Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W mieści, w gminie, w powiecie

Halina Gajda
Halina Gajda
fot.halina gajda
W kilku słowach o najważniejszych wydarzeniach.

Tragiczny wyjazd do prac polowych

Tragicznie skończył się wyjazd do prac polowych mieszkańca Ropy. Nieprzytomnego mężczyznę leżącego na łące znalazły przypadkowe osoby. Na miejscu natychmiast pojawiła się straż pożarna i pogotowie, ratownicy podjęli akcję ratunkową, ale poszkodowanego nie udało się uratować. Najprawdopodobniej mężczyzna miał atak serca i zsunął się z ciągnika. Pojazd jechał dalej, w końcu przewrócił się w pobliskim lasku do rowu.

Miejski pomnik w remoncie

Rozpoczął się gruntowny remont konserwatorski pomnika Tysiąclecia Państwa Polskiego. Odsłonięty w 1966 roku monument przy ul. Wróblewskiego wreszcie doczekał się rewaloryzacji. Pomnik autorstwa Mariana Koniecznego i Włodzimierza Kunza przedstawia postaci Ignacego Łukasiewicza, Marcina Kromera, matki z dzieckiem oraz wiertacza.

Remont odcinka wojewódzkiej

Ulica Skrzyńskich będzie remontowana. Chodzi o 650-metrowy odcinek - od skrzyżowania z drogą krajową nr 28 do granicy miasta przy ul. Kombatantów z pominięciem wyremontowanego już torowiska. Równolegle do prac modernizacyjnych wykonany zostanie tzw. „kanał ulgi”, który umożliwi odprowadzanie wód opadowych przy ul. Skrzyńskich, w trakcie ulewnych opadów.

Mamy dwóch pretendentów

Stary Dom Zdrojowy oraz Uzdrowisko Wysowa pretendują do członkostwa w Sieci Dziedzictwa Kulinarnego Małopolski. Decyzję o tym, czy nasi przedstawiciele znajdą się w tym prestiżowym gronie, podejmie zarząd województwa. Wspomniana sieć skupia producentów, przetwórców, restauratorów, sprzedawców z poszczególnych regionów Europy, ma też na celu zachowanie i rozwój tradycji kulinarnych, charakterystycznych dla regionów. To specyficzny „znak jakości” dla żywności lokalnej.

Filmowy wieczór w Radocynie

Dla wszystkich kochających dziką przyrodę, której ostoją jest Beskid Niski wieczór 12 sierpnia będzie w Radocynie niezapomnianym. Przyrodnicy i filmowcy, Zenon Wojtas oraz Bartosz Pirga, zaprezentują swoje filmy ukazujące największe drapieżniki regionu. By nie do końca było tak dziko, atmosferę spotkania załagodzi muzyka. Wystąpi zespół „Dom o Zielonych Progach”. Niektórzy wymieniają ich jednym tchem w gronie takich klasyków piosenki zwanej poetycką lub turystyczną jak „Wolna Grupa Bukowina” czy „Stare Dobre Małżeństwo”. Początek o godzinie 19.

Szpitalne ściany, są jak piękny sad

Maciej Kot - artysta, plastyk sprawia, że szpitalne oddziały dziecięce stają się bardziej kolorowe i przyjazne. W Gorlicach zmienił korytarze oddziału dziecięcego w bajkowy świat radości i uśmiechu. Na ścianach wymalował malowniczy sad, a w nim soczyste jabłka i piękne motyle, oraz postacie przyjaznego misia.

Płonne nadzieje na kamień węgielny
W cerkwi w Kwiatoniu trwają prace remontowe w prezbiterium. O ile roboty przebiegają zgodnie z planem, to nadzieje na zalezienie kamienia węgielnego spełzły na niczym. Pod podłogą prezbiterium nie było nic. Cerkiew dalej więc pilnie strzeże swoich tajemnic. Być może ujawni je w najmniej spodziewanym momencie. Na razie robotnicy wymieniają przegnite legary pod podłogą.

Rowerzysta jechał z prawie promilem

500-złotowym mandatem zakończyła się rowerowa przejażdżka gorliczanina. Miał pecha, bo do rutynowej kontroli na ul. Dukielskiej zatrzymała go drogówka. Okazało się, że ma 0,75 promila alkoholu. Do domu wrócił pieszo.

To już ostatnie dni na złożenie wniosku
Do 20 sierpnia studenci medycyny mogą jeszcze składać wnioski o stypendium przyznawane przez powiat. Warunkiem otrzymania wspomnianego jest zobowiązanie, że po studiach odpracują je w naszym szpitalu. Wnioski o przyznanie pomocy materialnej rozpatrywane będą przez komisję powołaną przez zarząd powiatu.

Kobieta szczęśliwie odnaleziona

Przez ponad godzinę w niedzielę strażacy szukali 65-letniej kobiety, mieszkanki Lipinek, której zaginięcie zgłosili najbliżsi. Strażacy przeszukali dziesięć hektarów. Kobieta odnalazła się półtora kilometra od domu, siedziała na skraju lasu. Trafiła do szpitala.

Dywanik dla pieszych w Bystej

Wkrótce w centrum Bystrej powstanie chodnik. Projekt jest w trakcie opracowywania przez gminę Gorlice.

Fachowcy pilnie poszukiwani

Gmina Uście szuka wykonawców remontu na cmentarzu nr 51 z I wojny światowej w Regietowie. Chodzi o odbudowę dwóch cmentarnych wież. Pierwotnie cmentarz położony na szczycie niezalesionej góry, był widoczny z daleka. Dzisiaj miejsce pochówku 42 Austriaków i 12 Rosjan tak jak okoliczne wzgórza i szczyt Rotundy porośnięte są lasem. Cmentarz uważany jest za jeden z najpiękniejszych zaprojektowanych przez Duszana Jurkowicza - niegdyś tworzyło go pięć smukłych wież.

Historyczna wystawa o szkole

Dyrekcja gorlickiego Kromera zaprasza do Pawilonu Historii Miasta na wystawę prezentującą historię szkoły. Szczególny akcent został położony na okres międzywojenny w formie fotografii, kronik, dawnych sprawozdań szkolnych, jak również relacji prasowych z uroczystości i innych pamiątek. Wystawa związana jest z jubileuszem 110-lecia Kromera.

Przepustowość oczyszczalni w górę

W gminie Sękowa trwają przygotowania do rozbudowy oczyszczalni ścieków w Wapiennem. Chodzi o zwiększenie jej przepustowości. Potrzebna jest jednak dokumentacja projektowa przyszłej inwestycji. Gmina szuka wykonawców.

Elektroniczny kontakt gminy

Jerzy Wałęga, wójt Moszczenicy okazuje się najbardziej „elektronicznym” gospodarzem gminy w Gorlickiem. Na stronie jego urzędu jest formularz, poprzez który można napisać e-mail do wójta. Ten zapewnia, że odpowiada tak szybko, jak tylko może.

Nauczyciele latem nie próżnują

Pracowite wakacje ma 10-osobowa grupa nauczycieli ze szkół ponadgimnazjalnych przygotowujących się do uzyskania kolejnego stopnia awansu zawodowego. Uczą m.in. języka angielskiego i wychowania fizycznego. Teraz napiszą test. Powołane komisje będą egzaminowały kandydatów pod koniec sierpnia.

Parafialne zmiany w Bobowej

67-letni ks. Marian Jedynak nie przewodzi już parafii w Bobowej. Kapłan złożył rezygnację. Zastąpi go ks. dr Marian Chełmecki, do tej pory był wikariuszem w parafii w Bochni. Nowy proboszcz oficjalnie przejmie obowiązki 13 sierpnia.

Pięć dróg gminnych po remoncie

Ponad 200 tysięcy złotych kosztował remont pięciu odcinków dróg gminnych w Moszczenicy i Staszkówce. Gminie udało się zdobyć 30 tysięcy zł dofinansowania ze środków zewnętrznych.

Pogórzanie na słowackich scenach

Regionalny Zespół Taneczny Pogórzanie dał taneczny popis w miejscowości Oravský Podzámok. Tancerze pojechali tam na zaproszenie Józefa Záhory, wójta słowackiej gminy. Zachwycona publiczność nie szczędziła gorliczanom naprawdę gromkich braw. Zaciekawienie widowni i lokalnych mediów wzbudziły również piękne stroje gorlickich tancerzy, którzy pokazali najlepszą odsłonę folkloru pogórzańskiego i krakowskiego. Po występach zespół zwiedzał miasteczko, przede wszystkim Zamek Orawski. By wejść do najwyższych sal, musieli pokonać kilkaset schodów.

Pijany w sztok jechał quadem przez wieś

Ponad trzy promile alkoholu miał kierowca quada, którego policja zatrzymała w Śnietnicy. Na dodatek okazało się, że nie ma prawa jazdy, a sam quad nie jest zarejestrowany. Czeka go postępowanie przed sądem i nawet do dwóch lat więzienia.

Nastolatek odpowie jak dorosły

Jazda rowerem po pijanemu a do tego znieważenie policjantów, to dorobek 17-latka zatrzymanego w Wysowej-Zdroju w nocy z soboty na niedzielę. Okazało się, że chłopak ma 1,7 promila alkoholu w organizmie. Był w stanie takiego upojenia, że trafił do wytrzeźwienia na komendzie. Będzie odpowiadał jak dorosły.

Uroczystości w sanktuarium

W lipińskim sanktuarium będziemy świętowali 36. rocznicę koronacji cudownej figury Matki Bożej. Uroczystości rozpoczną się 14 sierpnia i potrwają cztery dni. Do świątyni przyjadą biskupi Kazimierz Górny z Rzeszowa i Leszek Leszkiewicz z Tarnowa.

Więcej narodzin, mniej zgonów

Lipcowy, miejski bilans demograficzny wyszedł na plus. Wprawdzie odeszło 58 mieszkańców, ale urodziło się 61. USC zarejestrował 43 nowe pary małżeńskie.

Konny weekend w uzdrowisku Wysowa

Wakacje w siodle mogą być fajne - przekonywał w Wysowej Włodzimierz Kario ze stadniny Stara Cegielnia w Gładyszowie. Dla kuracjuszy i gości uzdrowiska, wespół z ośrodkiem wypoczynkowym Osława w Wysowej, przygotował pokaz akrobatyki konnej, łucznictwa, dżigistówki, 1000 lat jazdy polskiej. Wieczór był utrzymany w poetyckim klimacie. Zgodnie z sentencją Jerzego Harasymowicza - a w górach jest wszystko, co kocham - dla gości zaśpiewał zespół Dom o Zielonych Progach. Mimo iż pogoda spłatała figla i zaczęło padać, widzów było całkiem sporo. Cóż, piękne dziewczyny w siodle zawsze przyciągają.

Gazeta Gorlicka

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska