https://gazetakrakowska.pl
reklama
Pasek artykułowy - wybory

Zamek w Rytrze będzie jak z bajki. Wysoka, zadaszona wieża, oświetlenie i brama wjazdowa, a widoki na Dolinę Popradu jeszcze piękniejsze

Joanna Mrozek
Zadaszona baszta, brama wjazdowa i oświetlenie. W Rytrze inwestują w największą atrakcję. Będzie jeszcze piękniej
Zadaszona baszta, brama wjazdowa i oświetlenie. W Rytrze inwestują w największą atrakcję. Będzie jeszcze piękniej wizualizacje UG Rytro- fb Jan Kotarba
Zamek w Rytrze kilka lat temu został częściowo zrekonstruowany i szybko stał się popularnym miejscem na rodzinne wycieczki. Teraz czas na kolejne etapy prac, aby podnieść jego atrakcyjność i pokazać to co wcześniej nie było widoczne. Oświetlenie, rekonstrukcja bramy wjazdowej oraz baszty, która będzie wyższa i zadaszona. To pozwoli na jeszcze lepsze widoki sięgające w odległe zakątki Beskidu Sądeckiego.

Zamek w Rytrze z nową basztą i bramową wjazdową

Umowa z wykonawcą, przedsiębiorstwem "BUDMEX", na pierwszy etap prac w formie zaprojektuj i wybuduj dotycząca dobudowy baszty, jej zadaszenia i oświetlenia została podpisana. Koszt to milion złotych.

- Ze względu na formę, czyli projektowanie wykonawca najpewniej rozpocznie już właściwe prace na wiosnę. Drugi przetarg będziemy rozstrzygać w przyszłym tygodniu, dotyczy on budowy bramy wjazdowej. Więc myślę, że prace dotyczące pierwszego i drugiego etapu ruszą w tym samym czasie - mówi "Gazecie Krakowskiej" Jan Kotarba, wójt gminy Rytro.

Zamek w Rytrze jest stałym punktem rodzinnych wycieczek odkąd został częściowo zrekonstruowany. Położony na wzgórzu oferuje fantastyczne widoki na Dolinę Popradu. To największa atrakcja najmniejszej sądeckiej gminy i z roku na rok przyciąga coraz więcej turystów. Jest tam taras widokowy, ale po planowanych pracach będzie jeszcze piękniej.

Na realizację zadania gmina pozyskała milion czterysta tysięcy złotych z programu Rządowego Programu Odbudowy Zabytków. Kwota nie jest duża jeżeli chodzi o odbudowę zabytków, bo jak podkreślał wójt Jan Kotarba, takie prace są kosztowne, ale uda się je wykonać. To z pewnością podniesie jego atrakcyjność. Zgodę na rekonstrukcję wydał konserwator zabytków, jest także pozwolenie na budowę.

Podniesiona i zadaszona baszta pozwoli na jeszcze piękniejsze widoki ponad Radziejową i Przehybę na dalsze tereny Beskidu Sądeckiego. Także podświetlenie doda temu miejscu uroku a obiekt będzie widoczny także w nocy.
Brama wjazdowa, która będzie budowana w drugim etapie ma być mniej więcej kopią tej, która jest przy zamku w Czchowie. Te dwa obiekty są bardzo podobne. Optymistyczny termin zakończenia prac to koniec 2025 roku, także nowe atrakcje mogłyby być dostępne dla zwiedzających w 2026 roku.

Zamek góruje nad Doliną Popradu

Dzięki unijnej dotacji zamek w Rytrze, a w zasadzie w Suchej Strudze, bo w tym sołectwie jest położony, zyskał drugie życie. Za 2 miliony złotych udało się na przełomie 2018 i 2019 r. podnieść o dwa metry zewnętrzne mury. Podobnie nowego kształtu nabrała zamkowa wieża. Ostróże zostało zadaszone stropem, co w przyszłości pozwoli na ekspozycję znalezionych podczas wykopalisk archeologicznych pamiątek. Po zamkowych murach wiedzie też ścieżka widokowa, z której można podziwiać przełom Dunajca i pobliskie ryterskie pagórki.

Najstarsza wzmianka o zamku pochodzi z 1312 r., w której król Władysław Łokietek zezwolił starosądeckim klaryskom, aby pobierały cło „pod zamkiem Ritter”.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Turystyka

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska