W Podegrodziu chcą zrealizować kolejną inwestycję, która służyć będzie lokalnej społeczności. Na terenie całej gminy brakuje miejsca, gdzie mogłyby odbywać się koncerty, czy inne wydarzenia. Stąd też pomysł na budowę amfiteatru, który powstać ma na gminnej działce w pobliżu istniejącej tężni solankowej oraz skate parku. Miejsce wybrane nie przypadkowo, bo istnieje tam parking.
- Mamy parę pomysłów na pozyskanie środków zewnętrznych. Jeżeli dostaniemy pozwolenie na budowę, a jego pozyskanie planujemy do końca września, to w przyszłym roku będziemy tę inwestycję realizować – mówi Małgorzata Gromala, wójt gminy Podegrodzie.
Z wizualizacji, które mogliśmy zobaczyć i opisu projektanta wynika, że amfiteatr będzie oparty na solidnych i trwałych żelbetowych elementach. Wykończenie drewnem doda obiektowi ciepła i uroku. Projektant w ten sposób chciał zadbać o to, by budowla harmonizowała się z otoczeniem. Ale spełnił też prośbę władz gminy.
- Formą amfiteatru chcieliśmy nawiązać do historii Podegrodzia i grodu. Myślę, że architekt wywiązał się zadania – zaznacza wójt Gromala.
Pierwsze ślady obecności człowieka na terenach gminy Podegrodzie pochodzą z okresu górnego paleolitu, czyli ok. 20 tys. lat p. n. e. Podczas prowadzonych prac archeologicznych udało się odnaleźć m.in. ozdobne zapinki, uzbrojenie i przedmioty codziennego użytku wykonane z żelaza z epoki brązu, złotą monetę - Aureus Tacyta z 275 r. n.e. Około VI wieku na terenie gminy pojawili się Słowianie, którzy zaczęli zakładać osady obronne. Największą był gród w Naszacowicach, który spłonął w X wieku. Były też inne, mniejsze, jak np. Podegrodzie Z tamtego okresu udało się wydobyć spod ziemi takie skarby jak: merakowe okucia, zapinki, fragmenty ceramiki i żelaznych ostróg, dwie zawieszki wykonane ze srebra i ołowiu, pochodzenia morawskiego, oraz brązowe okucie rzemienia typu węgierskiego.
- Obiekt ten będzie posiadał również sale wystawiennicze, gdzie będą prezentowane artefakty, które udało się pozyskać podczas prac archeologicznych prowadzonych na terenie gminy – dodaje Gromala.
Docelowo amfiteatr ma mieć zadaszoną scenę, widownię na 500 miejsc siedzących. Dodatkowe miejsca będą na antresolach. Do tego zaplecze logistyczne, garderobiane i sanitarne. Szacunkowy koszt inwestycji to 3 mln zł.
- Jej głosem i urodą zachwycał się Piotr Cugowski. Izabela Szafrańska wyszła za mąż!
- W takich luksusach wypoczywali uczestnicy "Sanatorium miłości".Wnętrza robią wrażenie
- Zakwitł ogród św. Rity przy sanktuarium w Nowym Sączu. Wygląda teraz zjawiskowo
- Kultowy basen w Krynicy kiedyś ściągał tłumy. Teraz to ruina, ale z szansą na remont!
- To najmłodsza sądecka milionerka! Wiedzie bajeczne życie
Pustynia Błędowska, czyli największa atrakcja turystyczna w powiecie olkuskim
