MKTG SR - pasek na kartach artykułów

W PIT za 2023 rok można odliczyć meble, oświetlenie i AGD. Jak skorzystać z ulgi mieszkaniowej? Już dzisiaj zapłać mniejszy podatek za 2023!

Małgorzata Czuba-Skarzyńska
Małgorzata Czuba-Skarzyńska
Wideo
od 7 lat
W PIT 2023 możesz odliczyć m.in. paragony za meble, AGD, klimatyzację i lampy. W rozliczeniu z fiskusem za 2023 rok warto skorzystać z ulgi mieszkaniowej. Wiele osób nie wie o możliwości odliczenia od podatku kosztów związanych z wyposażeniem mieszkania, czyli m.in. zakup zabudowy kuchennej, płyty indukcyjnej, szafy czy piekarnika. Sprawdzamy, którzy podatnicy skorzystają z ulgi mieszkaniowej i co można wpisać do w deklaracji PIT, rozliczając się z fiskusem za 2023 rok.

Spis treści

Ulga mieszkaniowa w rozliczeniu PIT 2023. Nie tylko AGD odliczysz od podatku!

W uldze mieszkaniowej za 2023 rok możemy uwzględnić wydatki poniesione na zakup m.in.:

 • oświetlenia,
 • sprzętu AGD,
 • mebli łazienkowych,
 • szafek w kuchni,
 • klimatyzacji.
W rozliczeniu z fiskusem za 2023 rok możemy odliczyć AGD.
Meble, AGD i inne wyposażenie domu można odliczyć od podatku w PIT za 2023. Zobacz, jak uwzględnić ulgę w rozliczeniu z fiskusem. alga38/123RF.com

Ulga mieszkaniowa to jedna z najistotniejszych ulg, z której warto skorzystać w rozliczeniu PIT za 2023. Wyjaśniamy, komu przysługuje ulga mieszkaniowa za 2023 rok i jak z niej skorzystać w rozliczeniu z fiskusem. Sprawdź, czy żelazko, odkurzacz i sofę możesz odliczyć od podatku w PIT 2023.

Kto może skorzystać z ulgi mieszkaniowej i jak to zrobić?

Dochód, który podatnik uzyskał ze sprzedaży nieruchomości przed upływem 5 lat liczonych od końca roku, w którym ją nabył, jest opodatkowany 19-procentową stawką podatkową. Jeżeli jednak w ciągu 3 lat liczonych od końca roku podatkowego, w którym sprzedaliśmy wspomniane lokum, przychód uzyskany ze sprzedaży przeznaczymy na własne cele mieszkaniowe, możemy ubiegać się o zwolnienie z podatku.

Jak to zrobić? Wystarczy skorzystać z ulgi mieszkaniowej, której wysokość będzie uzależniona oczywiście od skali naszych nakładów finansowych. Istotnie jest to, że możemy odliczać wydatki, które ponosimy jeszcze przed ostatecznym nabyciem nowego lokum (umowa przedwstępna). Ważne jest też, żeby jego zakup sfinalizować przed upływem trzech lat od zbycia poprzedniej nieruchomości.

Wysokość ulgi mieszkaniowej jest limitowana i zależy od tego, w jakiej części uzyskany przychód będzie spożytkowany na cele mieszkaniowe. Zwolniony z podatku jest dochód w kwocie, która jest iloczynem dochodu i udziału wydatków poniesionych na własne cele mieszkaniowe w przychodzie ze sprzedaży lokum.

Co można odliczyć w deklaracji PIT 2023 w ramach ulgi mieszkaniowej?

Ulga mieszkaniowa (art. 21 ust. 25 ustawy o PIT) obejmuje m.in.:

 • budowę, rozbudowę, nadbudowę, przebudowę lub remont własnego budynku mieszkalnego (niemieszkalnego), jego części lub własnego lokalu mieszkalnego i niemieszkalnego;
 • nabycie budynku mieszkalnego, jego części lub udziału w nim;
 • nabycie lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość oraz udziału w nim;
 • nabycie gruntu lub udziału w gruncie albo prawa użytkowania wieczystego gruntu, lub udziału w takim prawie;
 • nabycie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub udziału w takim prawie, prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub udziału w nim;
 • koszty notarialne lub wkład własny poniesione w związku z nabyciem nowego lokum.

W ramach ulgi mieszkaniowej 2023 możemy również odliczyć wydatki poniesione na m.in. spłatę kredytu (pożyczki) wraz z odsetkami oraz m.in. kredytu konsolidacyjnego, wziętego na sfinansowanie własnych potrzeb mieszkaniowych, wg zasad ściśle określonych w ustawie.

AGD, oświetlenie i meble też możesz odliczyć w PIT 2023

Oprócz wydatków na kupno czy remont nieruchomości (np. zrobienie gładzi, wymiana podłóg, stolarki okiennej, drzwi czy montaż nowej instalacji wodnej i gazowej, czy też klimatyzacji) Ministerstwa Finansów wskazało, jakie zakupy wyposażenia do domu można uwzględnić w uldze mieszkaniowej w PIT za 2023 rok.

Lista możliwych odliczeń w PIT 2023 w ramach ulgi mieszkaniowej obejmuje m.in.:

 • wszystkie rodzaje płyt grzewczych i piekarników, czyli zarówno elektrycznych, jak i gazowych;
 • zmywarki, lodówki czy pralki – wolnostojące lub przeznaczone do zabudowy;
 • szafki i blaty podumywalkowe, które są zintegrowane z umywalką;
 • oświetlenie wewnętrzne – podszafkowe, sufitowe i ścienne (m.in. taśmy i oczka LED i halogeny). W ramach ulgi nie możemy odliczyć lamp stołowych i podłogowych;
 • okapy kuchenne – zarówno działające jako pochłaniacze, jak i wyciągi, w tym również urządzenia podszafkowe i do zabudowy blatowej;
 • meble wykonane na wymiar (m.in. szafy, pawlacze, zabudowę kuchenną i garderobianą), które są na stałe związane z modernizowanym pomieszczeniem.

Nie możemy liczyć na ulgę w PIT za 2023 na małe AGD (np. ekspres do kawy, żelazko, odkurzacz, sokowirówkę, czajnik elektryczny, toster czy opiekacz do kanapek).

Jak odliczysz ulgę mieszkaniową w PIT 2023? Jakie dokumenty przydadzą się do rozliczenia z fiskusem w tym roku?

Ulgę mieszkaniową od dochodu ze sprzedaży nieruchomości odliczamy w deklaracji PIT 39. Czas na rozliczenie z fiskusem mamy w tym roku od 15 lutego (czwartek) do 30 kwietnia (wtorek) 2023. Możemy wypełnić i wysłać PIT bez wychodzenia z domu, wystarczy mieć dostęp do internetu. Kwotę obliczonej ulgi mieszkaniowej podatnik ujmuje w tabeli D w komórce nr 25 opatrzonej opisem kwota dochodu zwolnionego na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy.

Pamiętajmy, żeby nie wyrzucać faktur, paragonów, umów z wykonawcami i innych papierów, które stanowią dokumentację wydatków na cele mieszkaniowe. We wspomnianych zaświadczeniach powinny się pojawić nasze pełne dane, daty oraz zapłacone kwoty. Koniecznie dokumentujmy więc wszelkie zaliczki, np. za meble kuchenne czy szafy, żeby później nie było problemu z odliczeniem ulgi mieszkaniowej.

Polecjaka Google News - RegioDom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: W PIT za 2023 rok można odliczyć meble, oświetlenie i AGD. Jak skorzystać z ulgi mieszkaniowej? Już dzisiaj zapłać mniejszy podatek za 2023! - RegioDom.pl

Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska