Wyjazd dopinany jest już na ostatni guzik. W miejscowej parafii trwają też duchowe przygotowania do kanonizacji. Szczególnym wydarzeniem był festyn parafialny organizowany tradycyjnie w niedzielę przed 18 maja, czyli datą urodzin błogosławionego. W tym roku mieszkańcy Podegrodzia świętowali 385 rocznicę urodzin słynnego parafianina. Była to okazja, by poznać bliżej postać przyszłego świętego dzięki konkursowi wiedzy na jego temat. Nie brakowało także występów zespołów regionalnych, swojskich przysmaków i dobrej zabawy. Mieszkańcy już nie mogą doczekać się wyjazdu. Dla wielu z nich, tak jak dla pana Jana Potońca będzie to także okazja, by zobaczyć Rzym. - _To ogromne wydarzenie dla naszej parafii. Nasz rodak zostanie świętym. Czkali na to nasi pradziadkowie, ale to my doczekaliśmy się tego wydarzenia. Przez pokolenia pamięć o ojcu Papczyńskim jest w Podegrodziu pielęgnowana. 18 dnia każdego miesiąca spotykamy się w kościele, odprawiamy nowennę z prośbami o wstawiennictwo w kaplicy, gdzie mamy jego relikwie. Czujemy jego obecność i wielu osobom oraz mi osobiście pomaga w trudach codziennego życi_a – dodaje Jan Potoniec.
Mieszkańcy Podegrodzia nie mają wątpliwości, że ojciec Papczyński jest najwybitniejszym mieszkańcem tej wsi w całej jej historii. Był on nie tylko założycielem Zakonu Księży Marianów, ale także spowiednikiem króla Jana III Sobieskiego i Antoniego Pignatelli, czyli późniejszego papieża Innocentego XII.
Jego proces beatyfikacyjny rozpoczął się już w 1767 roku, ale został odłożony z powodów zaborów i wojen. Kościół ponownie rozpoczął proces w 1977 roku. Ojciec Papczyński został beatyfikowany w Licheniu w 2007 roku. Został wówczas ogłoszony patronem dzieci poczętych i obrońców życia. W Podegrodziu mieszkał tylko w dzieciństwie. W miejscu gdzie stał jego dom, teraz jest pamiątkowa kapliczka. Wielu mieszkańców jego rodzinnej miejscowości wzięło udział w filmie dokumentalnym o życiu Papczyńskiego. Obraz mam być gotowy na 5 czerwca.