZ - Rząd chce dopłacać Polakom do zakupu mieszkań

Pod uwagę braliśmy nowe osiedla, które powstały w ciągu ostatnich 3-4 lat. Chodzi zarówno o już gotowe osiedla, jak i te w ciągłej rozbudowie. Pomijamy tu Avię i Orlińskiego (tamtejsi mieszkańcy uważają, że mieszkają na dwóch osiedlach – właśnie Avia i Orlińskiego, choć dla reszty krakowian to po prostu Avia), bo osiedle jest już od dawna zamieszkane – to w sumie 16 bloków, o których z biegiem czasu coraz mniej będziemy mówić, że są nowe.

W 2019 roku w Krakowie wydano ok. 190 pozwoleń dla zabudowy wielorodzinnej (danych za pełny 2020 jeszcze nie ma). W 2018 roku urzędnicy wydali aż 217 pozwoleń dla zabudowy wielorodzinnej. Rok wcześniej takich pozwoleń było 157, a dwa lata temu 100.

Kryzys spowodowany pandemią koronawirusa nie odbił się jeszcze mocno na branży budowlanej i rynku nieruchomości. W Krakowie w tym roku wciąż powstawały i powstają nowe inwestycje, deweloperzy chwalą się otrzymanymi pozwoleniami i ruszają ze sprzedażą mieszkań na etapie dziury w ziemi. Boom budowlany w Krakowie trwa, ceny mieszkań wciąż rosną (choć nie w takim tempie, jak przed pandemią), to niedługo może być trudniej o nowe inwestycje. Wszystko przez coraz trudniej dostępne działki do budowy.

Nowe osiedla w Krakowie. Na obrzeżach, ale i bliżej centrum Krakowa

Gdzie zatem deweloperzy skierowali swoje kroki w ostatnich miesiącach i latach? Gdzie powstały nowe osiedla lub gdzie za chwilę będą ukończone? Lista jest spora, a i tak na pewno nie pełna, bo ciężka nieraz nadążyć za powstającymi blokami.

Mamy np. takie rejony, gdzie buduje wielu deweloperów. Takim miejscem jest np. Bieżanów-Prokocim i tzw. Nowy Złocień. W tym rejonie, tuż przy obwodnicy, wręcz z oknami na nią, powstaje bardzo wiele budynków mieszkalnych, a swoje inwestycje prowadzą różni deweloperzy.

Z nowymi osiedlami jest też taki problem, że nie wiadomo czasami, jak je nazywać. Wspomniana Avia, to dla mieszkających tam osób Avia i Orlińskiego, ale przecież budujący je Budimex mieszkania sprzedawał jako Nowe Czyżyny. Deweloperzy lubują się w "parkach", które oczywiście z parkami nic wspólnego nie mają.

Na wspomnianym Złocieniu powstają różne inwestycje, ale powszechnie mówi się o całym tym obszarze Złocień lub właśnie Nowy Złocień. Podobnie jest z Zabłociem, gdzie powstały wiele nowych inwestycji mieszkaniowych o różnych własnych nazwach, ale powszechna nazwa to Zabłocie.

Bloki na zieleni, źle zaplanowane

Większość inwestycji mieszkaniowych budowanych w Krakowie powstaje kosztem terenów zielonych. Jednym z takich przykładów jest osiedle przy ul. Żywieckiej w Borku Fałęckim, które wybudowano na wykarczowanej części lasu Borkowskiego. Znamienne jest, że miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, który wszedł w życie, po tym, jak deweloper dostał zgody na budowę, teren ten wskazuje jako zieleń, ale w rzeczywistości są tam bloki.

Opisaliśmy już w tym roku na naszych łamach kolejne przykłady inwestycji, które powstają tam, gdzie miała być zieleń, czy zabudowa biurowa. Mało jest przykładów przemyślanej i dobrze zaplanowanej zabudowy wielorodzinnej w kontekście tkanki miejskiej i współistnienia z pozostałą częścią miasta i innymi mieszkańcami. Ot, ostatnio okazało się, że postępująca zabudowa wzdłuż ulicy Reduta i do tego źle zaprojektowana i źle przebudowana ulica powodują, że są ogromne problemy komunikacyjne w tym miejscu (tam zresztą też powstały budynki na terenach planowanych jako zieleń).

Jednym z nielicznych przykładów sensownego planowania dużego osiedla jest osiedle Mieszkaj w Mieście. Firma Henniger Investment buduje w Bronowicach gigantyczne osiedle, na którym powstanie 2199 mieszkań oraz 5 tys. miejsc pracy w sąsiadujących biurowcach. Budowa osiedla została zaplanowana na ok. 10 lat. Pierwsze budynki do użytku były oddawane w 2016 roku. Zanim cokolwiek oddano do użytku, powstał pełny układ drogowy spinający przyszłe osiedle z resztą miasta.

Także o Zabłociu można mówić jako o dzielnicy mieszkalnej bez większych kontrowersji, ponieważ obecne budynki mieszkalne powstały w miejsce istniejącej tam od dawna zabudowy przemysłowej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska